Migracijos krizei – bendras ES ir Afrikos veiksmų planas


Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Maltoje dalyvauja Europos Sąjungos ir Afrikos šalių vadovų susitikime, kuris surengtas įgyvendinant ankstesnius ES sprendimus migracijos krizei pažaboti.

Susitikimo tikslas – kartu su Afrikos šalių lyderiais sutarti dėl bendrų priemonių pabėgėlių srautams į Europą suvaldyti.

Susitikime dalyvauja delegacijos iš 35 Afrikos valstybių, kurios dėl karinių konfliktų, sudėtingos žmogaus teisių, ekonominės ir socialinės padėties yra tapusios nelegalios migracijos kilmės šalimis. Vien tik per spalį į Europą per Viduržemio jūrą atvyko daugiau nei 200 tūkst. migrantų. Tai tiek pat, kiek per visus praėjusius metus.

Pasak Prezidentės, kad žmonės nustotų bėgti iš gimtosios šalies, būtina daugiau investuoti į neramumų, karų ir skurdo alinamas šalis.

„Tai, kas vyksta Afrikoje, turi labai rimtų pasekmių visai Europai. Ginkluoti konfliktai, terorizmas ir skurdas verčia žmones palikti savo namus ir bėgti iš savo šalies. Nestabilumas Afrikoje kelia grėsmę ir mūsų žmonių saugumui. Su tuo visai neseniai susidūrė Lietuva – Nigerijoje pagrobti lietuvių jūrininkai. Todėl negalime likti abejingi ir būti tik stebėtojais. Turime bendromis jėgomis suvaldyti stichinį pabėgėlių srautą ir naikinti gilumines migracijos priežastis“, – teigia Prezidentė.

Valetos susitikime bus priimta politinė deklaracija ir veiksmų planas, kuriame sutariama dėl bendrų ES ir Afrikos priemonių migrantų antplūdžiui iš šio žemyno stabdyti. 

Afrikos valstybės šiame plane įsipareigoja aktyviau prisidėti naikinant žmonių kontrabandos tinklus ir kovoti su nusikalstamumu. Taip pat aktyviau bendradarbiauti su ES grąžinant į kilmės šalis ekonominius migrantus, tai yra tuos žmones, kurių gyvybei negresia pavojus. Šiuo metu ekonominių migrantų grąžinimas komplikuotas – į kilmės šalį realiai grįžta mažiau nei pusė asmenų, kurie turėtų būti išsiųsti iš ES.

Pasak Prezidentės, pagrindinė pabėgėlių krizės priežastis yra nesibaigiantys kariniai konfliktai, todėl ES ir Afrikos šalys bendromis jėgomis sieks užtikrinti taiką ir stabilumą regione. Europos Bendrija imsis aktyvesnio vaidmens vykdant konfliktų prevenciją. ES šiuo metu jau dalyvauja 10 misijų ir operacijų, kurios padeda užtikrinti stabilumą, prisideda kovojant su terorizmu, piratavimu ir prievarta Afrikos šalyse. Trijose iš jų dalyvauja ir Lietuva.

Susitikime bus įsteigtas ir specialus ES paramos fondas Afrikai, kuris padės 23 Afrikos valstybėms stiprinti ekonomiką, kovoti su skurdu, kurti darbo vietas, gerinti švietimo sistemą, sveikatos ir socialinę apsaugą. ES šalys fondui skiria 1,8 mlrd. eurų paramos.

Lietuva prisidės 50 tūkst. eurų.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – Prezidentės spaudos tarnyba.

2015.11.12; 06:21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *