Protestuoti tol, kol bus rastas abipusis susitarimas


„Achemos“ darbuotojų streikas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Antradienį prie akcinės bendrovės „Achema“ prasidėjo neterminuotas įmonės darbuotojų streikas. Į jį susirinkę žmonės šalia kelio, vedančio į „Achemą“, sustatė automobilius, apkabintus plakatais „Nevilkinkite kolektyvinių darbų“, „Godumas jus visus suvalgys“, „Po dividendų išmokėjimo pinigų algoms nebeliko???“, „Didinkite atlyginimus“, „Išsaugokite žmones, o ne pelnus“. Tokius plakatus laiko ir lauke stovintys žmonės.
 
Vienas iš streike dalyvaujančių darbuotojų tikino, kad pagrindinės streiko priežastys yra darbdavio nesiskaitymas su darbuotojais ir mažos algos.
 
„Darbdavys nesiskaito su darbuotojais, algos irgi netenkina žiūrint į dabartinę situaciją, kainos, rinkos, viskas kyla, viskas auga, pelnai dideli, darbuotojai tuos pelnus jiems (darbdaviams – ELTA) uždirba, o su jais nesiskaito“, – Eltai sakė streiko dalyvis.
 
„Tokia situacija tęsiasi ilgai, nesąmonė, žmones varo į prastovas visokias, visokių nesąmonių pilna“, – pridūrė kitas streikuotojas.
 
„Didžiausia ir pagrindinė priežastis, kodėl čia esame, tai kolektyvinės sutarties nepasirašymas. Sutartis įteisintų visus mūsų lūkesčius. Jos nepasirašinėja vadovybė jau keleri metai, vis bandoma derėtis, bet nėra jokio bendro pokalbio“, – pabrėžė streikuotojas Aurimas.
 
Streikuotojų netenkina ir tai, kad „Achema“ pakėlė darbuotojų algas vos 3,5 proc. Anot jų, už tokius pinigus atskaičius mokesčius galima nusipirkti tik porą pakelių cigarečių pakelių. Eltos kalbintų streikuotojų nuomone, iš vadovybės pusės sklinda daug melo.
 
„Achemos vadovybės žodžiai yra neadekvatūs ir realybės neatitinka. Daug pažadų ir melo“, – tikino „Achemos“ darbuotojas Aurimas.
 
„Achemos” darbuotojai žada streikuoti tol, kol situacija pasikeis
 
Streike dalyvaujantys asmenys tvirtino, kad streikas tęsis tol, kol „Achemos“ vadovybė pradės šnekėtis su darbuotojais bei ieškoti susitarimo. Jų tikinimu, svarbiausia, kad žmonių, dalyvaujančių streike, skaičius yra didelis.
„Achemos“ darbuotojų streikas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
„Žiūrėsime, kaip darbuotojai šnekės, ką vadovybė šnekės, ką aukščiausieji, neliečiamieji, galvos, žiūrėsime. Svarbiausia, kad žmonių yra, ne vienas ir ne kitas sugalvojo kažkokį bajerį, o yra daug žmonių nepatenkintų, ir aukštesnes, ir žemesnes pareigas einančių“, – aiškino streikuotojas.
 
„Streikuoti žadame neribotai, kol susitarsime“, – pabrėžė streiko dalyvis Aurimas.
 
Pasak streiką organizuojančios „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) pirmininkės Birutės Daškevičienės, profsąjunga padarė viską, kad su bendrovės atstovais būtų susitarta taikiai, tačiau nei argumentai, nei situacijos analizė, nei piketai ar priminimai apie duotų pažadų nesilaikymą niekur neatveda jau kelerius metus.
 
Jos teigimu, tarp darbuotojų ir įmonės valdybos vis dar nepasirašyta kolektyvinė sutartis, nuo jų slepiama informacija.
 
Streiko organizatoriai reikalauja įmonės kartą per metus indeksuoti darbuotojų tarifinį darbo užmokestį, dėl konkretaus indeksacijos dydžio ateinantiems metams susitarti iki metų pradžios. Taip pat prašoma visiems darbuotojams skirti vienkartinį paskatinimą už metinius rezultatus, priklausomai nuo pasiektų rezultatų.
 
Tuo tarpu reaguodama į darbuotojų streiką, „Achemos“ vadovybė skelbia, kad „Achemos“ profesinės sąjungos vadovės B. Daškevičienės su darbuotojų streiku susiję pareiškimai – radikalūs ir reiškia susirūpinimą dėl galimo pavojaus saugumui.
 
„Achema“ vadovas: kolektyvinės sutarties nepasirašysime, algos didės ir be jos
 
„Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas tvirtina, kad į įmonės darbuotojų profesinės sąjungos reikalavimą pasirašyti kolektyvinę sutartį atsižvelgti neketina. Anot jo, atlyginimai, šiuo metu siekiantys vidutiniškai 1900 eurų prieš mokesčius, augs ir taip, tam numatoma skirti apie 5 mln. eurų.
 
„Sprendimas yra jau priimtas per keletą etapų, atlygio sistema yra pakeista. Papildomai, kaip buvo numatyta 2 mln. eurų skirti atlygio didinimui, dabar sprendimas jau priimtas 5 mln. eurų didinti bendrą darbo užmokesčio fondą“, – antradienį iš Jonavoje vykstančio „Achema“ darbuotojų streiko žurnalistams sakė įmonės vadovas.
„Achemos“ darbuotojų streikas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
Jis argumentuoja, kad šiemet atlyginimai darbuotojams jau pakelti 3,5 proc., kartu priduria, esą „Achemos“ gamyba kol kas dar nėra iki galo atnaujinta ir kai įmonė vėl dirbs didžiausiu pajėgumu, atlyginimai kils dar 6,5 proc. Iš viso, pasak bendrovės vadovo, atlyginimai dėl to augs 10 proc.
 
„Kadangi keliame nuo padidintos, tai (atlyginimų augimas – ELTA) gausis daugiau nei 10 proc.“, – pabrėžė R. Miliauskas. Visiškai atnaujinti gamybą „Achema“, įmonės vadovo tikinimu, planuoja kovo pabaigoje.
 
Argumentuodamas, kodėl įmonė neketina pasirašyti kolektyvinės sutarties su profesine sąjunga, R. Miliauskas pažymėjo, jog įmonė dėl neapibrėžtos ateities finansinės padėties negali užtikrinti, kad galės atlyginimus kelti ir ateityje.
 
Jo teigimu, įmonės pelningumui neigiamą įtaką gali daryti ne nuo pačios „Achemos“ veiklos priklausantys veiksniai, pavyzdžiui, Minsko sprendimas neleisti trąšų iš Lietuvos tranzito per Baltarusiją, taip pat išaugusios energijos kainos ar keliami mokesčiai.
 
„Šitiems dalykams negalime daryti įtakos, todėl ir negalime įsipareigoti“, – sakė R. Miliauskas.
 
„Gaila, kad kolektyvinė sutartis reiškia kažkokį auksinį dokumentą, šventą raštą, kuris (garantuoja – ELTA) žmonėms gerovę. Tikrai nei pačiam darbdaviui, nei pačiam darbuotojui kolektyvinė sutartis nėra garantas“, – pažymėjo R. Miliauskas.
 
Visus tenkinančių darbo sąlygų garantu jis vadina „abipusį klausymąsi ir šnekėjimą“, be to, patikino, jog dėl darbo sąlygų su kiekvienu darbuotoju tariamasi individualiai.
 
ADPS nori su bendrove pasirašyti 2 metų trukmės kolektyvinę sutartį, susitarti dėl ilgesnės nei numatyta Darbo kodekse viršvalandžių trukmės, o darbo apmokėjimo sistemą nustatyti kolektyvine sutartimi bei su ja supažindinti visus darbuotojus.
 
Gruodį organizuotas slaptas ADPS narių balsavimas dėl streiko skelbimo parodė, kad jam pritaria per 80 proc. ADPS narių – tai sudaro 30 proc. „Achemos“ darbuotojų.
AB „Achema”. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Pasak ADPS, jos veiksmus ir keliamus reikalavimus palaiko ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių profesinės sąjungos bei tarptautinės organizacijos. Jau anksčiau paramą išreiškė ne tik atskiros šalies profesinės sąjungos, šakinės organizacijos ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, bet ir tokios įtakingos tarptautinės profesinių sąjungų federacijos kaip Europos pramonės profesinė sąjunga (Industri All Europe) ar Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacija (EPSU).
 
Savo ruožtu reaguodama į darbuotojų streiką, „Achemos“ vadovybė praėjusią savaitę skelbė, kad „Achemos“ profesinės sąjungos vadovės B. Daškevičienės su darbuotojų streiku susiję pareiškimai – radikalūs ir reiškia susirūpinimą dėl galimo pavojaus saugumui.
 
Ignas Dobrovolskas (ELTA)
 
2022.02.09; 03:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *