Kastytis Stalioraitis. Kur žiūri Prezidentas?


Kastytis Stalioraitis. Slaptai.lt nuotr.

Kažkada amerikiečių novelistas O‘Henris sukūrė šmaikščią istoriją apie tai, kaip nevykę nusikaltėliai JAV, tikėdamiesi gausios išpirkos, pagrobė berniūkštį iš turtingos vieno miestelio šeimos (novelė “Raudonodžių vado išpirka”).

Įdomu, kur žiūri Prezidentas? – retoriškai paklausė miestelio smuklininko vienas iš pagrobėjų, sužinojęs iš jo, kad visas miestelis jau žino apie berniūkščio dingimą ir meldžiasi, kad tik jis neatsirastų. Kitaip sakant, iki tol berniūkštis terorizavo visą miestelį.

Istorija baigėsi tuo, kad „auka“ taip nukamavo pagrobėjus, jog šie ne tik pamiršo išpirką, bet slapta spruko kuo toliau, kad tik jo atsikratytų.

Kažkas panašaus į svastiką su gėlytėmis

Štai ir aš klausiu, kur žiūri mūsų Prezidentas, kai mūsų miestelyje prie žydų bendruomenės būstinės kažkoks berniūkštis, kaip tvirtina miestelio policija, sekmadienį, neturėdamas ką veikti, iš žemių supylė maždaug svastikos formos lysvę ir pasodino joje gėlytes.

Juk kilo baisus triukšmas. “Svastika” nedelsiant buvo nufotografuota ir paleista į Internetą. 

Miestelio gyventojai susijaudinę, žydai – baimėje

Miestelio žydų pirmininkė pareiškė, kad tokio akivaizdaus antisemitizmo jame nėra buvę jau seniai, ir atkreipė dėmesį, jog tai įvyko per Tautų šventę bei artėjant Holokausto minėjimo renginiams. Vaikai dabar jaučiasi nesaugūs.

Sodo gėlės. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Miestelio gyventojai susijaudinę. Kas, kas galėjo mesti jiems tokį baisų vazono žemės iššūkį. Versijų pilna. Nuo “patys miestelio žydai svastiką suformavo, nufotografavo ir paviešino pasauliui, siekdami finansinės ar kitokios naudos” iki “tai – žydų įvardinimo naujaisiais naciais ženklas”.

Pasaulis pasipiktinęs

Ne tik miestelyje, visame pasaulyje pasirodė rūstūs įspėjimai miestelio valdžiai, įvyko tarptautinės spaudos konferencijos, smerkiančios šį psichologinio teroro aktą, straipsniai su riebiomis antraštėmis ta tema pasirodė beveik visuose žinomiausiuose pasaulio laikraščiuose.

Izraelio ambasadorius miesteliui atsiųstame komentare sakė, kad jis šio vazono įvykio buvo sukrėstas, vos nenumirė.

„Jei tokie veiksmai nesusilaukia deramos savalaikės reakcijos ir pasmerkimo, ilgainiui jie gali sukurti labai pavojingą klimatą visuomenėje. Tai yra bailus ir apgailėtinas antisemitinis aktas, netoleruotinas tokiame civilizuotame miestelyje.

Tikiuosi, jog jo atsakingos institucijos imsis reikiamų priemonių ištirti ir užkirsti kelią tokiems gėdingiems poelgiams, o mes, žydai ir ne žydai, kartu kovosime prieš neapykantos kurstymą“, – teigiame jo pranešime.

Aukšto rango Jungtinių Valstijų diplomatė Twiteryje pranešė jau nustačiusi, kas kaltas dėl supiltos iš žemės svastikos. Tai – miestelyje prie Holokausto prisidėjusių asmenų šlovinimas. Tiesa, jokių pavardžių ji nenurodė. Matyt, tai – kol kas JAV valstybinė paslaptis savarankiško tyrimo stadijoje.

Kol kas grėsmingai tyli tik Kinija.

Miestelio policija. Tyrimas truks kelis metus

Miestelio policija pirmadienį pranešė, kad jau pradėjo tyrimą dėl neapykantos kurstymo. Ji nustatė, kad svastika miestelio Pylimo gatvėje supilta panaudojus gėlių vazono žemę, o gėlytės – iš to paties vazono.  

Dabar vykdomi tos žemės cheminiai, spinduliniai ir kiti tyrimai, pasitelkiant ir laboratorijas užsienyje, kad vėliau jų rezultatus būtų galima sulyginti su įtariamųjų namuose esančių gėlių vazonų žemių tyrimų rezultatais.

Jau prasidėjo liudininkų apklausa. Daug vilčių dedama į miestelio gėlių su vazonais pardavėjus, kurie gal galės atsiminti, kas pirko iš jų tokį vazoną su tokiomis gėlytėmis, nupasakoti jų išvaizdą. Bet gali būti ir taip, kad gėlės vazone buvo augintos kokiame nors bute.

Jei pasiseks, tyrimą užbaigsime po kelerių metų, sakė man vienas neprisistatęs tyrėjas. Juk tas vazonas galėjo būti atvežtas ir iš kitų miestelių, paaiškino jis.

Žydiški skanėstai. Iškaba Vilniaus centre. Slaptai.lt nuotr.

Šiuo metu į tyrimą įsijungė praktiškai visos miestelio teisėsaugos pajėgos. Juk baisesnių dalykų miestelyje būti negali. Mes iš po žemių iškasime tą berniūkštį, spaudos konferencijoje sakė vyriausias miestelio policininkas.

Prezidente, kodėl nesiūlote Seimui priimti Valytojų įstatymą

O juk galėjo viskas baigtis kitaip, jei valytojai, laiku pastebėję šiukšles prie miestelio žydų būstinės durų, būtų tiesiog jas sušlavę į artimiausią šiukšlių dėžę iki pasirodant fotografams.

Žinoma, gal klysta miestelio vyriausias policininkas, manydamas, kad čia tik berniūkščio išdaigos. Žiūrėk, ir bus miestelyje išaiškinta pogrindinė antisemitinė teroristinė organizacija, susijusi su antisemitinėmis organizacijomis visame pasaulyje. 

Gal vis dėlto Prezidentas įsikiš į šią situaciją ir pateiks Seimui Valytojų įstatymo projektą, kuriame valytojai įpareigojami laiku iššluoti įvairias įtartinas šiukšles, kad po to nereikėtų pasitelkti visas teisėsaugos pajėgas jų išbėrimo ne vietoje kaltininko, miestelį terorizuojančio berniūkščio, paieškai?

2019.09.17; 07:15 

print