Rusijos kareivis Kyjivo karo nusikaltimų teisme pripažino kaltę


Vadimas Šišimarinas. EPA – ELTA foto

Kyjivas, gegužės 18 d. (AFP-ELTA). Pirmasis Rusijos kareivis, teisiamas Ukrainoje už karo nusikaltimus per Maskvos invaziją į Ukrainą, trečiadienį pripažino savo kaltę, jam gresia įkalinimas iki gyvos galvos.
 
Teisme paklaustas, ar yra kaltas dėl kaltinimų, įskaitant karo nusikaltimus ir tyčinę žmogžudystę, 21 metų seržantas Vadimas Šišimarinas atsakė „taip“. Sučiuptas karys kaltinamas pirmosiomis Kremliaus puolimo dienomis Šiaurės rytų Ukrainoje nužudęs 62 metų civilį.
 
V. Šišimarinas – iš Sibiro Irkutsko srities – sėdėjo stikliniame kaltinamojo aptvare Kyjivo apygardos teisme, vilkėdamas mėlyną ir pilką drabužį su gobtuvu. Jaunai atrodantis kareivis skusta galva žvelgė į žemę, kol prokuroras ukrainiečių kalba skaitė jam pateiktus kaltinimus. Vertėjas jam vertė į rusų kalbą.
 
V. Šišimarinas kaltinamas nužudęs civilį, tariamai važiavusį dviračiu, netoli Šupachivkos kaimo rytiniame Sumų regione vasario 28 dieną. Ukraina teigia, kad V. Šišimarinas vadovavo tankų divizijos daliniui, kai jo vilkstinė buvo užpulta. Pasak prokurorų, jis ir dar keturi kariai pavogė automobilį ir netoli kaimo susidūrė su dviračiu važiavusiu civiliu. V. Šišimarinui buvo liepta nužudyti civilį, ir jis tai padarė panaudojęs Kalašnikovo automatą, sakė kaltintojai.
 
Kitas bylos posėdis numatytas ketvirtadienį 9 val. GMT laiku.
 
Prokuroras Andrijus Siniukas po trečiadienio posėdžio žurnalistams sakė, kad du liudytojai, įskaitant vieną iš Rusijos kareivių, incidento metu buvusių kartu su V. Šišimarinu, bus pristatyti į teismą liudyti. Per apklausą bus apžiūrėtas ir kareivio ginklas, sakė jis.
 
Kremlius anksčiau sakė nesąs informuotas apie bylą ir teigė, kad Maskvos „galimybės suteikti pagalbą, kai ten nėra mūsų diplomatinės atstovybės, taip pat labai ribotos“.
 
Netrukus po šio teismo vyks kiti, ketvirtadienį centrinėje Ukrainoje turėtų būti teisiami dar du Rusijos kareiviai. Kyjivas teigia nagrinėjantis tūkstančius bylų dėl įtariamų nusikaltimų, kuriuos padarė vasario 24 d. invaziją pradėjusios Maskvos pajėgos. Šios bylos patikrins Ukrainos teisingumo sistemą tuo metu, kai tarptautinės institucijos atlieka savo tyrimus dėl piktnaudžiavimų, kuriais įtariamos Rusijos pajėgos.
 
Kyjivas teigia nagrinėjantis tūkstančius bylų ir turintis dešimtis įtariamųjų bei žada patraukti juos atsakomybėn.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.05.19; 06:01
print