Švelnus brizas dvelkia į Klaipėdos pusę…


Kauno apygardos teisme nagrinėjama čečėnų Murado Utsajevo, Ali Latajevo ir Chalido Temiralijevo byla. Buvę kudo kovotojai kaltinami Karmėlavos gyventojo Sauliaus Saladžiaus turto prievartavimu.

Įvertinus daugkartinių ringo kovų dalyvių fizinį pasirengimą, stebina, kad čečėnai sumanė reketuoti sudegusio namo, kuriame veikia visoje Karmėlavoje žinoma landynė, savininką. Kaimynų žodžiais tariant, nėra nei dienos, kad išgertuvių ar tarpusavio muštynių garsai netrikdytų ramios Piliakalnio gatvės gyventojų ramybės.

Vieno dienraščio žurnalisto teigimu, Kauno rajono kriminalistams kilo įtarimų, kad landynės šeimininką čečėnai reketavo siekdami gauti lėšų globėjų Gatajevų gynybai. A.Latajevas augo pastarųjų įsteigtuose vaikų namuose „Gimtoji šeima“.

M.Utsajevas yra minėtų sutuoktinių įsūnis. 2010-03-23 Lietuvos Aukščiausiasis Teismas panaikino 2009-09-25 Kauno apygardos teismo nuosprendį konstatavęs, kad buvo pažeista Chadižat ir Maliko Gatajevų teisė į nešališką teismą. Kauno apygardos teismas in corpore nusišalino nuo Gatajevų bylos nagrinėjimo, ir Lietuvos apeliacinis teismas nutarė perduoti bylą nagrinėti apeliacine tvarka Klaipėdos apygardos teismui.

Tuomet Chadižat ir Malikas Gatajevai išvyksta iš Lietuvos, Suomijoje pasiprašo politinio prieglobsčio ir „sumano išmušti lėšų“ advokatų išlaidoms apmokėti iš taikių Karmėlavos gyventojų. „Reketuoti“ karmėlaviškius „pasitelkiami“ žinomi ringo kovų meistrai Ali Latajevas ir Muradas Utsajevas bei jų bičiulis Chalidas Temiralijevas.

Tenka pastebėti, kad Chadižat ir Maliko Gatajevų advokatų išlaidas apmoka žinomi pasaulyje žmogaus teises ginantys fondai. Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovas Henrikas Mickevičius mano, kad Gatajevai turi pakankamai teisinių galimybių laimėti bylą prieš Lietuvą Strasbūre. Mūsų teisėsaugos pareigūnų kurpiamos „pasakaitės” tampa iškirtinio nacionalinio kolorito fantastinės literatūros žanru, už kurį Lietuvos Respublika nuolat gauna „premijas“ Europos žmogaus teisių teisme. Tad kodėl Kauno rajono kriminalistams vis dėlto prireikė „pasakaitės” apie landynės savininko S.Saladžiaus 400 litų poreikį Gatajevų gynybos reikmėms?

Atsakyti į šį klausimą galima, jei žinosime, kas siekia nuteisti Chadižat ir Maliką Gatajevus už reketą, kas siekia apkaltinamojo nuosprendžio Klaipėdos apygardos teisme. Paanalizavus gausias publikacijas, matome, kad iš Gatajevų bylos kyšo ne tik VSD ausys. VSD pareigūnai yra linkę atskalbti „suterštą“ kontoros mundurą ir galimai siekia, kad Klaipėdos apygardos teisme Chadižat ir Maliko Gatajevų atžvilgiu būtų priimtas apkaltinamasis nuosprendis.

2008-10-10 Kauno apygardos prokuratūros vyr. prokuroras Kęstutis Betingis priėmė nutarimą sudaryti ikiteisminio tyrimo grupę ikiteisminiame tyrime Nr.20-9-00050-08. Į tyrimo grupę buvo įtraukti Kauno apygardos prokuratūros ONKTS skyriaus prokurorė Nomeda Oškutytė (dabar Urbonavičienė), VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai: L.Raguckienė, D.Pravdzinskas, J.Seniuta, E.Šukys, M.Baikštys, G.Surgėla, V.Urbonavičius. Kurpiant bylą prieš Chadižat ir Maliką Gatajevus dalyvavo VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnas Donatas Šumskis.

2008 metų pabaigoje Chadižat ir Maliko Gatajevų byla buvo perduota teismui, tačiau Kauno apygardos prokuratūros vyr. prokuroro K.Betingio suformuota VSD Kauno apygardos skyriaus 7-ių pareigūnų tyrimo grupė tebeveikia iki šios dienos. K.Betingio „globojama” VSD pareigūnų grupė trečius metus užsiima „dailiuoju siuvinėjimu” – bando taisyti ankstesnių darbų broką. Keista, kad ši „saviveikla“ vyksta pasikeitus ir VSD ir Generalinės prokuratūros vadovams.

Turimomis žiniomis, minėta VSD pareigūnų grupė itin domisi visais Gatajevų globotiniais, pasirengusiais duoti objektyvius parodymus Klaipėdos apygardos teisme. Neparankius liudininkus VSD siekia kompromituoti pasitelkdama įvairias teisėsaugos struktūras. Ali Latajevas buvo vienas pirmųjų, prabilusių apie VSD pareigūnų „indėlį” į Gatajevų globotinių „auklėjimą”. A.Latajevo telefoninius pokalbius kontroliavo VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai. Tad mūsų „Džeimsams Bondams” nebuvo paslaptis, kad Muradas Utsajevas, Ali Latajevas ir Chalidas Temiralijevas 2009 metų vasarą darbavosi remontuodami S.Saladžiaus namą. „Džeimsams Bondams” nebuvo paslaptis, kad S.Saladžius už atliktus darbus nesumokėjo sutartos sumos.

Apie nesumokėtą sutartą atlyginimą Muradas Utsajevas, Ali Latajevas ir Khalidas Temiralijevas vis primindavo S.Saladžiui telefonu, o tai „Džeimsams Bondams” galimai sudarė gerą progą įtikinti du kartus teistą S.Saladžių parašyti pareiškimą dėl reketo. Taip už keturiolikmetės mergaitės išžaginimą teistas S.Saladžius tapo nuo čėčėnų reketo „nukentėjusiu” verslininku. „Džeimsams Bondams” nesudarė sunkumų pasitelkti pasipinigauti linkusią žiniasklaidą, kad būtų perrašyta buvusio nusikaltėlio biografija.

2011-04-29 09:00 val. įvyko Kauno apygardos teismo posėdis, kuriame Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Mindaugas Sabaitis pareikalavo Muradą Utsajevą, Ali Latajevą ir Chalidą Temiralijevą nuteisti 5 metų laisvės atėmimo bausme už Karmėlavos gyventojo S.Saladžiaus turto prievartavimą. Šis prokuroro Mindaugo Sabaičio reikalavimas dvelkia Kauno apygardos prokuratūros, VSD ir vieno žinomo dienraščio viešųjų ryšių akcija, siekiant toliau kompromituoti Grozno angelus – Chadižat ir Maliką Gatajevus. Beliko atsakyti į vienintelį klausimą, ar šioje viešųjų ryšių akcijoje dalyvaus ir Kauno apygardos teismas? 2011-06-09 13:00 val. Kauno apygardos teismas skelbs nuosprendį čečėnų Murado Utsajevo, Ali Latajevo ir Chalido Temiraliejevo byloje.

Švelnus VSD brizas dvelkia iš Kauno į Klaipėdą…?

Kyla natūralus klausimas, kam naudinga toliau eskaluoti jau ir tarptautinės bendruomenės dėmesio sulaukusį VSD skandalą?

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Hadižat ir Malikas Gatajevai šiuo metu gyvena Suomijoje.

2011.06.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *