Objektas 2014-28E: kosmoso šiukšlės ar rusiškas palydovų žudikas?


Print

„Tai panašu į šaltojo karo laikų istoriją. Vakarų kosmoso agentūrų užfiksuotas Rusijos kariškių paleistas paslaptingas objektas, sustiprindamas būgštavimus, kad atgaivinamas baigęs gyvavimą Kremliaus palydovų naikinimo projektas“, – praneša Semas Džonsas Britanijos leidinyje Financial Times.

„Pastarąsias savaites astronomai – mėgėjai ir specialistai, stebintys palydovus, – Rusijoje ir Vakaruose matė neįprastus Objekto 2014-28E manevrus, kai jis skriejo link kitų Rusijos kosminių objektų, – sakoma straipsnyje. – Tas vaizdas, atrodo, pasiekė kulminaciją praėjusį savaitgalį, kai objektas pradėjo artėti prie jį paleidusios raketinės pakopos skeveldrų“.

„Iš pradžių tas objektas buvo apibūdintas kaip kosmoso šiukšlė, patekusi į orbitą kartu su gegužės mėnesį paleista Rusijos raketa, kad pridėtų tris ryšių palydovus „Rodnik“ prie jau esančių, – aiškina leidinys. – Amerikos kariškiai stebi jį paženklinę 39765, – ženklu, kurį jam davė Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadovybė (NORAD).

Jo tikslas nežinomas ir gali būti civilinis, pavyzdžiui, kosmoso šiukšlių surinkimo projektas. Arba esamų palydovų taisymo ar kuro papildymo priemonė. Tačiau įsižiebęs susidomėjimas paaiškinamas tuo, kad „Rusija nepranešė apie jo paleidimą, o taip pat tuo, kad objekto judesiai danguje neįprasti, labai aktyvūs ir tikslingi“.

Griuvus geležinei uždangai, Rusija oficialiai laikinai pristabdė savo ginkluotės priešpalydovinę programą „Palydovų naikintuvas“, tačiau jos patirtis šioje srityje neišgaravo, rašo Džonsas. „Ir iš tiesų, karinių žinybų valdininkai anksčiau yra viešai pareiškę, kad jie atnaujins tyrimus, jeigu pablogės santykiai su JAV ryšium su PRG sutartimis“.

„Kas jis (Objektas 2014-28E) bebūtų, jis panašus į eksperimentinį objektą, – leidinys cituoja Patriciją Luis, Britanijos Chatham House instituto kosminio saugumo ekspertę. – Jis gali turėti keletą funkcijų, tiek civilinių, tiek ir karinių“. Ekspertė neatmeta galimybės, kad gali būti kalbama apie „palydovo ataką prieš palydovą arba kliūčių sudarymą“.

Veržlaus kitų užsienio valstybių progreso šioje srityje fone ir neseniai pablogėjus Maskvos ir Vakarų santykiams planai atkurti „Palydovų naikinimo“ programą gali turėti strateginę reikšmę, perduoda autorius neįvardyto rusų eksperto nuomonę.

Šaltinis: Financial Times

2014.11.20; 03:52


Prisijunkite prie diskusijos