Vasario 24 d., sekmadienį, 16 val. („Litexpo“ parodų rūmuose, Konferencijų salėje 5.3) Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta žinomo etnokosmologo, baltų kultūros tyrinėtojo, vieno iš Lietuvos Etnokosmologijos muziejaus įkūrėjų Jono Vaiškūno knyga „Skaitant dangaus ženklus: lietuviško Zodiako pėdsakais“ („Dominicus Lituanus“,Vilnius, 2012).
Leidykla „Dominicus Lituanus“ kviečia į šios nepaprastos knygos pristatymą visus senosios lietuvių dvasinės tradicijos gerbėjus ir tuos, kuriuos vis dar vilioja slaptingi dangaus šviesuliai, kasnakt įsižiebiantys virš mūsų, kaip ir prieš daugelį tūkstančių metų tolimiems mūsų protėviams.
Skaitytojams lengvu ir suprantamu stiliumi, bet nenusižengdamas moksliniams tyrimo metodams autorius įtaigiai atskleidžia, kaip žingsnis po žingsnio buvo užčiuopti būtojo lietuviško Zodiako pėdsakai, o vėliau pavyko iš dalies rekonstruoti ir visą 12-os lietuviško Zodiako ženklų sistemą.
Apibūdindamas J.Vaiškūno knygą „Skaitant dangaus ženklus: Lietuviško Zodiako pėdsakais“, žinomas mitologas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotojas dr. Dainius Razauskas sakė, kad tai esąs vienas rimčiausių darbų lietuvių mitologijos srityje, iš jo skaitytų.
„Iš tikrųjų šita knyga gali būti per 100 metų viena iš rimčiausių disertacijų. Šitame darbe yra tiek daug kristalizuojančio užtaiso! Daugybė dalykų yra, kurių kitaip suprast negali. O šitoj knygoj, kai pamatai šitą sistemą, tiesiog sustoja į savo vietas dalykai, kurie anksčiau niekaip netilpo. Ir čia ne tik kad viena maža knygutė, bet čia ištisa nauja struktūra, ištisas naujas žingsnis, ištisas naujas metodas tyrimams pristatomas. Ir joje yra užkasta daug daugiau aukso, negu autorius čia iškasė ir parodė“, – sakė D.Razauskas.
J.Vaiškūnas sako, kad prieš 25 metus pradėjęs senovės lietuvių žinių apie žvaigždėtą dangų tyrimus, jis nė nesvajojo, apie galimybę kada nors bent iš dalies atkurti lietuvišką Zodiaką, tiesa sakant net negalvojo, mūsų krašte tokį buvus. Buvo savaime aišku, kad Zodiakas, kaip astronominių žinių sistema, galėjo būti žinomas tik ano meto išsimokslinusiam aukštesniam visuomenės sluoksniui, kuris uždraudus senąją baltų religiją, savo puoselėtas žinias bei patirtį turėjo nusinešti su savimi į nebūtį visiems laikams.
„Tolimi mūsų protėviai neturėdami knygų savo iš kartos į kartą kauptą ilgaamžę visuomeninę patirtį gebėjo susieti su gamtos reiškiniais paversdami juos reikšmingais ženklais. Žvaigždžių telkiniais nusėtas ir sulyg metų laikaias ritmiškai pasikartojantys visos genties, visos tautos nariams matomi dangaus skliauto vaizdai buvo dėkinga vieta žvaigždžių ženklais įrašyti pačiai svarbiausiai žmogiškajai išminčiai. Išminties ženklams persikėlus į knygas, dangus pritilo. Atėjo laikas knygoms prakalbinti dangų“, – sakė J.Vaiškūnas.
„Šio svarbaus darbo dėka įgijome unikalią galimybę pamatyti žvaigždėtą skliautą mūsų protėvių akimis ir „perskaityti“ dangų lietuviškai“, – teigia astrologas Naglis Šulija.
Knygos pristatyme dalyvaus Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslo darbuotojas dr. Dainius Razauskas, meteorologas ir astrologas Naglis Šulija, leidyklos „Dominicus Lituanus“ direktorė Ramunė Landsbergienė, dūdmaišiu gros folkloristas, muzikantas Gvidas Kovėra.
Nuotraukoje: etnokosmologas, baltų kultūros tyrinėtojas Jonas Vaiškūnas.
2013.02.24