„Juoduojančiose langų angose žiojėja tuštuma. Plytos trupa, stogas griūva. Namas Veselovkos kaime, apie kurį sekamos sakmės, užverstas šiukšlėmis ir statybinėmis atliekomis… Kadaise čia gyveno Imanuelis Kantas, o dabar glaudžiasi benamiai“, – rašo Der Standard korespondentas. Straipsnis skirtas apverktinai būklei pastato, kuriame, manoma, jaunas filosofas gyveno 1747–1750 metais, būdamas namų mokytojas.
Veselovka, anksčiau vadinta Judšen (Judchen, Jučiai), yra per 100 kilometrų į rytus nuo Kaliningrado.
Šiandien čia gyvena apie 250 žmonių. Pastatas Veselovkoje turi istorinio paminklo statusą. Tai vienas iš paskutiniųjų su Kantu susijusių materialių liudytojų Kaliningrado srityje: namas, kuriame jis gimė, nugriautas dar XVIII šimtmetyje, garsiojo vokiečio būstas Knaiphofo saloje sunaikintas 1945 metais, kaip ir namas, kur jis mokytojavo išvykęs iš Judšeno.
Beje, ir Kanto prieglobstis Judšene neišsaugojo pirmykščio pavidalo – XIX amžiuje jis po gaisro perstatytas. Nepaisant to, parapijos dvasininko namas išlieka traukos centru turistams, pirmiausia vokiečiams, sakoma straipsnyje. Valdininkai netvarką Kanto name aiškina tuo, kad dabar jis priklauso privačiam asmeniui, bet „jie iki šiol net nepasivargino išsiaiškinti, kas tikrasis tų griuvėsių savininkas“, apgailestauja Andre Ballenas. Atsižvelgiant į „biurokratinės mašinos inertiškumą“, vietiniai politikai abejoja, kad kažkas pajudės iš vietos anksčiau, nei „namas sugrius ir bus išvogtos paskutinės plytos“.
2013 metų balandžio 1 dieną RF prezidentas Vladimiras Putinas per susitikimą su Kaliningrado universiteto studentais išsakė nuomonę, kad Imanuelį Kantą vertėtų padaryti Kaliningrado srities simboliu. „Kaliningrado valdžia, matyt įvertino V.Putino pasisakymą kaip balandžio 1-osios pokštą“, – baigia autorius.
Nuotraukoje: kadaise šiame name gyveno pasaulinio garso filosofas Imanuelis Kantas.
Šaltinis: Der Standard
2014.01.27; 08:15