Prieš užskliausdama „plieninį žiedą“ aplink Sočį, Rusija pasamdė darbams Olimpiadoje tūkstančius žmonių, primena The Daily Beast žurnalistas Jacobas Siegelas. Tikimybė, kad smogikai įsiliejo į aptarnaujančio personalo gretas ir dabar ruošiasi suduoti smūgį, nepaprastai didelė, mano saugumo ekspertai.
„Rusai padarė didžiulę klaidą, jie iš anksto paskelbė, kad suskliaus „plieninį žiedą“, – pasakojo autoriui Olimpiados–1996 Atlantoje saugumo tarnybos vadovas Bilas Retbernas.
Pasak jo, tai davė piktavaliams laiko prasiskverbti į miestą ir pradėti ruoštis atakai gerokai prieš saugumo priemonių sugriežtinimą. Sočio išvalymo ir Žaidynių sostinės atitvėrimo nuo neramaus Šiaurės Kaukazo operacija nebuvo paprastas dalykas, ir ją lydėjo masiniai musulmonų mažumos atstovų bei disidentų areštai ir užpuldinėjimai, rašo žurnalistas.
Olimpiados metu tvarką mieste saugoja 40 tūkst. jėgos karių, o daugybė specialiųjų padalinių užtvers visas miesto prieigas nuo aplinkinių kalnų pusės.
Tačiau, kaip parodė Rusijos karai su separatistais, net didžiausių mastų karinė kampanija negali visiškai likviduoti pavojaus, kurį kelia grupės, pasirengusios masinėms žudynėms, sakoma straipsnyje. Antai pirmosios atakos prieš Olimpiadą įvyko dar prieš jos atidarymą. 2013 metų gruodį du sprogimai Volgograde nusinešė 32 žmonių gyvybes.
Nepaisant teroro aktų ir nesiliaujančių teroristų grasinimų, Olimpiados saugumo štabo viršininkas Aleksejus Lavriščevas garantavo, kad „realaus pavojaus Žaidynių dalyvių bei svečių saugumui šiandien nėra“. Vicepremjeras Dmitrijus Kozakas savo ruožtu, pareiškė, kad Rusija gali garantuoti Sočio svečiams saugumą, „kaip ir kiekviena vyriausybė, organizuojanti masinį renginį, kuriame dalyvauja daugybė žmonių“.
Pasak B.Retberno, teroristai pamėgins surengti „vaizdingą“ teroro aktą, kad sužlugdytų varžybas ir patrauktų žiniasklaidos dėmesį, tačiau vargu ar jiems tai pavyks. Žymiai labiau tikėtinas „žeminantis incidentas“ – sprogimas arba užpuolimas panaudojant šaunamąjį ginklą saugumo perimetro viduje, bet už gerai saugomo Olimpinio kaimelio ribų.
Eksperto nuomone, pažeidžiamiausios teroristų atakoms yra transporto sistema ir viešbučių bei barų fanų zonos.
„Aš bijočiau naudotis visuomeniniu transportu Sočyje žaidynių metu“, – cituoja B.Retberną straipsnio autorius.
Šaltinis: The Daily Beast
2014.02.11; 04:25