Pradėta teisinės valstybės principų pažeidimo procedūra prieš Vengriją


Briuselis, balandžio 27 d. (dpa-ELTA). ES Komisija oficialiai pradėjo teisinės valstybės mechanizmo procedūrą prieš Vengriją, kuri gali lemti sumažėjusį ES finansavimą.
 
Atitinkamas laiškas į Budapeštą bus išsiųstas trečiadienį, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Vera Jourova. Komisijos vadovė Ursula von der Leyen apie šį žingsnį jau buvo paskelbusi anksčiau šį mėnesį.
 
Vengrija gali tapti pirmąja ES valstybe nare, kuriai dėl teisinės valstybės principų pažeidimų gali būti sumažintas ES finansavimas. Pastaraisiais metais Budapeštas ne kartą konfliktavo su Briuseliu, nes nesilaikė taisyklių dėl teismų nepriklausomumo, žiniasklaidos laisvės ir netinkamai naudojo ES lėšas.
 
Dabar Budapeštas gali išsakyti savo poziciją dėl kaltinimų ir, jei reikia, pasiūlyti priemonių padėčiai ištaisyti. EK į tai atsižvelgs spręsdama, ar teikti pasiūlymą dėl ES finansavimo mažinimo kitoms valstybėms narėms.
 
ES teisinės valstybės mechanizmas galioja nuo 2021 metų pradžios. Jo tikslas – užtikrinti, kad pagrindinių taisyklių, pavyzdžiui, valdžių atskyrimo, pažeidimai nebeliktų nenubausti. Tačiau lemiamas veiksnys yra tai, kad dėl pažeidimų gali nukentėti ES lėšų srautas.
Kad šis mechanizmas įsigaliotų, 15 ES valstybių narių, atstovaujančių 65 proc. bloko gyventojų, turi sutikti nubausti Vengriją. Budapeštas turi keletą galimybių apskųsti šį procesą.
 
Lenkija ir Vengrija save ypač mato naujos priemonės dėmesio centre ir pateikė skundus Europos Teisingumo Teismui. Tačiau vasario mėnesį teismas juos atmetė. Abi valstybės kasmet gauna milijardus iš ES biudžeto.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.04.28; 07:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *