Lenkų generolo nuomone, pratybos „Vakarai–2013“ yra tiesiogiai pavojingi Varšuvai.
Tai interviu televizijos kanalui Polsat pareiškė Romanas Polka, kuris anksčiau vadovavo Lenkijos specialiosios paskirties kariams GROM ir buvo šalies Nacionalinio saugumo biuro vado pavaduotojas.
Interviu priežastis – seržanto Jano Kepūros žūtis Afganistane. Romanas Polka pareiškė, kad realus pavojus Lenkijai gresia iš artimiausių kaimynų rytuose, ir šalyje gali prireikti kareivių, kurie yra tarnavę „karštuose taškuose“.
Konkrečiai generolas pažymėjo, kad pratybos „Vakarai – 2013“, kurios vyks rugsėjį Baltarusijoje, yra agresyvaus pobūdžio kaimyninėms NATO šalims.
Romanas Polka pabrėžė, kad pagrindinis pavojus yra Rusijos armijos buvimas mūsų šalies teritorijoje.
Tuo pačiu, generolo nuomone, net jeigu grįš Lenkijos kontingentas, kuris dabar dalyvauja užsienio misijose, nepajėgs atremti galimo priešininko iš rytų, nes armijoje trūksta, pavyzdžiui, sraigtasparnių. „20 procentų mūsų pajėgų pajėgios veikti, ir mes galime jas rodyti užsienyje. Visa kita – muziejus“, – pabrėžė generolas.
Apie potencialų karą ir Lenkijos armijos galimybes Romanas Polka papasakojo ir interviu leidiniui „Do Rzeczy“.
„Mes negalėtume sustabdyti Rusijos puolimo, užtenka tik pažvelgti į abiejų armijų potencialą. Todėl tokie svarbūs mums turi būti NATO ir strateginiai santykiai su Jungtinėmis Valstijomis“, – sako generolas.
Pasak jo, jeigu Lenkija būtų atakuojama iš rytų, priešo kariuomenė būtų sulaikyta tik ties Vyslos linija, tačiau ne dėl pasipriešinimo efektyvumo, o dėl logistikos problemų. Ir jis mano, kad neverta perdėti NATO galimybių, o reikia pasikliauti savo jėgomis.
„Sąjunga sukurta tam, kad visos šalys ja naudotųsi. Jeigu Lenkija nesirūpins savo ginkluotosiomis pajėgomis, tai nebus norinčių mums padėti“, – sako jis.
Buvęs specialiosios paskirties jėgų vadas pažymėjo, kad klasikinis ginkluotasis antrojo pasaulinio karo stiliaus konfliktas šiandien nelabai tikėtinas, tačiau negalima atmesti tam tikrų akcijų, kurios galėtų destabilizuoti situaciją Lenkijoje arba pakartoti „Gruzijos variantą“, kai Rusijos armija pradėjo karinius veiksmus ta dingstim, jog neva tai gina separatistus Užkaukazės valstybėje.
„Realesnės atrodo mažesnių mastų operacijos, pavyzdžiui, specialiosios paskirties būrių akcijos apsimetus teroristais Lenkijos teritorijoje. Tai man kelia didžiausią nerimą. Jeigu kiltų karas pagal „Gruzijos scenarijų“, mes neįstengsime apginti savo teritorijos, ir parama bus labiau simboliška. Tokiam variantui reikia būti pasiruošusiems, nes jis įmanomas. Konfliktas gali kilti, pavyzdžiui, prieštaravimų ir ginčų energetikos sferoje fone“, – sako generolas.
Pratybos „Vakarai – 2013“ vyks mūsų šalyje rugsėjo 20–26 dienomis. Jose dalyvaus ir Baltarusijos, ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų kariai. Pagal būsimųjų pratybų sumanymą jame dalyvaujančių karių, kovinių tankų, kovinių šarvuočių, savaeigės ir buksuojamos artilerijos skaičius, planuojamų skrydžių kiekis neviršija lygio, reikalingo būtinam tam tikrų karinės veiklos rūšių stebėjimui, kuris nustatytas įvairiomis sutartimis ir susitarimais ginkluotės kontrolės srityje.
Pratybų rengimas jau sukėlė nerimą Baltarusijos kaimynams. Savo susirūpinimą dėl jų jau išsakė kaimyninių šalių – NATO narių valdžios atstovai. Buvęs Lenkijos gynybos ministras Romualdas Šeremetjevas pareiškė, kad Baltarusija ir Rusija ruošiasi karui su jo šalimi.
Ekspertai mano, kad jos primins didelio atgarsio susilaukusias pratybas „Vakarai – 2009“. Tada bendruose manevruose dalyvavo 12 tūkst. kariškių, oficialiai jos buvo pavadintos gynybinėmis, turinčiomis palaikyti strateginį stabilumą regione. Tačiau jų scenarijuje, kaip buvo pranešta, buvo numatytas Baltijos šalių puolimas ir preventyvinis branduolinis smūgis Varšuvai.
Nuotraukoje: Lenkijos generolas Romanas Polka.
Informacijos šaltiniai – Televizijos kanalas Polsat, internetinis portalas Charter97.org.
2013.07.01