Kas politiškai atsakingas dėl “parduotų” Baltarusijos opozicionierių?


Šiandien jau daugiau kaip savaitė, kai laužomos ietys ir ieškoma kaltų dėl politinės ar kitokios atsakomybės už nedemokratiškos Baltarusijos valdžiai “parduotą” šios šalies žmogaus teisių gynėją A. Beliackį ir prarastą pasitikėjimą mūsų šalimi kaip žmogaus teisių saugotoja.

Daugelis vis aiškinasi, kieno iniciatyva turėjo būti suformuotos aiškios taisyklės ir gairės, koks privalo būti mūsų šalies biurokratų požiūris į Baltarusijos valdžią ir bendradarbiavimą su ja. Kitaip tariant, kas turėjo pasakyti o gal net geriau parašyti, kaip valstybės tarnautojai (biurokratai) turi traktuoti tarptautinių sutarčių normas, kurios įpareigoja Lietuvą bendradarbiauti su Baltarusija. Ir negalima būtų žiūrėti į šį klausima vien su humoru, kaip tai daro Arkadijus Vinokuras.

Tai reiškia, kad turėjo būti nustatyta aiški užsienio politika su mūsų kaimynine valstybe, o gal net geriau su visomis kaimyninėmis valstybėmis. Ėmiau atidžiai skaityti Konstituciją, kur gana aiškiai sudėlioti svarbiausi šalies tvarkymosi klausimai.

Randu štai tokią normą:

84 straipsnis:
Respublikos Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką.

Tai lyg ir reiškia, kad Baltarusijos atžvilgiu turėjo būti suformuluotos aiškios gairės dėl “bendradarbiavimo” dviejų institucijų – Prezidentūros kartu su Vyriausybe. Ir jau visiškai aišku, kad Vyriausybėje tuos klausimus labiausiai kuruoja Užsienio reikalų ministerija.

Ir man tikrai labai aišku, kad “nedemokratiškas” Baltarusijos režimas turėjo būti atrastas ne šiemet vasarą, o gerokai anksčiau. Nes jei aš būčiau eilinis valstybės tarnautojas, tai dar šių metų pavasarį būčiau labai pasimetęs dėl tikrosios Lietuvos pozicijos Baltarusijos atžvilgiu.

Cituoju kelis pranešimus:

2009 09 16
šaltinis – www.president.lt

Trečiadienis, rugsėjo 16 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Lietuvoje viešinčiu Baltarusijos Respublikos Prezidentu Aleksandru Lukašenka ir jo vadovaujama delegacija. Susitikimo metu aptartos Lietuvos ir Baltarusijos ekonominio ir kultūrinio bendradarbiavimo galimybės, žmogaus teisių padėtis ir demokratijos plėtra Baltarusijoje, apsikeista nuomonėmis dėl glaudesnio šalių teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo.

2010 10 20
Šaltinis – www.president.lt

Trečiadienis, spalio 20 d. (Minskas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Minske susitiko su Baltarusijos Respublikos Prezidentu Aliaksandru Lukašenka ir aptarė regioninį šalių bendradarbiavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO), kuriai Lietuva pirmininkaus kitais metais, taip pat dvišalio bendradarbiavimo galimybes.

„Lietuva yra pasirengusi padėti Baltarusijai ginti jos interesus Europoje tiek, kiek pati Baltarusija to norės. Norime padėti Baltarusijai būti atviresnei Europai”, – pabrėžė Prezidentė.

Todėl klausimas diskusijai labai aiškus, kas politiškai atsakingas dėl “parduotų” Baltarusijos opozicionierių?

www.dainius.org

Nuotraukoje: Baltarusijos žmogaus teisių gynėjas Alesis Beliackis, baltarusiškame kalėjime atsidūręs Lietuvos dėka.

2011.08.13

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *