Karo prievolės tarnyba: 157 kartus prašyta inicijuoti ikiteisminį tyrimą


Prisijunk. Lietuvos kariuomenė. Slaptai.lt nuotr.

Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba teigia, kad per pastaruosius metus šauktiniai dėl karo prievolininkų pareigų nevykdymo administracinės atsakomybės sulaukė daugiau nei 14 tūkst. kartų. Fiksavus privalomo šaukimo į karinę tarnybą vengimo atvejus – 157 kartus buvo kreiptasi su prašymu inicijuoti ikiteisminį tyrimą.
 
Tarnyba pažymi, kad administracinė atsakomybė yra taikoma už karo prievolininko pareigų nevykdymą. Pavyzdžiui, jei nesusisiekiama su karo prievolės skyriumi iki nurodytos datos, tuomet gali būti paskirta bauda nuo 60 iki 210 eurų, taip pat už neatvykimą į privalomąją karo tarnybą, tuomet gali būti paskirta bauda nuo 280 iki 450 eurų.
 
„Ikiteisminiai tyrimai inicijuojami už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą. Jaunuoliams vengiantiems privalomos karinės tarnybos gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė ir skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų“, – Eltai perduotame atsakyme teigia Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba.
 
Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos duomenys rodo, kad 2022 m. sudarytame karo prievolininkų sąraše buvo įtraukti 53992 jaunuoliai, planuota pašaukti – 3828 karo prievolininkų.
 
Iš viso tarnybą pradėjo 3554 karo prievolininkai. Iš jų norą atlikti tarnybą išreiškė 2977 karo prievolininkai, t. y. 84 proc. visų pašauktų. Likusieji buvo pašaukti privaloma tvarka.
 
Iš savo noru nusprendusių atlikti tarnybą keliamus sveikatos kriterijus atitiko 75 proc. karo prievolininkų. Tuo tarpu iš karo prievolininkų sąrašo atlikti tarnybą tiko 39 proc. karo prievolininkų.
 
Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba atkreipia dėmesį, kad 2023-iais, kaip ir kiekvienais metais, į sąrašą patekęs karo prievolininkas jame ras nurodymus, kokius veiksmus reikia atlikti ir iki kada susisiekti su regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
 
Vykdant šaukimo procedūras, jeigu karo prievolininko manymu yra ar atsirado aplinkybės, dėl kurių negalėtų atlikti tarnybos arba ji galėtų būti atidėta individualia tvarka, turi galimybę pateikti atitinkamą prašymą bei priežastis pagrindžiančius dokumentus.
 
Jei tokių aplinkybių nėra, sąraše nurodytu laiku karo prievolininkai turi atvykti pasitikrinti sveikatos į Karo medicinos ekspertų komisiją.
Karo prievolininkai paskirti atlikti karo tarnybą pradeda skirtingo dydžio grupėmis įvairiuose Lietuvos kariuomenės padaliniuose visus metus.
 
ELTA primena, kad sausio pradžioje krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pristatė planuojamą šauktinių tarnybos pertvarką. Pasak jo, šia pertvarka ketinama trupinti tarnybos laiką iki pusmečio, didinti šauktinių ir aktyvaus karinio rezervo skaičių. Pusė 6 mėnesių tarnybą atlikusių šauktinių būtų priskirti rezervui, kita pusė – dar 3 mėnesius toliau testų tarnybą savanoriškai.
 
Taip pat siūloma sudaryti galimybę privalomą karinę tarnybą atlikti savaitgaliais per trejus metus.
 
A. Anušauskas sako, šie pokyčiai jau beveik prilygtų visuotiniam šaukimui.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2023.01.18; 09:31
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *