Jeco Horis – Japonijos armijos žvalgybos bendradarbis, antrojo pasaulinio karo metais savo kolegų pramintas „Makartūro štabistu“.
1934 metais baigęs Karo akademiją, Jeco Horis (1913 – 1995) tapo kavalerijos karininku. Iš pradžių priklausė Imperatoriškajam kariniam štabui, o paskui buvo pasiųstas į užsienį. Dirbo Vokietijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Beveik per visą Antrąjį pasaulinį karą tarnavo Japonijos armijos Generalinio štabo Antrojoje valdyboje (žvalgyba), o vėliau tapo 14-osios armijos žvalgybos viršininku Filipinuose.
Karo metais atsiskleidė J.Horio stebėtini, beveik antgamtiniai gabumai nuspėti būsimuosius Amerikos vadovybės žingsnius. Sudarinėjant prognozes jis visada stengdavosi įsivaizduoti save generolo Duglo Makartūro vietoje ir vertinti aplinkybes tarsi jo akimis. Dėka savo neklystamų pranašysčių kolegos jį praminė „Makartūro štabistu“. Štai keletas pavyzdžių.
J.Horio viršininkai manė, kad po sėkmingo Saipano užėmimo 1944 metų birželį amerikiečiai pasuks tiesiai link Japonijos. O majoras atkakliai aiškino, kad jie puls Filipinus. Taip ir atsitiko.
J.Horis taip pat analizavo duomenis apie Amerikos bombonešių skraidymus virš Japonijos, ypač išskirdamas žvalgybinius skraidymus. Ir jis priėjo išvadą, kad pirmiausia amerikiečius domina Kiusiu sala.
Paskui išžvalgęs vietovę ir pasivaikščiojęs po salos paplūdimius jis nusprendė, kad priešo kariuomenė greičiausiai išsilaipins Ariakės (dabar Sibusi) įlankos rajone. Apsisprendęs dėl šito, jis pasiteiravo oro prognozės. Jis samprotavo taip: vargu ar amerikiečiai išsilaipins rudens pradžioje, rizikuodami įkliūti į taifūną. Užtat nuo lapkričio pabaigos taifūnai liaujasi. Oras atšals gruodį ir sausį, kai amerikiečiai jau kausis Kiusiu. Bet jiems bent jau bus sausa, nes tuo metu retai lyja, o ryžių laukai bus nusausinti.
Atsižvelgęs į visa tai, Horis pranešė, kad priešas pradės puolimą tikriausiai pačioje spalio pabaigoje. Vėliau išaiškėjo, kad amerikiečių strategai numatė išsilaipinti Kiusiu lapkričio 1-ąją dieną. J.Horis vėl nesuklydo.
Demobilizavęsis po karo, J.Horis 1954 metais įstojo į Japonijos savigynos sausumos pajėgas. Toliau dirbo karo atašė Vakarų Vokietijoje ir Japonijos ginkluotųjų pajėgų Jungtinio štabų viršininkų komiteto Žvalgybos skyriaus viršininku. 1967 metais jis išėjo į dimisiją. Nuo 1974 metų ir iki devintojo dešimtmečio pabaigos jis dėstė vokiečių kalbą Osakagakiuno universitete.
Nuotraukoje: Antrojo pasaulinio karo metų japonų lakūnai – kamikadzės.
2012.10.12