Lietuvos ir Lenkijos šimtmečių istoriją atspindintis plakatas


Kai rašiau apie lenkų chuliganų siautėjimą Vilniuje, dar nežinojau, kaip lietuvių futbolininkai ir sirgaliai bus sutikti Poznanėje. Bet su nerimu laukiau šių rungtynių. Žinoma, nesitikėjau, kad lietuviai Lenkijoje barbariškumu atsakys į lenkų barbariškumą  Vilniuje. Jau vien dėl to, kad jų nebus tiek daug, kiek Vilniuje buvo lenkų.

Ir štai transliuojamos antrosios futbolo rungtynės. "Žalgiris" laimi. Po pirmo įvarčio "Lecho" padėtis tampa labai komplikuota. Didelė tikimybė, kad žalgiriečiai laimės. Kaip elgsis "Lecho" sirgaliai? Nejaugi sutryps tuos negausius žalgiriečių fanus? O gal gaus į kaulus "Žalgirio" futbolininkai? 

Rungtynių komentatorius apie stadiono žiūrovų reakciją neužsiminė nė žodeliu. Kokius šūkius jie laidė? Kokius plakatus buvo iškėlę? Ne mūsų, televizijos žiūrovų, reikalas. Mūsų reikalas – futbolas. Ir tai tiesa. Bet juk tik Lietuvos televizijos žiūrovai  nematė didžiulio plakato "Lietuvių chame, klaupkis prieš lenkų poną!", o komentatoriai, stadione buvę žiūrovai, Vilniaus futbolininkai, treneriai, televizijos operatoriai matė viską. Negarantuoju, gal ir mūsų televizija parodė tą plakatą, tik aš į jį neatkreipiau dėmesio, todėl maniau, kad viskas praėjo sklandžiai.

Tikriausiai buvo tariamasi, ką daryti? Reaguoti ar apsimesti, kad nieko neįvyko? Ką "Žalgirio" treneriams patarė Vilniaus valdžios vyrai? Nemanau, kad nebuvo klausiama, ką daryti? Nesunku atspėti, ką patarė gal net Linas Linkevičius, kuris Lenkijos ir Lietuvos ateitį mato be priešiškumo.

O gal mes esame tokie pragmatikai, tiek surambėję, kad net nesuvokiame, jog iš mūsų tyčiojamasi? Ir jokių pasitarimų, kaip elgtis toje situacijoje, nebuvo? Na ir kas čia tokio, kad lenkai lietuvius vadina chamais! Šimtus metų nereagavome, o dabar turime reaguoti?!

Nežinau, kiek ilgai buvo iškeltas tas Lietuvos ir Lenkijos šimtmečių istoriją teisingai atspindintis plakatas, bet manau, kad, vos jam pasirodžius, "Žalgirio" futbolininkams treneriai turėjo duoti nurodymą nežaisti, susirinkti prie savo vartų arba aikštės viduryje ir laukti, kol "lenkų ponai" bus suimti ir išvesti iš stadiono. Mažų mažiausiai būtent tą turėjo padaryti mūsų futbolininkai. Bet, taip pasielgę, galėjo būti diskvalifikuoti, – pasakysite. Nemanau. Pagaliau moralinė pergalė, garbė ir orumas svarbiau už įvarčius.

Neabejoju, yra daug padorių lenkų, kuriems tikrai gėda, kurie nuoširdžiai lietuvių atsiprašo. Bet tik ne Lenkijos užsienio reikalų minstras R.Sikorskis, kuris L.Linkevičiui aiškiai leido suprasti: patenkinkite mūsų ir tomaševskininkų reikalavimus – ir tokių plakatų nebus. Aš taip suprantu jo repliką mūsų užsienio reikalų ministrui: "Iš tiesų, Linai. O toliau įgyvendinkime Europos Tarybos konvenciją dėl tautinių mažumų ir regioninių kalbų".  Tik ne Lietuvos Respublikos Seimo narys, europarlamentaras V. Tomaševskis, kuris sako, kad tai  "specialiųjų tarnybų darbas". Aišku, mūsiškių.

Klaupkitės, lietuviai!Be lenkų autonomijos Lietuvoje mes nenurimsime! Mūsų spesialiosios tarnybos dar ne tokius plakatus iškels, jeigu neatsiklaupsite!

Slaptai.lt nuotraukoje: komentaro autorius žurnalistas Vytautas Visockas.

2013.08.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *