Per susitikimą Baltuosiuose rūmuose J. Bidenas netyčia pavadino R. Sunaką „ponu prezidentu“


Didžiosios Britanijos premjeras Rishi Sunakas ir JAV prezidentas Joe Bidenas. Epa – ELTA foto

Vašingtonas, birželio 8 d. (PA Media/dpa-AFP-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas supainiojo Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Rishi Sunako pareigas, kai jiedu susitiko Baltuosiuose rūmuose, ir pasveikino jį žodžiais „pone prezidente“.
 
J. Bidenas greitai pasitaisė, pajuokavęs, kad „paaukštino“ R. Sunaką.
 
Dvišaliame susitikime priešais R. Sunaką sėdėjęs 80-metų JAV prezidentas pasakė: „Na, pone prezidente – pone prezidente, aš ką tik jus paaukštinau. Pone ministre pirmininke, smagu jus čia vėl matyti“.
 
R. Sunakas turėjo progą pasijuokti iš dar vienos klaidos, nes anksčiau kaip ministras pirmininkas nebuvo lankęsis Baltuosiuose rūmuose, o pareigas pradėjo eiti tik praėjusių metų spalį.
 
J. Bidenas jam pasakė: „Per pastaruosius kelis mėnesius buvome susitikę San Diege, po to Belfaste ir Hirošimoje. O dabar esame čia ir per artimiausias 20 minučių išspręsime visas pasaulio problemas“.
 
R. Sunakas ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose pradėjo derybas su J. Bidenu siekiant aptarti karą Ukrainoje ir būsimą NATO vadovybę, taip pat pasinaudoti proga sustiprinti Didžiosios Britanijos pozicijas po „Brexito“.
 
Nors tikimasi, kad pagrindinis susitikimo Ovaliajame kabinete akcentas bus Ukraina ir Vakarų atsakas lemiamu karo momentu, R. Sunakas taip pat pabrėžia Jungtinės Karalystės ambicijas atlikti svarbų vaidmenį dirbtinio intelekto srityje.
 
„Savo vertybes iškeliame į pirmą vietą, kad pasiektume rezultatų Didžiosios Britanijos ir Amerikos žmonėms“, – pradėdamas derybas su J. Bidenu sakė R. Sunakas.
 
Paklaustas, ar „ypatingi“ dvišaliai santykiai yra geri, J. Bidenas pakėlė nykštį į viršų ir atsakė: „Tikrai geri“.
 
Karas Ukrainoje
 
Ukrainos klausimu JAV ir JK vyriausybės artėja prie to, kad siūlys pažangius naikintuvus, kurie padėtų Kyjivui atremti Rusijos invaziją. Nors abi vyriausybės išlieka atsargios dėl kaltės priskyrimo už šią savaitę katastrofiškai sugriautą Ukrainos užtvanką, jos taip pat aiškiai sako, kad Maskvos agresijai turi būti užkirstas kelias.
 
Prieš aukščiausiojo lygio susitikimą su J. Bidenu R. Sunakas sakė, kad JK ateis į pagalbą nukentėjusiesiems nuo potvynio, kurį sukėlė pratrūkusi užtvanka.
 
„Noriu, kad žmonės žinotų, jog mes atliekame savo vaidmenį paremdami ukrainiečius ir jų atsaką“, – sakė jis JK transliuotojams Vašingtone. „Iš anksto suteikėme išteklių Jungtinėms Tautoms ir Raudonajam Kryžiui, numatydami tokius incidentus, kaip šis, dabar šie ištekliai perkeliami į regioną, kad padėtų nukentėjusioms šeimoms“, – sakė R. Sunakas.
 
„Tai siaubingas aktas, nuo kurio nukentėjo šimtai tūkstančių žmonių“, – sakė jis, kartu atmesdamas Kremliaus grasinimus JK dėl karinės paramos Ukrainai.
 
Užmojai dėl dirbtinio intelekto
 
R. Sunakas taip pat teigė, kad J. Bidenas remia jo planus vėliau šiais metais surengti JK pirmąjį pasaulyje aukščiausiojo lygio susitikimą dirbtinio intelekto klausimais. Jis tvirtino, kad JK gali imtis lyderės vaidmens siekiant užtikrinti, kad dirbtinis intelektas būtų saugiai naudojamas. R. Sunakas nori, kad JK ateityje būtų įkurta pasaulinė dirbtinio intelekto reguliavimo institucija, pasigirdus perspėjimų, kad ši technologija gali sunaikinti žmoniją.
 
Vis dėlto R. Sunako užmojams yra kliūčių, nes JAV ir Europos Sąjunga jau pradėjo dialogą dėl dirbtinio intelekto elgesio kodekso.
 
NATO vadovybė
 
R. Sunakas įvardijo JK gynybos sekretorių Beną Wallace‘ą kaip kandidatą vadovauti NATO prieš kitą mėnesį Lietuvoje įvyksiantį Vakarų karinio aljanso viršūnių susitikimą. Pretendentėmis į šias pareigas taip pat laikomos Danijos ir Estijos premjerės.
 
NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo kadencija baigsis spalio mėnesį.
 
Kol kas J. Bidenas nenurodė, kam jis pritaria, bet jo balsas bus lemiamas aljanse, kuriame JAV yra didžiausios veikėjos.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.06.09; 06:32
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *