Opozicija parengė rezoliuciją


Lietuvos Seimas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Ketvirtadienį dėl pasipiktinimo valdančiaisiais susivienijusi opozicija parengė rezoliuciją, kurioje pateikti ambicingi siekiai. Valdantiesiems oponuojančios partijos kreipiasi į prezidentą Gitaną Nausėdą, kad šis įvertintų, ar vis dar turi pasitikėjimą žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.
 
Taip pat ragina Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen pasitikrinti, ar ji vis dar turi pasitikėjimą Seime. Dėl to opozicija kviečia surengti balsavimą parlamente.
 
Taip pat opozicija reikalauja besibaigiančioje Seimo pavasario sesijoje visą dėmesį skirti tik, pasak jų,  būtiniausių ir neatidėliotinų socialinių ir ekonominių klausimų sprendimui.
 
„Mažinti PVM maistui, akcizus kurui, didinti vaiko pinigus, sulyginti NPD ir MMA, didinti viešajam sektoriui taikomą bazinį dydį, priimti spendimą nepasiturintiems Lietuvos gyventojams skirti vienkartines 100 eurų išmokas, priimti Lietuvos Respublikos Prezidento pateiktus teisės aktus, įgalinančius palankesnį vietos savivaldos finansavimą“, – rašoma opozicijos parengtoje rezoliucijoje.
 
Galiausiai dokumente valdantieji raginami gerbti demokratijos bei atsakingo valdymo principus ir užtikrinti Seimo opozicijos teises. Taip pat Seimo dauguma kviečiama „atviram dialogui dėl tolesnio Seimo darbo“ ir raginama „nedelsiant sutarti dėl naujos politinės kultūros ir sudaryti pozicijos bei opozicijos dialogo darbo grupę“.
 
Opozicija nusiteikusi į posėdžių salę pavasario sesijoje nebegrįžti
 
Opozicija rezoliucijoje išdėstytus reikalavimus pristatė ir Seimo pirmininkei V. Čmilytei-Nielsen įteikė Kovo 11-osios salėje. Kaip po rezoliucijos pristatymo teigė opozicinei frakcijai „Vardan Lietuvos“ atstovaujantis Saulius Skvernelis, valdantiesiems neįsiklausius į Seimo mažumos lūkesčius, opozicija į posėdžių salę gali negrįžti iki rugsėjo 10 d.
 
„Ar jūs suprantate šios situacijos rimtumą? Tai nėra Navicko klausimas. Tai yra parlamentinės demokratijos ir tam tikrų tradicijų ir procedūrų laikymasis. Opozicija tikrai yra pasiryžusi negrįžti iki rugsėjo 10 d., jei nebus daromi realūs žingsniai, ieškant dialogo ir sprendimų“, – teigė S. Skvernelis.
 
Savo ruožtu Seimo pirmininkė ragino įsiaudrinusius parlamentarus nepadaryti Seimo įkaitu. Pasak jos, opozicija visiškai neteisingai Seimo darbą sabotuoja dėl neįvykusios žemės ūkio ministro interpeliacijos.
 
„Aš kviečiu nepavykusį ministro interpeliacijos klausimą nepadaryti įkaitu viso Seimo darbo. Manau, kad tai, kas yra daroma dabar, yra būtent tai. Dėl to labai apgailestauju“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
 
Galiausiai politikė pakvietė opozicijos atstovus kilusius ginčus spręsti deramu būdu.
 
„Aš atėjau pas jus tikrai kolegiškoje dvasioje pasiimti tų prašymų ir reikalavimų. Tikrai kviečiu visus geram ir konstruktyviam darbui drauge. Aš tikrai tikiu, kad jis yra įmanomas. Tą ne kartą esame pademonstravę“, – sakė Seimo pirmininkė.
 
Opozicija reikalauja pagarbos
 
Kaip tvirtino opozicijos atstovai, į plenarinių posėdžių salę jie sugrįžtų ne tik sulaukus paramos jų keliamiems klausimams, bet ir pajutus, kad su jais elgiamasi pagarbiai.
 
„Visų pirma valdantieji turėtų pradėti kalbėtis, o ne taip, kaip šiandien pasielgė Seimo pirmininkė, neišklausiusi visų klausimų apsisukti ir išeiti“,– sakė „darbietis“ Viktoras Fiodorovas.
 
„Situacija yra tokia, kuri pirmiausiai reikalauja ir emocinio įvertinimo. Mes norime, kad Seimo pirmininkė galų gale labai tvarkingai, vykdydama savo funkcijas, atsiprašytų opozicijos. Esmė, kad ji turi atlikti funkcijas ne tik daugumai, tačiau ir visam Seimui“, – teigė socialdemokratas Gintautas Paluckas.
 
„Mes reikalaujame, kad (rezoliucijoje – ELTA) minėti klausimai grįžtų į darbotvarkę, kad mes diskutuotume pateikimo salėje, o ne kiekvienas savo frakcijose“, – teigė politikas.
 
Rezoliucija parengta po to, kai ketvirtadienį opozicijai priklausantys politikai paskelbė boikotuosią Seimo posėdžius. Šis sprendimas priimtas paaiškėjus, kad nuo pirmininkavimo Seimo posėdžiams buvo nušalinti opozicijos atstovai. Boikotuoti plenarinį posėdį opozicija nusprendė nepaisant valdančiųjų pripažinimo, kad sprendimas nušalinti opozicijos atstovus buvo klaida.
 
Valdantieji tvirtina, kad oponentų įtūžį lėmęs sprendimas dėl Seimo vicepirmininkų buvo padarytas, nes opozicija pati anksčiau pareiškė boikotuosianti Seimo darbą dėl nepavykusios interpeliacijos žemės ūkio ministrui.
 
Savo ruožtu opozicija piktinosi tuo, kad valdantieji nesutiko su antradienio posėdžio metu paprašyta pertrauka dėl žemės ūkio ministro K. Navicko interpeliacijos klausimo. Jos opozicija paprašė siekdama sau norima linkme pakeisti balsų pusiausvyrą Seime ir atleisti neįtinkantį ministrą. Tačiau valdantieji trečiadienio rytą sušaukė neeilinį Seimo posėdį. Šį posėdį opozicija boikotavo, o valdantieji balsuodami pritarė K. Navicko atsakymams.
 
Valdančiųjų lyderiai sutartinai tvirtina, kad paskelbusi boikotą Seimo posėdžiams ir keldama sąlygas dėl grįžimo į normalų darbą, opozicija elgiasi nederamai.
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2022.06.10; 07:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *