“Rožių revoliucijos” galas


Jau praėjo trys mėnesiai nuo parlamento rinkimų Gruzijoje.

Per tą laiką daug kas įvyko: iki pat naujai išrinktos Bidzinos Ivanišvilio vyriausybės sprendimo taupyti elektrą prezidento rūmuose.

Tačiau jau dabar aišku viena: prezidento Michailo Saakašvilio, atėjusio į valdžią „rožių revoliucijos“ metu ir svajojusio nors ir radikaliausiais metodais paversti skurdžią sovietinę respubliką modernia Vakarų tipo valstybe, atėjo galas.

Nuo šiol Gruziją valdo iškart du žmonės, kurie kovoja jie vienas su kitu tiesiogine šio žodžio prasme, ir vargu ar tokia padėtis pasikeis iki kitų rinkimų 2013 metų spalį.

Tai kas gi dabar bus su Gruzija, kai „rožių revoliucijai“ atėjo galas? Kontrrevoliucija? Ar vis dėlto normalios raidos periodas? Kaip tik į tą klausimą ir ieško atsakymo “Frankfurter Rundschau” apžvalgininkas Christianas Eschas.

„Kaip žinoma, būtent dabar naujosios vyriausybės reputacija yra pavojuje: Vakarų valstybės, ne kartą perspėjusios naująją valdžią, kad ji netaikytų „pasirinktinės justicijos“, kaip tai atsitiko Ukrainoje su Julijos Timošenko vyriausybe, rimtai susirūpinusios, nes Tbilisyje prasidėjo areštai, – pasakoja žurnalistas. – Suimti ne tik buvęs gynybos ministras kartu su Generalinio štabo vadovu, bet ir virtinė aukštų policininkų, buvęs energetikos ministras ir vieno televizijos kanalo generalinis direktorius“.

Areštų banga visoje šalyje nerimsta. Amerikos leidinys “The Washington Post” net kažkaip pažymėjo, kad B.Ivanišvilis gali neskubėti su vizitu į JAV, kol Gruzijoje tęsiasi opozicijos persekiojimas.

Ir kaip tik šiame fone vyriausybė surengė Vakarų žurnalistams konferenciją, kurios tikslas buvo pateisinti savo veiksmus. Juk, kaip pareiškė Gruzijos teisingumo ministrė Tea Culukiani, Michailo Saakašvilio režimas tiesiog mėgavosi savo nebaudžiamumu.

Antai valdininkai sistemingai pažeidinėjo įstatymus, valdžia persekiojo politiniais motyvais, kartais prikabindama Rusijos šnipų etiketes, policijos reforma pavertė ją galingu instrumentu valdžios rankose, o perpildytuose Gruzijos kalėjimuose buvo kankinama, teismai praktiškai neskelbdavo išteisinamųjų nuosprendžių.

O tai, galų gale, ir iššaukė visos gruzinų tautos neapykantą. Pačiose viršūnėse visiškai rimtai svarstoma galimybė įsteigti komisiją M.Saakašvilio režimo aukoms reabilituoti, pažymi leidinys.

„Tačiau naujoji revoliucija, apie kurią tiek daug kalba dabartinė vyriausybė, vargu ar reikalinga Gruzijai, – mano prezidento M.Saakašvilio patarėjas Rafaelis Gliuksmanas. – Šaliai reikia išmokti keisti elitą be žalos savo valstybei“.

O tai, kaip pabrėžia patarėjas iš Prancūzijos, paskutinis lygis žaidime, vadinamame „demokratija“, su kuriuo jau nesusidorojo daugelis šalių.

Nuotraukoje: Gruzijoje pirmuoju smuiku dabar griežia milijonierius Bidzina Ivanišvilis.

Šaltinis: “Frankfurter Rundschau”

2013.01.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *