Nacistiniai šūkiai kalėjimo kameroje žeidžia žmogaus orumą


Vokietijos konstitucinis teismas priėmė sprendimą, kad nacistiniai šūkiai ar išmatomis išteptos kamerų sienos žeidžia žmogaus orumą. Kalinių negalima laikyti kamerose, kuriose grubiai pažeidžiami  higienos reikalavimai ir kurios kelia pasibjaurėjimą. Išsamiausią straipsnį šia tema parašė Christianas Rathas (taz.de).

Priimti šį sprendimą paskatino vieno sulaikyto asmens skundas. Jam teko Hanoverio kalėjime vykstant ikiteisminiam tyrimui kelias dienas praleisti laikino suėmimo kameroje, kurios sienos buvo išmargintos svastikomis ir būdingomis dešiniųjų ekstremistų rasistinio turinio teplionėmis, pavyzdžiui: „Vokiečiai, išplėškite žydbobėms kiaušides“, „Jus reikia nušluoti nuo žemės paviršiaus, galvijai. Mirtis romams“.

Minėtasis vyriškis suskaičiavo 4205 svastikas ir šūkius. Be to, sienos buvo ištepliotos išmatomis. Iš pradžių tas vyras įteikė skundą Hildesheimo krašto teismui, siekdamas, kad teisėjai pripažintų, jog jo patalpinimas tokioje kameroje pažeidė žmogaus orumą. Skundas buvo atmestas argumentuojant, kad skundo teikėjas toje kameroje nebesėdi ir todėl nėra pagrindo kreiptis dėl teisinės pagalbos. Vyriausiasis krašto teismas taip pat nematė pagrindo nagrinėti skundą. Tada vyriškis, kurio giminės buvo nukentėję nacionalsocializmo metais, buvo įkalinti kocentracijos stovyklose, kreipėsi į Konstitucinį teismą.

Tas žmogus teigė, jog tokių teplionių toleravimas jį labai slegia. Konstitucinis teismas nusprendė, jog šiuo atveju buvo pažeista žmogaus teisė į teisinę pagalbą. Konstutucinis teismas taip pat priėmė sprendimą, kad skunde minimas Hanoverio kalėjimas „imtųsi visų reikalingų priemonių“, kad  pažabotų tokius dalykus. Nes jie žeidžia žmogaus orumą. Dabar Hildesheimo krašto teismui vėl teks spręsti šią bylą.

Žemutinės Saksonijos krašto teisingumo ministro atstovas spaudai Berndas Busemannas pasakė, jog minėtasis Hanoverio kalėjimas į šį įvykį „jautriai reagavo“. Ūkio reikalų skyrius įdarbino vieną žmogų, kuriam teks nuvalyti visas tepliones.

PS. Lietuvoje daugelio žmonių orumą žeidžia prekybos centruose siūlomos raudonžvaigždės „tarybinė duona“, „tarybinės dešrelės“, kurios primena ne tik „tarybinės“ okupacijos metų maisto produktų parduotuvių skurdą, bet ir žiauriausias kruviną penkiakampę atnešusių žmogėnų vykdytas represijas. Gal kada nors ir Lietuvoje atsiras drąsus žmogus, kuris kreipsis į teismą dėl okupaciją primenančių simbolių pašalinimo iš prekybos centrų. O gal kas sugalvotų gaminti „nacionalsocialistines“ dešreles ir kepti „nacionalsocialistinę“ duoną? Vadovaujantis Seimo priimtais įstatymais reikėtų vienodai vertinti nacionalsocializmo ir sovietinio komunizmo simbolius.

2010.08.06

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.