Buvusi Didžiosios Britanijos premjerė Margaret Tečer žengė drąsų žingsnį. Savo artimiesiems Margaret Tečer papasakojo, kaip privalo būti surengtos jos laidotuvės. Buvusi britų Ministrė Pirmininkė, dėl savo griežto, nepalaužiamo charakterio ir nuolatinės Sovietų Sąjungos kritikos sulaukusi “Geležinės ledi” titulo, smulkiai nurodė, kaip ją privalu palaidoti.
Laidotuvių ceremonija, beje, planuojama jau seniai – nuo 2007-ųjų metų. Pradėta ruoštis laidotuvėms iš anksto dėl to, kad renginiai, kuriuose privalu dalyvauti Didžiosios Britanijos karalienei, negali būti planuojami bet kaip, be išankstinio skrupulingo pasiruošimo.
Kaip rašo britų laiktaštis “Sunday Times”, 86-erių metų sulaukusi baronienė nenori, kad jos laidotuvės būtų pompastiškos ir visiems prieinamos. Ponia M.Tečer paprašė, kad prie karsto būtų leista prieiti tik jos artimiesiems, specialųjį pakvietimą turintiems svečiams bei britų parlamento nariams. Daugiau – niekam.
Remiantis minėtu leidiniu, specialųjį pakvietimą turės karalienė Jelizaveta II, karališkosios šeimos nariai ir žymiausi M.Tečer vadovavimo laikų pasaulio politiniai veikėjai, įskaitant buvusį SSRS vadovą Michailą Gorbačiovą.
“Sunday Times” tvirtina, jog savo laidotuvėms besiruošianti M.Tečer nenori būti palaidota taip, kaip 1965 metais buvo palaidotas Vinstonas Čerčilis. Tąsyk karstą su velionio palaikais galėjo per tris paras aplankyti šimtai tūkstančių britų.
Duodama nurodymus, kokios turėtų būti laidotuvės, M.Tečer taip pat prisiminė 1982-aisiais metais kilusį karinį konfliktą su Argentina dėl Foklendo salų. Tąsyk Didžioji Britanija nesunkiai įveikė Argentiną, išvydama argentiniečių karius iš minėtų salų – britų kolonijų. Žodžiu, 1982-ųjų metų karinė pergalė poniai M.Tečer leidžia reikalauti, kad ji būtų palaidota naudojant ir karinius pagarbos ženklus. Tiesa, karo aviacijos naikintuvų skrydžio ji nepageidauja.
M.Tečer taip pat pageidavo, kad už jos vėlę meldžiamasi būtų šv. Povilo bažnyčioje. Orkestras po to turėtų sugroti keletą kūrinių iš britų kompozitoriaus Edvardo Elgaro repertuaro. Mat tai – vienas iš mėgstamiausių M.Tečer kompozitorių.
M.Tečer bus palaidota Čelsyje, Karališkosios ligoninės kapinėse, greta savo vyro, mirusio 2003-aisiais.
Dabar, kai buvusi “Geležinė ledi”, nenuilstama Sovietų Sąjungos kritikė, pareiškė savo paskutiniąją valią, jos pageidavimai bus perduoti oficialiai Didžiosios Britanijos valdžiai. Mat paskutiniąją M.Tečer valią privalu suderinti su oficialiuoju Londonu. O šis klausimas, kaip bežiūrėsi, – subtilus. Juk M.Tečer – dar gyva. Didžiosios Britanijos ministrų kabineto narys Frensis Modas netrukus surengs specialųjį posėdį, kuriame bus aptartos visos detalės ir smulkmenos. Posėdyje būtinai dalyvaus buvęs M.Tečer sekretorius Markas Uortingtonas, buvęs jos administracijos direktorius Džulijanas Seimuras, o taip pat asmenys, vadovavę princesės Dianos laidotuvėms 1997 metais ir karalienės – motinos laidotuvėms 2002-aisiais.
Parengta pagal “Sunday Times” publikacijas.
Nuotraukoje: buvusi Didžiosios Britanijos premjerė Margaret Tečer, nenuilstama Sovietų Sąjungos kaip Blogio imperijos kritikė.
2011.12.25