Britų kariai. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Londonas, spalio 1 d. (ELTA). Jungtinės Karalystės (JK) premjeras sako, kad šalis artimiausiu metu nesiruošia siųsti savo instruktorių į Ukrainą, kur jie apmokytų ukrainiečių karius, praneša naujienų portalas „rbc.ua“ remdamasis „Reuters“.
Rishis Sunakas. EPA – ELTA foto
 
Anksčiau JK gynybos ministras Grantas Shappsas neatmetė galimybės, kad britų kariai rengs apmokymus vakarų Ukrainoje.
 
Tačiau tokius teiginius paneigė JK premjeras Rishi Sunakas. Jis paaiškino, kad gynybos ministras tekalbėjo apie ateities galimybes dalį treniruočių organizuoti Ukrainoje.
 
Anot jo, kalbama ne apie artimiausias, o apie ilgalaikes perspektyvas. R. Sunakas taip pat pabrėžė, kad britai nebus siunčiami kariauti šiame konflikte.
 
Nuo 2022 m. pradžios Jungtinėje Karalystėje buvo apmokyta daugiau nei 22 000 ukrainiečių kareivių. Jie tobulino karinius įgūdžius, mokėsi kariauti apkasuose ir suteikti medicininę pagalbą.
 
Karolis Broga (ELTA)
 
2023.10.02; 00:30

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas. EPA – ELTA foto

Briuselis, birželio 29 d. (AFP-ELTA). Vakarai nesiekia nuversti Rusijos vyriausybės, tačiau žada remti Ukrainą ginant jos suverenitetą. Tai ketvirtadienį Briuselyje prieš Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikimą sakė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, pranešė „Ukrinform“.
 
O. Scholzo teigimu, praėjusį savaitgalį aptarus situaciją Rusijoje su JAV prezidentu Joe Bidenu ir Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Rishi Sunaku ir Lenkijos vadovybe, „aišku viena: mes nesusiję su tuo, kas įvyko Rusijoje. Tai paties (Vladimiro) Putino sukurta problema, mes galime tik stebėti. Mūsų tikslas nėra režimo pasikeitimas Rusijoje. Mūsų siekiamybė – paremti Ukrainos nepriklausomybę“.
 
O. Scholzas pabrėžė, kad įvykiai Rusijoje yra tik jos vidaus reikalai, jie parodė, kad Kremliaus remiama grupuotė „Wagner“ tapo grėsme pačios Rusijos stabilumui.
 
Per ES viršūni susitikimą bus aptariami ąvykiai, susiję su nesėkmingu mėginimu įvykdyti perversmą, nestabili padėtis Baltarusijoje, grėsmės gretimoms valstybėms. Pasak O. Scholzo, svarbiausia tema – tolesnė visapusė parama Ukrainai.
 
Kancleris pabrėžė, kad ES reikia strategijos toliau bendrai remti Ukrainos gynybą. Tokios paramos gali reikėti ilgalaikėje perspektyvoje, todėl partnerės „pasirengusios teikti ilgalaikę“ finansinę, humanitarinę ir karinę pagalbą, pridūrė kancleris.
 
O. Scholzas priminė, kad Vokietija yra antra pagal dydį šalis po JAV pagal Ukrainai teikiamą karinę pagalbą. Vokietija suteikė labai veiksmingas artilerijos ir oro gynybos sistemas, sakė jis.
 
ES viršūnių susitikimas vyks birželio 29–30 dienomis.
 
Viljama Sudikienė (UKRINFORM)
 
2023.06.30; 08:25

Borisas Džonsonas (Johnsonas). EPA-ELTA nuotr.

Londonas, birželio 16 d. (dpa-ELTA). Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas patvirtino kas savaitę rašysiantis skiltį laikraštyje „Daily Mail“, bet dėl šio apžvalgininko darbo gali sulaukti problemų, nes nepaprašė Vaitholo leidimo.
 
Dešiniosios pakraipos bulvarinis leidinys penktadienį patvirtino naujieną, tviteryje parašęs, kad „labai malonu“ pasveikinti „vieną šmaikščiausių ir originaliausių rašytojų versle“. Kartu su pranešimu paskelbtame vaizdo įraše B. Johnsonas sakė esąs „sujaudintas“, kad prisidės prie „šių garsių puslapių“, ir pažadėjo pateikti „visiškai necenzūruotą“ požiūrį.
 
Nors jis šmaikštavo, kad apie politiką kalbės tik tada, kai „būtinai privalės“, apžvalgininko darbas suteikia jam galingą platformą pulti ministrą pirmininką Rishi Sunaką, su kuriuo jis jau viešai susikirto.
 
Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

B. Johnsono skiltis laikraštyje pasirodys kiekvieną šeštadienį. Buvo spėliojama, ar B. Johnsonas grįš prie žurnalistikos, kai praėjusią savaitę dramatiškai atsisakė parlamento nario mandato prieš paskelbiant pranešimą, kad būdamas ministru pirmininku jis melavo parlamentui, neigdamas karantino taisyklių pažeidimus Dauning Stryte.
 
Prieš tapdamas torių partijos lyderiu, B. Johnsonas gavo 275 tūkst. svarų sterlingų atlyginimą rašydamas „The Telegraph“, bet dabar, kaip buvęs premjeras, tikriausiai gaus daug didesnį atlygį.
 
Darbą vyriausybėje baigę buvę ministrai dvejus metus prieš pradėdami eiti naujas pareigas privalo kreiptis į nepriklausomą priežiūros instituciją „Acoba“. Ji teigia negavusi B. Johnsono prašymo, nors B. Johnsonui artimas šaltinis tvirtino, kad buvęs premjeras institucijai parašė, bet nepasakė, kada laiškas buvo išsiųstas.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2023.06.18; 09:00

Didžiosios Britanijos premjeras Rishi Sunakas ir JAV prezidentas Joe Bidenas. Epa – ELTA foto

Vašingtonas, birželio 8 d. (PA Media/dpa-AFP-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas supainiojo Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Rishi Sunako pareigas, kai jiedu susitiko Baltuosiuose rūmuose, ir pasveikino jį žodžiais „pone prezidente“.
 
J. Bidenas greitai pasitaisė, pajuokavęs, kad „paaukštino“ R. Sunaką.
 
Dvišaliame susitikime priešais R. Sunaką sėdėjęs 80-metų JAV prezidentas pasakė: „Na, pone prezidente – pone prezidente, aš ką tik jus paaukštinau. Pone ministre pirmininke, smagu jus čia vėl matyti“.
 
R. Sunakas turėjo progą pasijuokti iš dar vienos klaidos, nes anksčiau kaip ministras pirmininkas nebuvo lankęsis Baltuosiuose rūmuose, o pareigas pradėjo eiti tik praėjusių metų spalį.
 
J. Bidenas jam pasakė: „Per pastaruosius kelis mėnesius buvome susitikę San Diege, po to Belfaste ir Hirošimoje. O dabar esame čia ir per artimiausias 20 minučių išspręsime visas pasaulio problemas“.
 
R. Sunakas ketvirtadienį Baltuosiuose rūmuose pradėjo derybas su J. Bidenu siekiant aptarti karą Ukrainoje ir būsimą NATO vadovybę, taip pat pasinaudoti proga sustiprinti Didžiosios Britanijos pozicijas po „Brexito“.
 
Nors tikimasi, kad pagrindinis susitikimo Ovaliajame kabinete akcentas bus Ukraina ir Vakarų atsakas lemiamu karo momentu, R. Sunakas taip pat pabrėžia Jungtinės Karalystės ambicijas atlikti svarbų vaidmenį dirbtinio intelekto srityje.
 
„Savo vertybes iškeliame į pirmą vietą, kad pasiektume rezultatų Didžiosios Britanijos ir Amerikos žmonėms“, – pradėdamas derybas su J. Bidenu sakė R. Sunakas.
 
Paklaustas, ar „ypatingi“ dvišaliai santykiai yra geri, J. Bidenas pakėlė nykštį į viršų ir atsakė: „Tikrai geri“.
 
Karas Ukrainoje
 
Ukrainos klausimu JAV ir JK vyriausybės artėja prie to, kad siūlys pažangius naikintuvus, kurie padėtų Kyjivui atremti Rusijos invaziją. Nors abi vyriausybės išlieka atsargios dėl kaltės priskyrimo už šią savaitę katastrofiškai sugriautą Ukrainos užtvanką, jos taip pat aiškiai sako, kad Maskvos agresijai turi būti užkirstas kelias.
 
Prieš aukščiausiojo lygio susitikimą su J. Bidenu R. Sunakas sakė, kad JK ateis į pagalbą nukentėjusiesiems nuo potvynio, kurį sukėlė pratrūkusi užtvanka.
 
„Noriu, kad žmonės žinotų, jog mes atliekame savo vaidmenį paremdami ukrainiečius ir jų atsaką“, – sakė jis JK transliuotojams Vašingtone. „Iš anksto suteikėme išteklių Jungtinėms Tautoms ir Raudonajam Kryžiui, numatydami tokius incidentus, kaip šis, dabar šie ištekliai perkeliami į regioną, kad padėtų nukentėjusioms šeimoms“, – sakė R. Sunakas.
 
„Tai siaubingas aktas, nuo kurio nukentėjo šimtai tūkstančių žmonių“, – sakė jis, kartu atmesdamas Kremliaus grasinimus JK dėl karinės paramos Ukrainai.
 
Užmojai dėl dirbtinio intelekto
 
R. Sunakas taip pat teigė, kad J. Bidenas remia jo planus vėliau šiais metais surengti JK pirmąjį pasaulyje aukščiausiojo lygio susitikimą dirbtinio intelekto klausimais. Jis tvirtino, kad JK gali imtis lyderės vaidmens siekiant užtikrinti, kad dirbtinis intelektas būtų saugiai naudojamas. R. Sunakas nori, kad JK ateityje būtų įkurta pasaulinė dirbtinio intelekto reguliavimo institucija, pasigirdus perspėjimų, kad ši technologija gali sunaikinti žmoniją.
 
Vis dėlto R. Sunako užmojams yra kliūčių, nes JAV ir Europos Sąjunga jau pradėjo dialogą dėl dirbtinio intelekto elgesio kodekso.
 
NATO vadovybė
 
R. Sunakas įvardijo JK gynybos sekretorių Beną Wallace‘ą kaip kandidatą vadovauti NATO prieš kitą mėnesį Lietuvoje įvyksiantį Vakarų karinio aljanso viršūnių susitikimą. Pretendentėmis į šias pareigas taip pat laikomos Danijos ir Estijos premjerės.
 
NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo kadencija baigsis spalio mėnesį.
 
Kol kas J. Bidenas nenurodė, kam jis pritaria, bet jo balsas bus lemiamas aljanse, kuriame JAV yra didžiausios veikėjos.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.06.09; 06:32

Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas ir finansų ministras Rishi Sunakas izoliuosis po kontakto su sveikatos apsaugos ministru Sajidu Javidu, kuris užsikrėtė Covid-19.
 
Tai sekmadienį pranešė Jungtinės Karalystės televizijos kanalas „Sky News“.
 
Kiek anksčiau B. Johnsonas sulaukė kritikos už ketinimą pasinaudoti bandomąja programa, kuri jam būtų leidusi pakeisti saviizoliaciją reguliariu testavimu dėl koronaviruso.  Galiausiai saviizoliacija buvo pripažinta geriausia išeitimi iš susiklosčiusios situacijos.
 
Koronaviruso sukeliama liga anksčiau persirgęs B. Johnsonas dirbs nuotoliniu būdu.
 
Šeštadienį Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos ministerijos vadovui S. Javidui buvo nustatytas Covid-19. Penktadienį jis dar dalyvavo vyriausybės posėdyje.
 
Kaip praneša „BBC News“, ministro savijauta patenkinama, jis serga nesunkiai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.19; 07:30