Kauno apygardos prokuratūra siekia kur kas griežtesnės bausmės


Visuomenės aktualijų portalas Slaptai.lt primena, kad šių metų birželio 9-ąją Kaune buvo paskelbtas nuosprendis vienoje lyg ir niekuo neišsiskiriančioje turto prievartavimo byloje.

Byla nėra skandalinga, mat piniginių sumų, kurių neva reikalauta neteisėtomis priemonėmis, didelėmis nepavadinsi. O į teismą kreipęsis Kauno rajono gyventojas nuo tikrų ar tariamų reketininkų stipriai nenukentėjo. Tačiau byla vis dėlto įdomi, nes joje griežtų apkaltinamųjų nuosprendžių galimai siekia Lietuvos slaptosios tarnybos.

Kodėl tokia versija neatmestina? Vadinamojoje Karmėlavos reketo byloje kaltinamaisiais oficialiai įvardinti trys čečėnų tautybės jaunuoliai. Du iš trijų reketu kaltinamų čečėnų jaunuolių tampriai susiję su rezonansine Chadižat ir Maliko Gatajevų byla (omenyje turiu Ali Latajevą ir Muradą Utsajevą). Apie Lietuvai garbės nedarantį skandalą dėl čečėnų Gatajevų persekiojimo jau ne sykį rašėme. Pavyzdžiui, pasakojome, kaip VSD Kauno apygardos skyriaus saugumiečiai specialiai bandė sukiršinti Kauno rajone Gatajevų įkurtos našlaičių prieglaudos “Gimtoji šeima” gyventojus, kaip specialiai agitavo konfliktuoti su globėjais vieną “Gimtosios šeimos” merginą. Taip pat stebėjomės, nuo kada Lietuvos VSD atstovams tapo privalu tarsi moralės policijai rūpintis čečėnų šeimos vidaus reikalais – teisėtai ar neteisėtai dukrą įvaikinusi motina lietsargiu sudavė merginai per minkštą vietą, ar pagrįstai ją išplūdo, ar turėjo teisę vartoti savo namuose necenzūrinius žodžius ir t.t.?

Šiandien čečėnai Gatajevai gyvena Helsinkyje. Jie laukia Suomijos teismo sprendimo. Gali būti, jog Suomijoje šiai šeimai bus suteiktas politinis prieglobstis. Tokiu atveju Suomijos Temidė oficialiai pripažins, jog Lietuvos teisėsauga nusižengė visame civilizuotame pasaulyje pripažįstamoms žmogaus teisėms – Gatajevus persekiojo neteisėtai, nepagrįstai, nepamatuotai. Todėl jėgoms, kurios tebepersekioja Gatajevus, vadinamoji Karmėlavos reketo byla turėtų tapti labai paranki. Tokiu atveju Gatajevų oponentai galėtų bent jau priekaištauti: o juk Khadižat ir Maliko Gatajevų augintiniai … reketininkai.

Bet Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Regina Cemnolonskienė čečėnų jaunuolius nuteisė ne už reketą. Realiomis laisvės atėmimo bausmėmis jaunuoliai, žinoma, nubausti. Bet ne už reketą, o tik už savavaldžiavimą. Kauno apygardos teismo nuosprendžiu “Murad Utsaev nuteistas laisvės atėmimu 1 metams ir 6 mėnesiams už savavaldžavimą, Ali Lataev ir Khalid Temiraliev nuteisti laisvės atėmimu 2 metams už savavaldžiavimą”.

Tiesa, ši istorija dar nebaigta. Kauno apygardos prokuroras Mindaugas Sabaitis siekia griežtesnės bausmės. Jis apskundė teisėjos R.Cemnolonskienės nuosprendį. Jis prašo “nuteisti Murad Utsaev, Ali Lataev ir Khalid Temiraliev laisvės atėmimu 5-eriems metams už reketą”. Taigi šį rudenį vadinamoji Karmėlavos reketo byla ir vėl bus nagrinėjama teismuose. Šį kartą – apeliacine tvarka.

Siekdamas susidaryti kuo išsamesnį vaizdą apie šią bylą, oficialiai kreipiausi į Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėją R.Cemnolonskienę prašydamas, jog man kaip žurnalistui būtų sudaryta galimybė susitikti su kalinamais čečėnų jaunuoliais. Susitikimo tikslas – interviu. Tačiau leidimo susitikti negavau. Štai kas parašyta oficialioje Kauno Apygardos teismo nutartyje. “VšĮ Videostudijos “Slaptai” direktoriaus Gintaro Visocko prašymas atmetamas. LR Suėmimo vykdymo įstatymo 22 straipsnis numato suimtųjų teisę pasimatyti, tačiau teismas, kurio žinioje yra baudžiamoji byla, gali nesutikti leisti pasimatyti. Baudžiamoji byla šiuo metu išnagrinėta pirmosios instancijos teisme, paskelbtas galutinis procesinis sprendimas, tačiau nuosprendis dar neįsiteisėjęs. Proceso dalyviai byloje šiuo metu turi teisę paduoti apeliacinius skundus. Dėl šių aplinkybių, siekiant užtikrinti kuo nešališkesnį ir objektyvesnį baudžiamosios bylos nagrinėjimą apeliacine tvarka, šiuo metu neleidžiama VšĮ Videostudijos “Slaptai” direktoriui Gintarui Visockui susitikti su nuteistaisiais. Pareiškėjo prašymas atmetamas. Teisėja, vadovaudamasi LR BPK 238 str. 1 d. LR Suėmimo vykdymo įstatymo 22 str.  nutaria: neleisti VšĮ Videostudijos “Slaptai” direktoriui Gintarui Visockui susitikti su nuteistaisiais. Nutarties nuorašus išsiųsti nuteistiesiems Murad Utsaev, Ali Lataev ir Khalid Temiraliev ir VšĮ Videostudijos “Slaptai” direktoriui Gintarui Visockui. Nutartis neskundžiama”. Pasirašė – teisėja Regina Cemnolonskienė.

Nuotraukoje: Khadižat ir Malikas Gatajevai su įvaikintais Čečėnijos našlaičiais.

2011.07.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *