Ukrainos parlamentaras Anatolijus Gricenko: “Mums visai nereikia rusiškų dujų”


Anatolijus Gricenko – įtakingas asmuo Ukrainoje. Šiandien jis vadovauja Ukrainos parlamento Saugumo ir gynybos komitetui. Šis tikrai svarbų postą užimantis politikas pareiškė, jog “Ukraina gali išsiversti ir be rusiškų dujų”. Suprask, Rusijos dujos Ukrainai – nebereikalingos. Neva Ukraina galinti pragyventi ir be “Gazpromo” paslaugų. Šis skandalingas pareiškimas nuskambėjo kaip griaustinis saulėtą dieną.

Kol kas sunku suprasti, kokių tikslų siekia ponas A.Gricenko, pateikdamas Kremliui ir “Gazpromui” tokią nemalonią žinią. Galbūt egzistuoja tik dvi versijos. Arba šie žodžiai ištarti vardan populistinių tikslų, arba Ukrainos Aukščiausiosios Rados Saugumo ir gynybos komiteto vadovas nuoširdžiai įsitikinęs, jog tai – realu ir įmanoma.

Pasak pono A.Gricenkos, “Ukrainai tereikia trejetą – penketą metų rimtai padirbėti su nuosavais energetiniais resursais, ieškant priemonių, kaip būtų galima juos taupyti bei racionaliai panaudoti, ir poreikio rusiškoms dujoms nebeliks”. 

A.Gricenkos tvirtinimu, Ukraina pati turi užtektinai energetinių resursų, tik iki šiol ji nemokėjo ar nenorėjo jais pasinaudoti. Tačiau jei valstybė rimtai imtųsi šios problemos, jei į pagalbą pasitelktų visas įmanomas energijos rūšis, įskaitant ir vandens, ir atomo, ir atsinaujinančių šaltinių, ir akmens anglies energiją, ir nuosavus dujų telkinius, “Gazpromo” tiekiamų dujų Ukrainai iš viso nebereikėtų. O jei reikėtų, tai – tik labai mažais kiekiais. Juk akmens anglies resursų Ukrainai, pavyzdžiui, užtektų maždaug dar keturiems šimtams metų. Specifiškų ukrainietiškų dujų telkiniai tokie dideli, kad, remiantis amerikiečių ekspertais, jų užtektų maždaug 150-čiai metų.

Kaip teigiamą, sektiną pavyzdį A.Gricenko paminėjo Turkiją. Turkijos valstybinė kompanija Botas nutarė nepratęsti su “Gazprom” kadaise pasirašytų sutarčių – nebenori gauti dujų vadinamuoju vakariniu maršrutu (per Ukrainą, Rumuniją ir Bulgariją). Atsisakė tik todėl, kad “Gazpromas” nesutiko sumažinti dujų kainų.

Ponas A.Gricenko pabrėžė, kas iš tikrųjų suinteresuotas, jog Ukraina iš Rusijos pirktų milžiniškus dujų kiekius. Ogi Ukrainos oligarchai, valdantys chemijos ir metalurgijos pramonę. O kas tie Ukrainos oligarchai, kurie neva negali puoselėti savojo verslo be “Gazpromo” paslaugų? Pusė Ukrainos oligarchų, parlamentaro A.Gricenkos teigimu, – prorusiški ir rusiški. Na, dar esama kelių oligarchų, kuriuos derėtų vadinti vokiškais ir ukrainietiškais. Bet didžioji dalis “Gazpromo” paslaugomis suinteresuotų Ukrainos milijardierių – rusai arba surusėję ukrainiečiai.

Ukrainos parlamentaro A.Gricenkos įsitikinimu, nieko blogo, kai vietiniai oligarchai perka iš Rusijos dujas. Tačiau tegul perka pagal Ukrainos valstybei naudingas taisykles, savo asmeninių bėdų neužkraudami ant pečių valstybei.

Nuotraukoje: Ukrainos parlamento Saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Anatolijus Gricenko.

2011.12.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.