Kur dingo KGB agentas Gideonas?


Gideonas – tai slapyvardis, kurį Kanados slaptosios tarnybos suteikė sovietų žvalgui – nelegalui, 1952-aisiais gyvenusiam Otavoje.

Tačiau Kanada nebuvo paskutinysis agento Gideono kelionės tikslas. Ponas Gideonas turėjo užduotį įsitvirtinti Otavoje, o paskui, niekam nesukeliant rimtų įtarimų, nusigauti į JAV teritoriją. Žodžiu, Gideonas iš tikrųjų privalėjo dirbti Jungtinėse Valstijose. Bent jau taip buvo sumaniusi SSRS slaptoji tarnyba KGB.

Tačiau į JAV nelegalas Gideonas taip ir nepateko. O nepateko tik todėl, kad, kaip rašoma Normano Polmaro ir Tomo B.Aleno knygoje “Šnipinėjimo enciklopedija”, pamilo iki kaulų smegenų Sovietų Sąjungos nekenčiančią kanadietę.

Nenorėdamas palikti Kanados ir mylimosios, Gideonas pranešė savo kuratoriams, kad į Ameriką patekti, nesukėlus įtarimų, jam beveik neįmanoma.

Tada centras įsakė dirbti Kanados teritorijoje. Maskva liepė sukurti nelegalų – žvalgybininkų tinklą tiek prancūziškoje, tiek britiškoje Kanados dalyse. Bet Gideonas, įsimylėjęs antitarybinių pažiūrų kanadietę, matyt, ilgainiui nusprendė visai trauktis iš žvalgybos.

Be to, dirbdamas oficialioje Kanados firmoje ir būdamas užtektinai dideliu tinginiu, ponas Gideonas mažai ką nuveikė kaip sovietų žvalgybos rezidentas ir Kanadoje. Jausdamas, kad KGB vadovybė gali būti labai nepatenkinta jo minimalia veikla, prisipažino mylimąjai, kas iš tiesų esąs.

Abu nusprendė, jog Gideonui geriausiai prisipažinti Kanados slaptosioms tarnyboms. Kaip nutarė, taip ir padarė. Prisipažino. Kanados raitoji karališkoji policija, tuomet buvusi atsakinga už kontržvalgybą, Gideonui pasiūlė tapti dvigubu agentu. Žodžiu, 1953 – 1954-aisiais metais Gideononas oficialiai vis dar dirbo kaip sovietų žvalgas, o iš tiesų tarnavo Kanados žvalgybai.

Kanados slaptųjų tarnybų specialistai atidžiai sekė kiekvieną Gideono žingsnį, kiekvieną Gideono susitikimą su rezidentu, kiekvieną radijo ryšį su Maskva. Nepadaryta nė menkiausios klaidelės. Tačiau 1955-aisiais Maskva nei iš šio, nei iš to liepia Gideonui trumpam sugrįžti į SSRS. Oficialus pretekstas – parengti išsamią ataskaitą apie veiklą Kanadoje. Iš pradžių Gideonas kategoriškai nenorėjo skristi į Maskvą. Vis tik vėliau sugrįžo į Sovietų Sąjungą.

Štai po to karto Kanados slaptosios tarnybos neturi jokių žinių apie Gideoną. Dingo kaip į vandenį. Kanados slaptųjų tarnybų analitikai ėmė svarstyti net versiją, jog Gideonas vis tik buvo ištikimas KGB struktūroms, o kanadiečius kontržvalgus tik mulkino, kad “perbėgo į kitą barikadų pusę”.

Tačiau neginčijama ir aplinkybė, jog informacija, kurią Gideonas pateikdavo kanadiečiams apie KGB, buvo tikrai labai vertinga ir svarbi. Todėl neatmetama versija, jog Gideonas Maskvoje buvo suimtas kaip tėvynės išdavikas, iškvostas ir sušaudytas.

Nuotraukoje: Kanados karališkosios raitosios policijos karininkas. Ilgą laiką ši struktūra buvo atsakinga už kontržvalgybos reikalus.

2011.10.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *