Šiandien Rusija – slaptosios policijos šalis. Kaip tik prie tokios išvados priėjo savo knygoje „Naujoji dvarininkija. FSB istorijos bruožai“ buvę laikraščio „Izvestija“ žurnalistai Andrejus Soldatovas ir Irina Borogan, rašo Gerhardas Gnaukas Vokietijos leidinyje Die Welt.
Autoriai, nusprendę artimai užsiimti Rusijos specialiųjų tarnybų tematika, pateikia knygoje savą požiūrį į Rusijos slaptųjų tarnybų raidą per pastaruosius 20 metų, praėjusius po Sovietų Sąjungos žlugimo.
Žurnalistų nuomone, vaizdas nedžiugina. Antai jei Boriso Jelcino epochoje buvo bandoma, suskaidžius senąjį KGB ir jo pagrindu sukūrus naujas žinybas, realizuoti „tramdymų ir atsvarų“ sistemą, kad jų valdžia nessusikauptų vienoje vietoje ir negrįžtų prie senojo totalitarinio režimo, tai dabar jau aišku, kad visi to meto bandymai nuėjo perniek.
Po to, kai Vladimiras Putinas 2000-aisiais metais pakeitė FSB direktoriaus krėslą į prezidento, sovietinio KGB įpėdinės valdžia iš esmės ūgtelėjo. Jeigu anksčiau šioje specialiojoje tarnyboje dirbo 80 tūkstančių bendradarbių, tai dabar jos personalas išaugo, kaip manoma, iki 350 tūkstančių. Tad išeina, kad „dabar specialiųjų tarnybų bendradarbių Rusijoje net daugiau nei buvo Sovietų Sąjungos laikais“.
Sakydamas kalbą savo pavaldiniams, buvęs FSB direktorius Nikolajus Patruševas kartą pareiškė, kad „FSB yra nauja dvarininkija“, ir tai, savo ruožtu, kaip pabrėžia Die Welt, patvirtina statistikos duomenys. „Dar per dvi pirmąsias Vladimiro Putino prezidentavimo kadencijas 78 proc. visų svarbių postų valstybėje užėmė buvę kadriniai specialiųjų tarnybų bendradarbiai“.
Toliau sakoma, jog šalyje pasirodo daugybė meninių ir dokumentinių filmų, kurių pagrindinė idėja – kad „NKVD, KGB ir kitos specialiosios tarnybos visada buvo Rusijos elitas“.
Buvęs prezidento V.Putino patarėjas ekonomikai Andrejus Ilarionovas ir lenkų Rusijos ekspertas Andžejus Novakas mano, kad „nė vienoje pasaulio šalyje specialiosios tarnybos neturi tokios valdžios, kaip Rusijoje“.
Anksčiau, komentuoja Krokuvos Jogailos universiteto istorijos profesorius A.Novakas, „KGB buvo pavaldus komunistų partijai, o dabar jokios aukštesnės institucijos paprasčiausiai nebėra“.
„Rusija – pavojingiausia valstybė pasaulyje, – mano profesorius. – Faktiškai tai vienintelė šalis, kurioje valdo slaptosios tarnybos“.
Laikui bėgant Rusijos specialiųjų tarnybų įgaliojimai plečiasi, o jos pačios pradeda veikti vis įžūliau, apibendrina G.Gnaukas. Visiems žinoma, kaip 2012 metų spalį iš Kijevo tiesiai prie JTO aukščiausiojo komisaro pabėgėlių reikalams biuro buvo pagrobtas opozicionierius Leonidas Razvozžajevas, po poros dienų atsidūręs Maskvos areštinėje.
Ypač glaudžius ryšius Rusijos specialiosios tarnybos palaiko su savo kolegomis iš Vidurio Azijos šalių, kuriose, kaip žinome, įvestos diktatūros. A.Soldatovo duomenimis, Rusija Regioninės antiteroristinės struktūros ŠOS rėmuose perduoda savo partneriams Rusijoje besislapstančius opozicionierius.
Pavyzdžiui, Maskva jau pradėjo išduoti Kinijai Falungun sektos šalininkus, kurie Padangių valstybėje laikomi režimo priešininkais.
Šaltinis: Die Welt
2013.08.14