Styvenas Sygalas – keistasis Kremliaus draugas


Kai 2013-ųjų birželio mėnesį Vladimiras Putinas asmeniškai susitiko su Baraku Obama viršūnių susitikime G8, Kremliaus vadovas jautė, kad Rusijos ir JAV santykiai – kaip niekad blogi ir bet kada gali galutinai sužlugti. Taip rašo Buzz Feed.

V.Putinas ir B.Obama niekad nesutarė. O tas susitikimas buvo ypatingai šaltas ir sunkus. Tokia Buzz Feed žurnalistų Makso Sedono ir Rozi Grei nuomonė. Leidinio įsitikinimu, Šiaurės Airijoje surengtose G8 derybose V.Putinas kategoriškai atmetė B.Obamos prašymą neberemti Bašaro Asado. Tačiau V.Putinas pabrėžė, jog Sirijos vadovą ginklais rems ir ateityje, nors žuvusiųjų jau tuo metu buvo labai daug – dešimtys tūkstančių.

Štai tomis dienomis Kremliaus vadovas iškėlė keistą idėją – aktorių ir kovinių sporto šakų meistrą Styveną Sygalą paskirti Rusijos garbės konsulu Kalifornijoje ir Arizonoje.

V.Putinas panoro, kad žinomas aktorius ir sportininkas, turintis milijonus gerbėjų visame pasaulyje, taptų oficialiu tarpininku tarp Baltųjų rūmų ir Kremliaus.

Remiantis Amerikos pareigūnų, girdėjusių šiuos V.Putino žodžius, liudijimais, Rusijos prezidentas pareiškė, kad Styvenas Sygalas – pats tinkamiausias žmogus, kurio pagalba būtų įmanoma palaikyti bent minimalius JAV ir Rusijos santykius. Susitikime pabrėžta, kad S.Sygalas yra Amerikos patriotas „iki kaulo smegenų“, žinomas kovinių sorto šakų profesionalas, be to, puikiai supranta Rusiją.

Juk S.Sygalo senelė kilusi iš Vladivostoko, pats S.Sygalas palaiko draugiškus santykius su įtakingais Rusijos politikais bei specialiųjų tarnybų vadovais. V.Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas tvirtino, esą Putinas ir Sygalas – seni draugai. Todėl S.Sygalas neva ir gali tapti puikiu JAV ir Rusijos draugystės simboliu.

Šią naujieną išgirdę amerikiečių pareigūnai nustebo: „jūs tikriausiai juokaujate?“

Po derybų B.Obamą ir V.Putiną fotografavę žurnalistai tvirtino, jog abiejų šalių lyderiai atrodė įsitempę, surūgę. Amerikos ir Rusijos santykiai pateko į aklavietę.

Taigi netikėta V.Putino draugystė su S.Sygalu tuo laikotarpiu – Rusijos prezidento politinių intrigų sėkmė.

V.Putinui prezidentaujant Kremliaus politika tapo subtiliai valdomu televizijų šou, kur derybų turinį papildo įspūdingi vaizdai ir atvirkščiai – derybų turinys vaizdams suteikia ypatingos politinės prasmės.

Ilčių neturintis Rusijos parlamentas sulaukia pagalbos – žinomų aktorių, dainininkų ir sportininkų palankumo. V.Putinui svarbus publikos dėmesys. V.Putinas siekia būti ne vien prezidentu, bet ir žiūrovų dievinama Holivudo žvaigžde.

Politinių technologijų specialistai sukūrė V.Putinui specialų įvaizdį. V.Putinas – kietas vyras. V.Putinu žavisi ne tik visuomenė, bet ir žinomi dainininkai, aktoriai, sportininkai. Tokia Fion Hill, mokslinio Brookings Institution bendradarbės, nuomonė.

Kremlius ne šiaip sau ėmė flirtuoti su pasaulinio garso aktoriais, dainininkais, sportininkais. Žanas Klodas Van Damas, Miki Rurke, Šeron Stoun, Monika Beluči ir Žeraras Depardje, – su visomis šiomis žvaigždėmis V.Putinas pajėgė susibičiuliauti, jos tapo tiesioginėmis ir netiesioginėmis V.Putino rėmėjomis.

S.Sygalas ir V.Putinas turi kai kurių panašumų. Abu gimė tais pačiais 1952-aisiais metais, abu turi juodąjį diržą (japoniškosios kovos), abu tvirtina vienas kitam jaučią nuoširdžią simpatiją.

Leidinys mano: „S.Sygalo autoritetas taip žemai krito, kad jam tapo priimtina draugystė su Kremliaus vadovais“.

Po 2002-ųjų metų S.Sygalas filmuojasi tik menką finansavimą turinčiuose koviniuose filmuose, kurių nerodo populiarios televizijos. Filmai, kuriuose S.Sygalas – herojus, – fiksuojami tik DVD. Be to, jis užsiaugino nedidelį, bet vis tik pastebimą pilvą.

Teoriškai svarstant, garbės konsulo statusas aktoriui suteiktų tik simbolines privilegijas. Tačiau, publikacijos autorių nuomone, paskelbdamas tokį pasiūlymą aukščiausio lygio susitikime V.Putinas  siekė S.Sygalą padaryti pusiau oficialiu tarpininku.

Leidinys pabrėžia, kad S.Sygalo atstovai atsisakė susitikti su jo žurnalistais pokalbiui, nesutiko atsakyti net į raštiškus BuzzFeed News klausimus. Matyt, draugystės su Kremliumi tema ponui S.Sygalui nėra maloni.

Vašingtone ekspertai manė, kad S.Sygalo tarpininkavimas gali užglaistyti bent kai kuriuos JAV – Rusijos nesutarimus. Praėjusiais metais Baltieji rūmai prašė Henrio Kisindžerio asmeniškai paskambinti V.Putinui ir perduoti tai, ko asmeniškai perduoti negalėjo arba nenorėjo pats B.Obama.

Fiona Hill siūlė JAV administracijai paskirti ambasadoriumi Rusijoje aktorių Arnoldą Švarcnegerį. Leidinys pastebi: jeigu Rusijos ekspertas Maiklas Makfolas, tapęs JAV amasadoriumi Maskvoje, buvo užblokuotas ir rusų spaudos kalamas „prie Kryžiaus“, tai Holivudo žvaigždės A.Švarcnegerio toks likimas Rusijoje esą negalėtų ištikti. Rusijoje aktorių A.Švarcnegerį turėtų gerbti ir mylėti.

Be to, A.Švarcnegerį įbauginti rusams būtų buvę žymiai sunkiau nei ambasadorių M.Makfolą.

Įdomu dar ir tai, kad aktorius ir sportininkas S.Sygalas 2011-aisiais buvo atvykęs Maskvon į fondo „Federacija“ surengtą aukų rinkimo vakarą. Po renginio S.Sygalas buvo nuvežtas į vilą pas Rusijos prezidentą V.Putiną asmeniniam pokalbiui.

Kitą kartą V.Putinas ir S.Sygalas susitiko 2012-ųjų Olimpiadoje, kur dalyvavo ir Rusijos dziudo komanda. 2013-aisiais jie kartu aplankė Kovos menų mokyklą Maskvoje.

„Kai aš pirmą kartą patekau pas V.Putiną, pamačiau Dzigaro Kano, dziudo įkūrėjo, statulėlę, ir iškart panorau artimiau susipažinti su ponu Putinu“, – taip propagandinei Rusijos televizijai „Russia Today“ pareiškė S.Sygalas 2013-aisiais metais.

Leidinys mano, kad 2013-aisiais S.Sygalas galėjo didžiuotis, kad jo santykiai su Rusija žymiai geresi nei Maskvoje reziduojančio JAV ambasadoriaus M.Makfolo santykiai su Kremliumi.

S.Sygalas kartu su Dmitrijumi Rogozinu aplankė gamyklą „Kalašnikov“, gaminančią rusiškus automatus. Aktoriui buvo pasiūlyta tapti oficialiu šios kompanijos ambasadoriumi Vakaruose. S.Sygalas išties dažnai pasirodydavo ten, kur vykdavo gamyklos „Kalašnikov“ produkcijos reprezentacija Vakaruose. Tiesa, Rusija neigia, kad už šias paslaugas S.Sygalui moka honorarą.

Žinoma, kad S.Sygalas net yra svečiavęsis Čečėnijoje pas Ramzaną Kadyrovą.

S.Sygalas buvo atvažiavęs į Maskvą ir tuomet, kai į Maskvą po tragedijos Bostono maratone (teroro aktas) rinkti informacijos apie įtariamuosius, kilusius iš Šiaurės Kaukazo, buvo atvykusi Dana Rorabaher. JAV delegacija manė, jog Rusijos pareigūnai atviriau nebendraus, jei jų neužtars S.Sygalas. Taip pat žinoma, kad S.Sygalas buvo apsistojęs būtent tame pačiame Maskvos viešbutyje, kuriame apsistojo ir JAV kongresmenų delegacija.

Tuometinis D.Rorabaher padėjėjas Polas Berkovic pareiškė leidiniui BuzzFeed News, kad Rorabaher pažįstamas su Sygalu keletą dešimtmečių.

Kai kurie JAV delegacijos nariai neprieštaravo kontaktams su S.Sygalu, bet buvo ir tokių, kurie labai nustebo. Nes S.Sygalas sėdėjo prie stalo keliose derybose, kuriose pirmuoju smuiku griežė oficialūs Rusijos pareigūnai, įskaitant ir FSB vadovus.

Be to, S.Sygalas pietavo kartu su D.Rogozinu itališkame restorane. Toje vakarienėje dalyvavo ir D.Rogozino žmona, ir ponai Rogozinai neslėpė palankumo amerikiečių aktoriui.

Leidinio duomenimis, Rogozinas ir Rorabaher yra dalinęsi mintimis apie kosmininius lazerius, galinčius lengvai sunaikinti pavojingai prie Žemės besiartinančius asteroidus.

Taip pat būta vakarienių, kurių metu S.Sygalas ragino Amerikos kongresmenus nuskristi į Čečėniją ir susitikti su R.Kadyrovu, kuris papasakotų apie padėtį Šiaurės Kaukaze „iš pirmųjų lūpų“. Keli kongresmenai susižavėjo tokiu pasiūlymu manydami, esą tik „geležinės rankos pagalba galima sutramdyti islamistinius teroristus“.

S.Sygalas žadėjo pasirūpinti, kad karinis Rusijos lėktuvas Amerikos kongresmenus patogiai ir saugiai nuskraidintų į Čečėniją. Kai kurie kongresmenai piktinosi ketinimais skristi į Grozną. „Ar jūs žinote, kas toks iš tikrųjų yra R.Kadyrovas?“ – jie klausė. Delegacijos vadovybė teigė, esą skristi į Grozną – verta, o tie, kurie atkalbinėja, tiesiog pavydi delegacijos vadovams sėkmės puikiai reguliuojant sudėtingus diplomatinius santykius, kurių iki tol nesugebėjo sureguliuoti B.Obamos administracija.

Vėliau spaudos konferencijoje S.Sygalas viešai klausė, ar esama konkrečių įrodymų, leidžiančių abejoti Čečėnijos vadovo padorumu ir sąžiningumu?

Leidinys teigia, esą Rusijos federacijos ambasadorius Amerikoje ponas Sergėjus Kisliakas ne vieną sykį beldėsi į JAV diplomatijos vadovų kabinetų duris siekdamas įkalbėti priimti S.Sygalą kaip garbės konsulą.

Amerikiečiai atsakydavo, kad „vis dar svarsto šį pasiūlymą“. Bet iš tiesų – nesvarstė. Buvo nuspręsta nesuteikti amerikiečių aktoriui tokio statuso.

Galų gale Kremlius nusivylė S.Sygalo gebėjimais įtakoti Amerikos politiką, ir olimpiados Sočyje išvakarėse amerikiečių aktorius jau nepajėgė organizuoti rimtų amerikiečių susitikimų su aukšto rango Rusijos pareigūnais.

Beje, Amerika įtraukė rusišką kompaniją „Kalašnikov“ į sąrašą įmonių, kurioms taikomos ekonominės sankcijos. Ir „Kalašnikov“ nustojo į svečius kviestis S.Sygalą.

D.Peskovas pareiškė leidiniui BuzzFeed Needs, kad Rusijos prezidento draugystė su S.Sygalu – „užkonservuota neribotam laikui“.

Taigi Vakarų įžymybės dabar Rusijoje jaučiasi vienišos ir tarsi niekam nereikalingos. Holivudo ir Kremliaus santykiai akivaizdžiai atšalo.

Tiesa, pavienių pastangų esama. Miki Ruk pozavo fotografams užsivilkęs marškinėlius su patraukliu V.Putino portretu. Tas nuotraukas ir marškinėlius platino paslaptinga „Šaltaj – boltaj“ grupė, greičiausiai susijusi su Kremliumi. Kiek sumokėta už šį reklaminį darbą? Gal 50 tūkst. JAV dolerių?

Gruodžio mėnesį Žeraras Depardjė dalyvavo šveicariškų laikrodžių su Rusijos herbu – dvigalviu ereliu reprezentacijoje Maskvoje. Jis pareiškė, esą „Europoje niekas negali išgyventi be Rusijos“.

S.Sygalas taip pat greičiausiai negali išgyventi be Rusijos. Vasarą S.Sygalas aplankė Sočį, kur mitingą surengė baikerių klubas „Naktiniai vilkai“. S.Sygalui buvo padovanota rusų kario statulėlė bei marškinėliai su V.Putino portretu. S.Sygalas tada viešai pareiškė esąs rusas…

Nuotraukoje: Styvenas Sygalas ir Vladimiras Putinas.

Informacijos šaltinis: BuzzFeed

2015.04.23; 07:36

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *