Tai patvirtino šių metų birželio 25 ir 26 dienomis Teherane vykusi islamo šalių konferencija.
Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos internetiniai laikraščiai lakoniškai supažindina su šiuo renginiu ir kelių šalių vadovų kalbomis. Konferencijoje dalyvavo net 80 valstybių ir tarptautinių organizacijų atstovai, tarp jų – Afganistano, Pakistano, Irako, Sudano ir Tadžikistano prezidentai, kitų šalių viceprezidentai ir vyriausybių vadovai.
Iranas, Afganistanas ir Pakistanas dar konferencijos išvakarėse, birželio 24 d., pasirašė susitarimą bendromis jėgomis kovoti prieš terorizmą, ekstremizmą ir militarizmą ir paskelbė pareiškimą, kuriame pasisakė prieš bet kurias „intervencijas iš užsienio“ savo regione. Nes jos prieštarauja „islamo dvasiai, taikos tradicijoms regione ir regiono tautų interesams.“
Atskiras protokolas buvo pasirašytas su Irako prezidentu Džalajumi Talabaniu. Juo numatoma uždaryti netoli Bagdado esantį Ašrafo lagerį, kuriame internuoti daugiau kaip 3000 opozicijonierių liaudies mudžahedinų.
Daugiausia dėmesio publikacijose skiriama Ahmadinedžadui. Jis ypač aštriai kritikavo Jungtines Amerikos Valstijas, kurios esą piktnaudžiauja holokaustu ir 2011 m. rugsėjo 11-osios įvykiais, panaudodamos juos savo interesams įgyvendinti. Tie įvykiai joms yra pretekstas daryti spaudimą islamo pasauliui, o iš skleidžiamos panikos turėti didžiulės naudos. Irano prezidentas teigė, jog reikia pateikti tikrąjį žydų naikinimo mastą Antrojo pasaulinio karo metais ir 2001 m. rugsėjo 11-osios atakų Niujorke ir Vašingtone mastą. „Bet JAV to daryti neleidžia. Norint sėkmingai kovoti prieš terorizmą, reikia atskleisti jo šaknis“, – kalbėjo prezidentas. Jo nuomone, JAV tik blogina padėtį.
„Egzistuoja teroro tinklai, kuriems priklauso tūkstančiai narių ir jiems simpatizuojančių asmenų, ir islamo šalių pareiga – kovoti su šiomis grupėmis be įsikišimo iš užsienio“, – teigė Ahmadinedžadas.
Iranas Jungtines Amerikos Valstijas ir jų sąjungininkus Vakaruose kaltina tuo, kad jų karinės pajėgos neigiamai atsiliepia Afganistano ir Irako saugumui.
Konferencijoje taip pat buvo kalbama apie Afganistano ateitį po NATO dalinių išvedimo iš šalies.
Afganistano prezidentas Hamidas Karzajus pesimistiškai kalbėjo apie padėtį Hindukuše. „Nepaisant visų pastangų pagerinti švietimo būklę ir infrastruktūrą, mano šalyje plinta terorizmas. Terorizmo grėsmė didesnė negu bet kada, todėl negali būti ir kalbos apie taiką ir saugumą“, – konstatavo prezidentas ir tęsė: „Gėda, kad kai kurios grupuotės piktnaudžiauja islamu, visoms islamo šalims reikėtų rimtai pabandyti pakoreguoti islamo, kuris yra taikos ir draugystės religija, įvaizdį.“ Jo nuomone, prieš terorizmą geriausia kovoti, kai užsieniečių daliniai palieka regioną ir valstybės pačios rūpinasi savo saugumu.
Sudano prezidentas Omaras al–Baširas kaltino Vašingtoną tuo, kad jis pamiršta savo vaidmenį terorizme. „JAV bando kaltais pateikti tuos, kurie patys yra priespaudos aukos“, – pasakė prezidentas.
Straipsniuose apie Teherano susitikimą priduriama, jog al–Baširas dalyvavo konferencijoje, nors dėl kaltinimų karo nusikaltimais paskelbta jo tarptautinė paieška ir jam teks atsakyti Hagos tribunole. Po Teherano konferencijos jis sakė vyksiąs oficialaus vizito į Pekiną.
Nuotraukoje: Irano prezidentas Mahmudas Ahmadinedžadas.
2011.06.29