“Mes nenorime kelti panikos ir skelbti aliarmo, mes tiesiog šokiruoti teiraujamės, kam reikalingas būtent toks karinių pajėgų išdėstymas”, – laikraščio “Le Monde” puslapiuose tvirtina vienas žinomas Vakarų diplomatas.
Būtent tokiais žodžiais jis pakomentavo akivaizdžius Rusijos planus koncentruoti itin gausias karines pajėgas būtent prie rytinių Baltijos valstybių sienų. Omenyje turima Leningrado karinė apygarda. Kaip teigia “Le Monde”, būtent šioje karinėje apygardoje, turinčioje tiesioginius sąlyčio taškus su Baltijos valstybėmis, atliekamos kardinalios karinės reformos. 2009 – 2010 metais Rusija čia sukoncentravo “sunkiai įsivaizduojamą gausybę karinės technikos ir kareivių”.
Remiantis NATO ekspertų išvadomis, Leningrado karinė apygarda – vienintelė, kurioje Kremlius ženkliai gausina savo karines pajėgas. Jei 2009-aisiais čia buvo dislokuota 16500 karių, tai 2010-aisiais šis skaičius padidėjo beveik du kartus – iki 25700 eilinių ir karininkų.
Taip pat NATO ekspertams žinoma, kad 26-oji raketinė brigada, dislokuota būtent Leningrado karinėje apygardoje, pirmoji buvo apginkluota kompleksais SS – 26 Iskander – M, galinčiais nešti raketas su “atominiu užtaisu”. Beje, iš Maskvos karinės apygardos į Leningrado karinės apygardos teritoriją buvo pervežti ir raketiniai kompleksai C-300 bei C-400. Bet ir tai – dar ne pabaiga. Leningrado karinėje apygardoje sustiprinti tankų daliniai ir net 50 proc. pagausintos 336-osios jūrų pėstininkų brigados gretos.
“Toks karinės jėgos koncentravimas leidžia mantyti, jog Kremlius tiesiog nori pademonstruoti savo raumenis. Ir ne bet kur, o būtent šiaurės – vakarų kryptimi, kuo arčiau NATO ir Europos Sąjungos”, – rašo “Le Monde” žurnalistė Natali Nugaired. Žurnalistės manymu, niekas NATO aljanse nemano, kad Rusija planuoja įsiveržti į Baltijos valstybes ir jas okupuoti karinėmis priemonėmis. Tačiau Vakarų ekspertai čia mato didįjį rusišką paradoksą. Kremlius nuolat šaukia, esą Rusijai didžiausi pavojai nūnai kyla Rytuose dėl Kinijos, tačiau savo karines pajėgas Rusija kažkodėl stiprina būtent vakarinėje savo dalyje.
Rusija teisinasi, kad tai – tik atsakas į NATO priešlėktuvinės gynybos dalinių atsiradimą Lenkijos teritorijoje. Tačiau oficialusis Briuselis puikiai supranta, kad tai – viso labo manipuliavimas “visuomenine nuomone”. Lenkijoje dislokuoti priešlėktuvinės gynybos objektai nėra puolamojo pobūdžio, todėl Rusijai negali kelti grėsmės.
2007-aisiais Rusija vienašališkai sulaužė kai kurias su NATO pasirašytas sutartis ir dabar mano, jog gali nebesilaikyti anksčiau duotų pažadų, kokio dydžio pajėgas ji turinti teisę koncentruoti vakarinėje savo šalies dalyje ir Kaukazo regione.
2011.10.08