Lietuvos ir Rumunijos prezidentų susitikime – dėmesys NATO rytinio flango stiprinimui


Rumunijos Prezidento Klauso Lohanniso vizitas Prezidentūroje. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Ketvirtadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su į Lietuvą oficialaus vizito atvykusiu Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu.
 
Susitikime šalių vadovai aptarė bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse, NATO rytinio flango stiprinimą, sankcijas Rusijai, paramą Ukrainai ir Moldovai, rašoma prezidentūros pranešime žiniasklaidai.
 
Prezidentas pažymėjo, kad Rumunijos oro pajėgos nuo 2007 metų dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse, o ateinančiais metais Rumunijos pilotai vėl grįš į Lietuvą saugoti mūsų oro erdvės. 
 
Be kita ko, susitikime nebuvo pamiršta ir Rusijos sukelto karo Ukrainoje tema. Šalies vadovas teigė, jog devynis mėnesius besitęsiantis karas rodo, kad jei Putino nesustabdysime Ukrainoje, nė viena Europos šalis nebus iki galo saugi.
 
Pasak prezidento, būtina stiprinti mūsų gynybinius pajėgumus, didinti paramą Ukrainai ir spaudimą Rusijai.
 
„Tai yra tas kelias, kuris veda link Ukrainos pergalės, o kartu – ir prie šio beprasmio karo pabaigos. Turime dirbti kartu, kad NATO rytinis flangas – nuo šiaurės iki pietų – būtų maksimaliai sustiprintas ore, sausumoje, jūroje. Kitų metų liepą Vilniuje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime turime patvirtinti atnaujintus gynybos planus mūsų regionui“, – teigė G. Nausėda.
 
Šalies vadovas su Rumunijos prezidentu aptarė sankcijų Rusijai griežtinimą. G. Nausėda akcentavo, kad 9-asis sankcijų paketas turi būti užbaigtas kuo greičiau. Lietuvos vadovo teigimu, būtina plėsti sankcionuojamų režimo pareigūnų sąrašą, įtraukti likusius bankus, Rusijos branduolinės pramonės įmones, sankcijas griežtinti ir Baltarusijai.
 
Lietuvos ir Rumunijos prezidentai aptarė padėtį Moldovoje, kuri ypač jaučia Rusijos karo Ukrainoje padarinius, kenčia nuo Rusijos energetinio šantažo, todėl tiek ES, tiek dvišalė parama Moldovai šiuo metu yra svarbi. Šalies vadovas akcentavo, kad Lietuva tvirtai palaiko Moldovos eurointegracinius siekius ir yra pasirengusi padėti.
 
Šalies vadovas suteikė Rumunijos prezidentui Lietuvos valstybės apdovanojimą už nuopelnus Lietuvai – Didįjį kryžių. Apdovanojimas suteiktas už asmeninį Rumunijos vadovo indėlį į Lietuvos ir Rumunijos tarpvalstybinių santykių puoselėjimą ir plėtojimą bei regioninio saugumo didinimą.
 
Rytoj Lietuvos ir Rumunijos prezidentai vyks į Kauną, kur kartu su Latvijos ir Lenkijos prezidentais aptars regiono saugumo klausimus ir dalyvaus tarptautiniame simpoziume „Europos idėja“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.11.25; 02:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *