Rusijos karinio-pramoninio komplekso “achilo kulnas”


Vasario 15-ąją Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas generolas Nikolajus Makarovas, duodamas išskirtinį interviu radijo laidai “Echo Moskvy”, pareiškė, esą Rusijos GP neabejotinai pasiruošusios panaudoti branduolinį ginklą, jeigu tik kiltų mažiausia grėsmė šalies teritoriniam vientisumui.

Jis taip pat džiaugėsi, esą nuo 2012-ųjų metų bus atnaujintas kursantų priėmimas į šalies aukštąsias karines mokyklas. Remiantis Interfaks pranešimais, per artimiausius kelerius metus pagal kontraktą tarnaujančių eilinių ir seržantų Rusijos ginkluotosiose pajėgose padaugės iki 425 tūkst. žmonių. “Echo Moskvy” klausytojai išgirdo ir žinią, esą “bus pakeista visa ginkluotųjų pajėgų komplektavimo kontraktininkais sistema”.

Be kita ko, Generalinio štabo višininkas generolas N.Makarovas akcentavo, jog  Gynybos ministerija “pilnai, visu šimtu procentų finansuoja gynybos pramonės įmones, vykdančias valstybės gynybos užsakymą”. Generalinio štabo viršininkas kategoriškai neigė spaudoje pasirodžiusią informaciją, kad, jo teigimu, Gynybos ministerija artimiausius penkerius metus nepirks rusiškos šarvuotos technikos iš savo rusiškų gamyklų. “Mes finansuojame apie 5,5 tūkst. Valstybės gynybos užsakymo kontraktų, apie 200 mokslinių – tiriamųjų ir konstrukcinių darbų, tarp jų – ir susijusius su šarvuotąja technika. Niekas nenurodė sustabdyti vienos ar kitos įmonės, darbo užteks visiems. Valstybės gynybos užsakymas buvo ir bus”, – teigė N. Makarovas Interfaks ir AVN agentūroms.

Tačiau Rusijos žiniasklaida tvirtino, kad vasario 14-ąją, susitikęs su žurnalistais, generolas N.Makarovas pranešė, esą kariuomenė nori padaryti nedidelę pertrauką pirkimų –  finansavimo srityje. Reuters skelbia tokius generolo žodžius: „Pas mus sudėtinga situacija dėl sausumos kariuomenės. Mes nustojome pirkti šarvuotąją techniką. Mes davėme konstruktoriams penkerius metus, kad jie sukurtų naujų rūšių karinę techniką“.

Žinoma ir tai, kad Rusijos kariuomenė jau yra įsigijusi keliolika Italijos “Iveco” šarvuotųjų mašinų, o Rusijos karinis laivynas užsibrėžęs nusipirkti prancūzų desantinių karo laivų statybos technologijų. Žodžiu, generolas N.Makarovas ne kartą pesimistiškai vertino “Uralvagonzavod“ gamykloje Nižnij Tagile gaminamų tankų ir šarvuočių kokybę bei kovines savybes.

Sužinojęs apie tokius generolo N.Makarovo viešus pareiškimus čia pat įsiuto Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas. Jis kategoriškai pasmerkė minėtą generolą. Pasmerkė vien už tai, kad šis „neša šiukšles iš gimtosios  trobos“, demaskuodamas Rusijos karinės pramonės ir karinių tyrinėjimų silpnąsias puses.

Sprendžiant iš vicepremjero D.Rogozino reakcijos, Rusijos ginkluotosios pajėgos turi rimtų bėdų, ir apie jas vis dažniau kalbama viešai.

Parengta remiantis Reuters, Interfaks, AVN ir “Echo Moskvy” pranešimais.

2012.02.18

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.