Ne, nepavyks lietuvių kalbos mokytojai Astrai Genovaitei Astrauskaitei, kuri protestuodama aptaškė vandeniniais dažais „Laisvės kalvos” maketo fragmentą natūroje Lukiškių aikštėje Vilniuje, tapti nacionaline didvyre, kankine, nedorų teismų auka.
Lukiškių aikštė nebus viešosios pagarbos vieta kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę atminti
Štai ką praneša Alkas.lt (autorius prof. Gediminas Merkys) apie pasibaigusią Stanislovo Tomo, sudaužiusio paminklinę Jonui Noreikai – Generolui Vėtrai lentą ant Mokslų Akademijos pastato sienos Vilniuje, bylą:
http://alkas.lt/2019/10/13/g-merkys-kloaka-negaliu-nesutikt-arba-paminklus-dauzyti-galima/
„Trijų teisėjų kolegija Stanislovą Tomą išteisino pagal kaltinimą dėl viešosios pagarbos vietos išniekinimo, tačiau pripažino kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Teismas nusprendė, kad ši atminimo lenta žymėjo Jono Noreikos – Generolo Vėtros darbo, o ne palaidojimo vietą, todėl ji nepagrįstai pripažinta viešosios pagarbos vieta.
…………………………………………………………………………………
Įsiskaitykime į teisės normą. Kviečiu skaityti visus, kas tik baigė bent 4 klases. Vyresni žmonės, užsidėkite, prašau, pliusinius akinius.
LR.BK 312 straipsnis. Kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas.
- Tas, kas suardė ar kitaip išniekino kapą arba suniokojo paminklą, arba išniekino kitą viešosios pagarbos vietą, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.
- Tas, kas atliko vandališkus veiksmus kapinėse ar kitoje viešosios pagarbos vietoje arba dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų išniekino kapą ar kitą viešosios pagarbos vietą, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
Abi BK 312 straipsnio bazines sąvokas „kapo“ išniekinimą ar „kitos viešos pagarbos vietos“ išniekinimą įstatymo leidėjas sujungė loginiu operatoriumi „ir“. Tarp dviejų sąvokų yra padėtas lygiavertiškumo ženklas.
Deja, pagal minėtą teismo sprendimą dabar turime situaciją, kad teisinė sąvoka „kitos viešos pagarbos vietos“ yra absoliučiai prilyginama kapui, palaidojimo vietai. Pagal teismo sprendimą tik kapas ir dar kartą kapas yra laikytina „viešos pagarbos vieta“.
Pasak teismo sprendimo, jokios „kitos viešos pagarbos vietos“ už kapo tvorelės nėra ir negali būti.
Deja, tie, kas esame protiškai įgalūs perskaityti ir suprasti kelis sakinius, matome, kad baudžiamajame kodekse tikrai tokios traktuotės nėra. Ten yra ir „kapas“, ir „kitos…vietos“.“
Vargšė Astra, ji net nepažeidė viešosios tvarkos
O vargšei Astrai Ag Astrauskaitei (FB) net viešosios tvarkos pažeidimo neįmanoma suformuluoti.
BK 284 straipsnis. Viešosios tvarkos pažeidimas
Tas, kas viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis arba vandališkais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Nei ji elgėsi įžūliai, nei kam grasino, nei iš ko nors tyčiojosi, nei jos veiksmas buvo vandališkas (pašlakstė meno kūrinio projektą lengvai nuplaunamais vandeniniais dažais), jokios nepagarbos aplinkiniams ar aplinkai, jokio visuomenės rimties ir tvarkos sutrikdymo.
Juo labiau, jeigu vis tik „Laisvės kalva“, paminklas, skirtas įamžinti ir pagerbti kovojusiųjų ir žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, bus realizuota, jos išniekinimas visokiais graffiti „menais“, teplionėmis, neprognozuojamo turinio užrašais ant „bunkerio“ sienos, o ir pačios kalvos „meniškas“ subjaurojimas https://vilniausgalerija.lt/2018/10/30/kas-yra-graffiti/, bus normalus, nebaudžiamas veiksmas. Mat kovojusieji ir žuvusieji – ne Lukiškių aikštėje yra palaidoti.
2019.10.14; 05:00