NATO įspėja Rusiją ir Baltarusiją


J. Stoltenbergas stebėjo Norvegijoje vykstančias NATO pratybas. EPA-ELTA nuotr.

Po Baltarusijos priverstinai nutupdyto keleivinio lėktuvo ir dėl to kilusios įtampos NATO perspėjo Rusiją ir Baltarusiją. „Žinoma, kad esame pasirengę kilus rimtam pavojui saugoti ir ginti kiekvieną sąjungininkę nuo bet kokios grėsmės, kylančios iš Minsko ar Maskvos, – Vokietijos laikraščiui „Welt am Sonntag“ pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. – Esame budrūs ir labai įdėmiai stebime, kas vyksta Baltarusijoje“. Baltarusija tampa „vis labiau priklausoma“ nuo Rusijos, pridūrė jis.
 
Anot J. Stoltenbergo, sąjungininkės rimtai sunerimusios dėl glaudesnio Maskvos ir Minsko bendradarbiavimo pastaraisiais mėnesiais. „Praeityje patyrėme, kad Rusija smarkiai pažeidinėjo tokių valstybių, kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova teritorinį vientisumą“, – kalbėjo NATO vadovas. Jis teigė nenorįs daug spėlioti ir pridūrė: „NATO yra gynybinis Aljansas“. NATO šalys Lietuva, Latvija ir Lenkija turi bendrą sieną su Baltarusija.
 
Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos nurodymu prieš dvi savaites Minske buvo priverstinai nutupdytas iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ keleivinis lėktuvas ir sulaikyti jame buvęs vyriausybės kritikas Romanas Protasevičius bei jo draugė Sofija Sapega. ES tada, darydama spaudimą A. Lukašenkai, paskelbė sankcijas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tuo tarpu priėmė diktatorių ir pabrėžė, kad remia A. Lukašenką konfrontacijoje su Vakarais.
 
J. Stoltenbergas laikraščiui toliau sakė, kad Baltarusijos tema bus aptariama ir po savaitės Briuselyje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Joe Bidenas.
 
Rusijos atžvilgiu Aljansas laikosi dvejopos pozicijos: atgrasymo ir dialogo. „Tai tęsime ir toliau“, – sakė J. Stoltenbergas. Kaip tik sunkiais laikais NATO „su savo kaimyne Rusija“ turi tęsti pokalbius apie ginklų kontrolę ir kitus karinius bei politinius iššūkius, kalbėjo jis, akcentuodamas: „Jei nekalbėsime, negalėsime nei išspręsti ginčų, nei pagerinti abipusio supratimo“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.06; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *