Nelygiaverčiai mainai: Izraelio seržantas iškeistas į tūkstantį palestiniečių


Izraelis susitarė su “Hamas” vadovybe dėl pasikeitimo suimtaisiais. Kad “Hamas” atiduotų prieš penkerius metus į nelaisvę paimtą Izraelio armijos seržantą Giladą Šalitą, Tel Avinas buvo priverstas pažadėti, jog iš Izraelio kalėjimų išlaisvins maždaug tūkstantį palestiniečių.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanjachu oficialiai, duodamas interviu televizijos žurnalistams, pasakė, kad derybos su “Hamas” buvo labai sunkios, varginančios, tačiau vis tik – sėkmingos. Penkerius metus palestiniečių nelaisvėje prabuvęs G.Šalitas artimiausiu metu bus perduotas Izraeliui. Izraelio premjeras padėkojo Egipto vadovybei už tarpininkavimą.

Ar tokie mainai – lygiaverčiai, Izraelio premjeras nepanoro diskutuoti. Jis tik pabrėžė, jog Izraelis laikosi savo taktikos – nepalikti likimo valioje nė vieno savo kario, kokio karinio laipsnio jis bebūtų.

“Hamas” lyderis Haledas Mašalis patvirtino, jog ilgai lauktas susitarimas dėl eilinio G.Šalito paleidimo – pasirašytas. Už tai, kad palestiniečiai atiduoda G.Šalitą, Izraelis sutiko išlaisvinti per “Hamas” kovotojų, kuriuos sučiupo į nelaisvę įvairių karinių operacijų metu.

Izraelio vadovybė į laisvę palestiniečius paleis dviems etapais. Perdavimo operacija užtruks mažiausiai dvejis mėnesius. Taip leidinyje “The Times” rašo Šira Frenkelis.

Seržantui G.Šalitui buvo vos 19-a metų, kai jį 2006-ųjų vasarą sučiupo “Hamas” kovotojai Gazos sektoriuje. Izraelio kariuomenė čia pat surengė išlaisvinimo operaciją. Tačiau bandymai jėga išlaisvinti G.Šalitą pasirodė esą nesėkmingi. G.Šalito nepavyko surasti. Nuo 2006-ųjų vasaros Izraelio slaptosios tarnybos taip ir nesugebėjo išsiaiškinti, kur konkrečiai kalinamas seržantas G.Šalitas. “Hamas” kovotojai seržantą kalino savo kontroliuojamoje teritorijoje.

Po seržanto pagrobimo žydai surengė plataus masto informacinę – propagandinę kampaniją, kurios tikslas – informuoti pasaulio visuomenę apie G.Šalito likimą. Kiekvienas žydas ant savo automobilio buvo prisiklijavęs plakatą su G.Šalito nuotrauka ir užrašu “Laisvę seržantui G.Šalitui”. Plakatai su užrašu “Laisvę Giladui Šalitui” puikavosi visose viešosiose Izraelio vietose. Ir, kaip bebūtų keista, bėgant metams ši akcija nenuslopo, o įgaudavo kaskart vis didesnį populiarumą ir masiškumą. 

Pjeras Beilo leidinyje “Le Point” pabrėžia, kad jei anskčiau tarpininko vaidmenį derybose dėl G.Šalito paleidimo atliko tik Egiptas, tai dabar tarpininku Izraelio ir Palestinose derybose dėl pasikeitimo belaisviais tapo ir Kataras. Šie pasikeitimai susiję su akivaizdžiai besikeičiančių politinių jėgų išsidėstymu Sirijoje.

Tikslus sąrašas, kokius būtent “Hamas” kovotojus Izraelis sutiko paleisti iš savo kalėjimų, kol kas nežinoma. Jų pavardės laikomos paslaptyje. Leidinio žurnalistas P.Beilo pabrėžia, kad mažų mažiausiai pusė Izraelio kalėjimuose laikomų belaisvių iš to tūkstančio iš tikrųjų neturėjo būti kalinami, kadangi niekad nebuvo nei “Hamas” gerbėjai, nei, juo labiau, “Hamas” kovotojai. Šiuo metu žinoma, kad Izraelio kalėjimuose kankinasi maždaug 5300 palestiniečių. Tarp jų tikrai esama užkietėjusių teroristų. Tačiau didžioji dalis iš jų – tai tie, kurie tėra į Izraelio kareivius sviedę akmenį.

Barakas Ravidas iš leidinio “Haaretz” tvirtina, jog Izraelis vis tik atsisakė palestiniečiams atiduoti keletą asmenų, kuriuos laiko ypatingai pavojingais Izraelio valstybės saugumui. O palestiniečių pusė, kaip bebūtų keista, lengvai sutiko padaryti šias nuolaidas. Manoma, kad Izraelis labai skubėjo pasirašyti minėtus susitarimus, kadangi baiminasi, jog valdžią Egipte, Sirijoje ir kai kuriose kitose arabų šalyse užgrobs dar labiau radikalūs islamo fundamentalistai. Tokiu atveju seržanto G.Šalito iš viso nepavyktų išlaisvinti.

Neatmetama galimybė, jog palestiniečiai į nelaisvę pakliuvusiam seržantui G.Šalitui buvo suteikę žymiai geresnes gyvenimo sąlygas, nei tos, kuriomis Izraelio kalėjimuose laikomi palestiniečiai. Bent jau taip RTVi laidoje “Osoboje mnenije” yra tvirtinęs žymus Rusijos žurnalistas Aleksandras Prochanovas, kiekviena proga tvirtinantis, jog “Sovietų Sąjungos žlugimas buvo viena iš didžiausių Kremliaus klaidų”.

Nuotraukoje: Izraelio armijos seržantas Giladas Šalitas, palestiniečių nelaisvėje išbuvęs maždaug penkerius metus.

2011.10.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *