Naujametį vakarą Klaipėdoje – kariljono koncertas


Naujametį vakarą Klaipėdoje – kariljono koncertas. Klaipėdos koncertų salės nuotr.

Paskutinį besibaigiančių metų vakarą, 23.30 val., į Naujuosius klaipėdiečius ir miesto svečius palydės kariljonininko Stanislovo Žilevičiaus atliekama varpų muzika. Koncerto bus galima klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje arba Liepų gatvėje.
 
Pasak S. Žilevičiaus, tai dangiškai skambantis mušamasis klavišinis instrumentas. (…) Šis instrumentas pergyvens mus visus, jeigu nesugrius pašto bokštas.
 
Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti tiek drauge džiaugtis, švęsti, melstis, tiek gintis nuo priešų. Įvairiose šalyse kiekvienas miestas ir miestelis stengdavosi turėti savo varpą.
 
Plėtojantis varpų kultūrai atsirado pats didžiausias, sunkiausias, brangiausias muzikos instrumentas – kariljonas. Šis specifinis, atviroje erdvėje skambantis mušamasis klavišinis instrumentas sudarytas iš chromatiškai suderintų įvairaus dydžio varpų. Grojama kariljono klaviatūra ir pedalais.
 
Klaipėdos koncertų salės pranešime primenama, kad naujojo Klaipėdos kariljono varpai buvo nulieti Olandijos „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. 2006 m. instrumentas buvo įkeltas į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, o per šv. Kalėdas, gruodžio 25 dieną, inauguruotas Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Salve Musica“ koncerto metu. Tai vyko prieš 15 metų. Nuo to laiko kasmet, šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius, virš miesto sklinda Klaipėdos kariljono muzika.
 
Jūratė Valančiūtė (ELTA)
 
2022.01.01; 05:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *