Nobelio literatūros premija paskirta rašytojui A. Gurnah


Nobelio literatūros premija paskirta rašytojui A. Gurnah. EPA-ELTA nuotr.

Šių metų Nobelio literatūros premijos laureatu tapo iš Tanzanijos kilęs rašytojas Abdulrazakas Gurnah, pranešė Švedijos akademijos Nobelio komitetas.
 
Zanzibaro saloje užaugęs, tačiau septintojo dešimtmečio pabaigoje į Angliją pabėgęs A. Gurnah buvo apdovanotas „už savo bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius ir pabėgėlio likimą tarp kultūrų ir žemynų“.
 
A. Gurnah yra parašęs 10 romanų ir nemažai apsakymų.
 
Jis geriausiai žinomas dėl savo 1994 m. romano „Rojus“ (Paradise), kurio veiksmas vyksta Rytų Afrikoje Pirmojo pasaulinio karo metu.
 
Romanas buvo nominuotas Bukerio premijai.
 
Viena jo kūrybos temų – pabėgėlio patiriami iššūkiai.
 
1948 m. gimęs A. Gurnah pradėjo rašyti būdamas 21-erių Anglijoje. Nors jo gimtoji kalba – suahilių, jis kūrė anglų kalba.
 
Nobelio premiją sudaro medalis ir 10 mln. kronų (apie 980 tūkst. eurų) suma.
 
Pernai ši premija buvo paskirta poetei iš JAV Louise Gluck.
 
Prieš ketvirtadienio pranešimą stebėtojai teigė, kad Švedijos akademijos Nobelio komitetas šiemet galėtų apdovanoti rašytoją iš Azijos ar Afrikos, kadangi anksčiau buvo pažadėta paįvairinti literatūros premiją.
 
Per savo 120 metų istoriją komitetas dažniausiai apdovanodavo vakariečius. Iš 118 literatūros premijos laureatų nuo pirmosios Nobelio premijos paskyrimo 1901 m. 95 – ar daugiau kaip 80 proc. – buvo europiečiai ar šiaurės amerikiečiai.
 
Įprastomis sąlygomis A. Gurnah būtų gavęs premiją iš karaliaus Karlo XVI Gustavo rankų per oficialią ceremoniją Stokholme gruodžio 10 d., minint Alfredo Nobelio, kuris sumanė šias premijas, mirties metines.
 
Tačiau gyva ceremonija dėl koronaviruso pandemijos jau antrus metus iš eilės buvo atšaukta ir ją pakeitė televizijos transliuojama ceremonija, kurios metu laureatai gauna premijas savo gimtosiose šalyse.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2021.10.08; 06:02
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *