Neaiškios Boriso Berezovskio mirties priežastys


Milijardierių Borisą Berezovskį, buvusį Rusijos politiką, tapusį Vladimiro Putino priešininku, negyvą jo namuose Berkšyre (Didžioji Britanija) kovo 23-ąją dieną rado jo darbuotojas. Netikėta rusų magnato mirtis sukėlė daugybę spėliojimų. Policija pranešė, kad atlikus skrodimą paaiškėjo, jog B.Berezovskio mirtis "susijusi su pasikorimu".

Toks pranešimas kol kas neišaiškino tikrųjų rusų milijardieriaus mirties priežasčių. Pranešime nėra žodžių "savižudybė" ar "uždusinimas". Apie "nužudymą", beje, irgi nekalbama. Skelbiama, kad skrodimas jokių smurtinės kovos pėdsakų neaptiko.

Britų policija pranešė, kad paskirta keletas tolimesnių ekspertizių, net histologinė ir toksikologinė. Tyrimai magnatui priklausiusiuose namuose truks kelias dienas. Anksčiau pareigūnai teigė, kad kol kas neaptikta įrodymų, jog su mirtimi susijusi "trečioji šalis".

B.Berezovskis buvo tapęs Rusijos prezidento V.Putino priešininku, nuteistas už akių gavo prieglobstį Didžiojopje Britanijoje. Jo draugai sakė, kad jis turėjo finansinių ir asmeninių rūpesčių, bet abejoja pranešimais, neva jis buvo parašęs laišką Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, prašydamas jo atleidimo.

Anksčiau, po kelių įvykusių pasikėsinimų, B.Berezovskis turėjo didžiulę apsaugą, kurioje dirbo ir buvę Prancūzijos užsienio legiono kariai, ir Izraelio slaptosios tarnybos "Mossad" pareigūnai. Tačiau po pralaimėto teismo proceso prieš buvusį verslo partnerį Romaną Abramovičių (beje, kilusį iš Tauragės) faktiškai bankrutavęs B.Berezovskis buvo priverstas paleisti apsaugą ir netgi atleisti vairuotoją. Draugai užsiminė, kad jis po pralaimėjimo R.Abramovičiui išgyveno depresiją ir turėjo asmeninių problemų, todėl galėjo nusižudyti.

Tai dar viena paslaptinga mirtis, ištinkanti rusų išeivius Didžiojoje Britanijoje. Garsiausias toks atvejis – kankinama buvusio federalinės saugumo tarnybos (FST) karininko, vėliau pabrėgusio į Britaniją, Aleksandro Litvinenkos mirtis 2006-aisiais metais nuo apnuodijimo radioaktyviuoju poloniu. Jis buvo apnuodytas viename Londono restorane.

A.Litvinenka buvo artimas B.Berezovskio draugas. 2008-aisiais metais B.Berezovskio verslo partneris Badris Patarkacišvilis buvo rastas negyvas savo namuose pietų Londone. Jam buvo 52-eji metai. Jo mirtis buvo paaiškinta širdies smūgiu, bet įtartina tai, kad jis buvo susipykęs su Rusijos prezidentu V.Putinu ir darė prieštaringai vertinamą politinę karjerą savo tėvynėje.

Pernai lapkritį priešais savo namus Londone buvo rastas negyvas 44 metų rusų verslininkas Aleksandras Perepeličnas. Manyta, kad jis mirė dėl natūralių priežasčių, galbūt nuo širdies smūgio, bet tada policija gavo laišką, kuriame buvo raginama atlikti nuodugų tyrimą.

B.Berezovskis gimė 1946 m. Maskvoje, baigė Maskvos miškininkystės institutą, Maskvos valstybinį universitetą, vėliau apsigynė daktaro disertaciją, tapo Sovietų Sąjungos Mokslų akademijos nariu korespondentu.

Pradėjęs verslą, 1993-1994 m. žiemą jis tapo prezidento Boriso Jelcino artimosios aplinkos nariu. 1999 metų gruodį B.Berezovskis buvo išrinktas į Valstybės dūmą, tačiau 2000-ųjų vasarą atsisakė mandato ir pradėjo kritikuoti prezidentą V.Putiną.

B.Berezovskis buvo daugiau nei šimto mokslinių darbų autorius, parašė keletą monografijų. Nuo 1989 metų jis aktyviai užsiėmė verslu, įkūrė ir tapo daugelio stambių Rusijos kompanijų pagrindiniu akcininku, jam priklausė ir kai kurie žiniasklaidos leidiniai bei vienas televizijos kanalas.

1992 metais jis įkūrė pirmą privatų, nuo valstybės nepriklausomą paramos fondą "Triumfas", kuris rėmė rusų kultūrą. 1995-aisiais B.Berezovskis užsiėmė politika, o 1996-aisiais suvienijo rusų oligarchus kovai prieš komunistus. Teigiama, kad būtent jam už pergalę prezidento rinkimuose turėtų būti dėkingas B.Jelcinas.

1996-1997 metais B.Berezovskis ėjo Rusijos Saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojo pareigas. Dėl to jis atsisakė Izraelio pilietybės, kurią buvo gavęs 1993-aisiais. 1997 metais B.Berezovskio pastangomis buvo pasirašyta Rusijos taikos sutartis su Čečėnija. 1998-1999 metais jis buvo Nepriklausomų valstybių sandraugos vykdomasis sekretorius, 1998-aisiais sukūrė šio darinio pertvarkos koncepciją, kuri buvo atšaukta, kai oponentų jis buvo pašalintas iš šių pareigų.

2000-aisiais B.Berezovskis aktyviai dalyvavo V.Putino prezidento rinkimų kampanijoje, tačiau tais pačiais metais pareiškė nepritariąs jo politikai ir atsisakė Valstybės dūmos deputato mandato ir galiausiai pabėgo į Didžiąją Britaniją.

2001-aisiais jis Niujorke įkūrė Pilietinių laisvių fondą, skirtą demokratinėms reformoms buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje palaikyti, su keliais bendražygiais įsteigė V.Putino režimui opozicinę partiją "Liberalioji Rusija".

Nuotraukoje: prieštaringai vertinamas Rusijos milijardierius Borisas Berezovskis.

Informacijos šaltinis – laikraštis "XXI amžius".

2013.04.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *