Pnompenis, rugsėjo 22 d. (AFP-ELTA). Jungtinių Tautų remiamas Kambodžos raudonųjų khmerų karo nusikaltimų teismas ketvirtadienį paskelbė galutinį verdiktą, kuriuo paliko galioti nuosprendį dėl genocido ir kalėjimo bausmę iki gyvos galvos paskutiniam gyvam likusiam režimo lyderiui.
Teismas svarstė Khieu Samphano, žudikiško komunistinio režimo, aštuntajame dešimtmetyje per mažiau nei ketverius metus sunaikinusio ketvirtadalį Kambodžos gyventojų, valstybės vadovo, apeliacinį skundą.
Tai paskutinis nuosprendis, kurį paskelbs tribunolas, kainavęs daugiau kaip 330 mln. dolerių ir patraukęs baudžiamojon atsakomybėn tik penkis raudonųjų khmerų lyderius, iš kurių du mirė bylos nagrinėjimo metu.
Teismas taip pat paliko galioti 2018 metų nuosprendžius 91-erių metų vyrui dėl daugybės nusikaltimų žmoniškumui, įskaitant žmogžudystes, kankinimus ir pavergimą, remdamasis „nusikalstamo susivienijimo“ principu, net jei jis asmeniškai nedalyvavo visuose nusikaltimuose. Tiesa, buvo panaikinti nuosprendžiai dėl kelių konkrečių kaltinimų nužudymu ir persekiojimu.
Mišrus teismas, kuriame dirbo Kambodžos ir užsienio teisėjai, buvo įsteigtas siekiant teisti genocidinio ultramaoistinio režimo, kuris 1975-1979 metais, savo valdymo laikotarpiu, badu, kankinimais, priverstiniu darbu ir masinėmis egzekucijomis sunaikino apie du milijonus žmonių, aukštesniuosius vadus.
Režimo vadas Pol Potas, vadinamas „broliu Nr. 1“, niekada nebuvo teisiamas, nes mirė 1998 metais, dar prieš įsteigiant teismą.
2018 metų byloje kartu su Khieu Samphanu už genocidą ir kitus nusikaltimus, įskaitant priverstines santuokas ir išžaginimus, iki gyvos galvos nuteistas ir „brolis Nr. 2“ Nuon Chea. Jis mirė 2019 metais.
Abiem vyrams teismas 2014 metais skyrė bausmes iki gyvos galvos už nusikaltimus žmoniškumui kitoje byloje, susijusioje su 1975 metų balandžio mėnesį įvykdyta prievartine priverstine Pnompenio evakuacija, kai raudonųjų khmerų pajėgos sostinės gyventojus ištrėmė į kaimo darbo stovyklas.
Vienintelis kitas specialiojo teismo nuteistas asmuo buvo Kaing Guek Eav, geriau žinomas kaip Duch, liūdnai pagarsėjusio tardymo centro S-21, kuriame buvo nužudyta apie 18 tūkst. žmonių, vadovas. Kaip ir Nuon Chea, Duch taip pat mirė praėjus keleriems metams po nuteisimo.
Nors šis tribunolas, oficialiai žinomas kaip Nepaprastieji Kambodžos teismų rūmai (angl. Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, ECCC), priėmė nedaug apkaltinamųjų nuosprendžių, ekspertai teigia, kad jis atliko vertingą darbą skatindamas nacionalinį susitaikymą.
2022.09.22; 09:00