Nuteistas buvęs Interpolo vadovas


Rugpjūčio 3 dieną Pietų Afrikos Respublikos (PAR) teismas 15-ai metų įkalino buvusį Interpolo prezidentą ir buvusį PAR policijos vadovą Džeką Selebį.

Teisme įrodyta, kad D.Selebis paėmė 160 tūkst. dolerių sumą siekiančius kyšius iš verslininko, įtakingo narkotikų barono Gleno Agleočio. Be to, nustatyta, kad kelis kartus G.Agleotis jam dovanojo brangius drabužius – “Gučči” ir “Versače” gaminius.

Džekas Selebis vadovavo Interpolui 2004 – 2008 metais. Tuo pačiu metu jis vadovavo ir PAR policijai (šalies policijos vadovo pareigas ėjo nuo 1998 metų). Tačiau 2008 metų pradžioje D.Selebis atsistatydino iš Interpolo prezidento pareigų.

Po ilgų trukdymų Pietų Afrikos Respublikoje vis tik prasidėjo esminis D.Selebio korupcinės veiklos tyrimas. Tuo pat metu D.Selebio bičiulis PAR prezidentas T.Mbekis, nors ir nenoromis, atleido jį iš PAR policijos šefo posto. Paaiškėjo, kad PAR policijos vadovo veiklą dar nuo 2002 metų išsamiai stebėjo šios šalies policijos specialus skyrius “Scorpions”.

Slaptieji agentai užfiksavo D.Selebio artimus ryšius su įtakingų kriminalinių klanų lyderiais. “Skorpionai” atkreipė dėmesį, kad jų šefas ypač bičiuliaujasi su vieno iš tokių klanų lyderiu G.Agleočiu. Pradėti rinkti D.Selebio nusikalstamos veiklos įrodymai.

Į šį korupcijos skandalą įsipaniojęs ir buvęs PAR prezidentas T.Mbekis. 2007 metų rugsėjo mėnesį, kai tuometinis PAR generalinis prokuroras Vusumis Pikolis pradėjo D.Selenio veiklos oficialų tyrimą, įtariant jį korupcija, T.Mbekis nušalino generalinį prokurorą nuo pareigų. Bet tai D. Selebio neišgelbėjo. Pažangūs PAR politikai bei visuomenės veikėjai sukėlė didžiulį triukšmą ir pareikalavo tęsti tyrimą. T.Mbekiui teko nusileisti, ir 2008 metų pradžioje jo bičiuliui D.Selebiui pareikšti oficialūs įtarimai.

Ši istorija primena Lietuvos Kalvarijos kriminalistų dramą ir 2005-2006 metais vykusią sąžiningų VSD pareigūnų kovą su tuometiniu VSD vadovu, KGB rezervistu A.Pociumi. Deja, su sąžiningais VSD pareigūnais buvo žiauriai susidorota: pulkinkas V.Pociūnas buvo ištremtas iš Lietuvos ir Baltarusijoje nužudytas, o jo kolegos V.Damulis, K.Braziulis, G.Gataveckas ir kiti atleisti iš darbo. O Kalvarijos kriminalistų kova su korumpuotais aukšto rango policijos pareigūnais ir prokuroru K.Betingiu vis dar tęsiasi. Jau net Afrikos šalyse korumpuoti “rykliai” uždaromi į kalėjimus. Lietuvoje – dar didžiulė stagnacija.

2010.08.05

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *