Kas buvo Nikas Klegas? Nikas Klegas buvo Didžiosios Britanijos politikas, vadovavęs liberalų – demokratų partijai. O kas buvo baronienė Mura Budberg? Ji buvo britų politiko Niko Klego prosenelė.
Kodėl šiandien prisimename šias pavardes? Giminystės ryšiai – ne pats įdomiausias šios istorijos momentas. Baronienė Mura Budberg buvo labai graži moteris, daugelis to meto žymių politikų ir visuomenės veikėjų tapo jos meilužiais. Ji net buvo praminta Rusijos Mata Hari.
Manoma, kad vienas iš jos meilužių buvo … Stalino slaptosios policijos vadovas.
Leidinyje „The Daily Mail“ žurnalistas Vilas Stiuartas tvirtina, jog šiandieninė Rusijos valdžia reikalauja iš Didžiosios Britanijos dokumentų, kurie buvo įslaptinti ištisus 97 metus. Galbūt tuose dokumentuose slypi atsakymas į Rusijai svarbų klausimą: ar gražuolė baronienė Mura Budberg, sugebėjusi sugundyti ne vieną žymų politiką, išties buvo dviguba agentė, 1918-aisiais nuoširdžiai tarnavusi britų žvalgybai?
Vienas iš jos meilužių, regis, buvo žiaurumu pagarsėjęs slaptosios Stalino policijos viršininkas ponas Jagoda. Manoma, kad stalininio teroro metais pono Jagodos įsakymu nužudyta apie 10 milijonų žmonių – vadinamųjų „liaudies priešų“, neva rengusių ar kėtinusių rengti pasikėsinimą į Stalino gyvybę.
Kodėl rusams svarbu išsiaiškinti tikrąją gražuolės M.Budberg praeitį?
Baronienė M.Budberg palaikė tamprius ryšius su Henriku Jagoda ir, greičiausiai, buvo jo meilužė. Būdama meiluže ji atlikdavo užduotis, niekaip nesusijusias su meilės žaidimais. Buvęs KGB pulkininkas Igorius Prelinas, beje, šnipinėjimo meno mokęs ir Vladimirą Putiną, mano, jog ponas Jagoda lengva ranka dalino baronienei įvažiavimo į Sovietų Sąjungą vizas bei nedarė jokių kliūčių, kai baronienė sumanydavo grįžti į Vakarus.
Įvažiavimo į Sovietų imperiją vizos baronienei būdavo išduodamos gretai, lengvai, o išvažiuoti iš SSRS baronienei taip pat būdavo lengva tik todėl, kad ji … neva buvo asmeninė pono Jagodos agentė.
Visai neseniai Rusijos Federacijos Aukščiausiasis Teismas atsisakė reabilituoti Jagodą, kuris 1938-aisiais metais pats buvo įvardintas „liaudies priešu“ ir sušaudytas už tėvynės išdavimą. Šiandien manoma, kad mirties nuosprendžio ponas Jagoda susilaukė dar ir dėl tamprių ryšių su baroniene, britų žvalgybos agente.
Beje, baronienės Budberg meilužiais buvo ne tik Jagoda, bet ir žinomas SSRS rašytojas Maksimas Gorkis. Baronienė sugebėjo pakerėti ir ir britų agentą Robertą Briusą Lokartą – Džeimso Bondo prototipą.
Budberg ir Lokartas 1918-aisiais buvo areštuoti tiesiog lovoje. Jiems abiems pateikti kaltinimai siekiant nužudyti Vladimirą Leniną. Baronienė Budberg sugebėjo sulaukti išteisinimo permiegojusi su Jakovu Petersu – slaptosios revoliucinės policijos viršininko pavaduotoju.
Taigi svarbu išsaiškinti, ar po to arešto sovietai privertė baronienę tapti jų agente?
Baronienė yra tvirtinusi, jog ją tardęs Petersas buvo panašus į grafą Drakulą. Su baroniene jis elgėsi itin grubiai, grasino ją nedelsiant sušaudyti, jei ji per 24 valandas nepapasakos visko, kas jai žinoma apie britų žvalgą Lokartą.
Koks buvo baronienės atsakymas? „Aš galiu papasakoti tik apie Lokarto vyriškus sugebėjimus, kuriuos jis demonstravo lovoje. Daugiau apie jį aš nieko nežinau“.
Vis dėlto baronienė buvo paleista iš Lubiankos ir net sugebėjo iš kalėjimo ištraukti poną Lokartą. Manoma, kad tai buvo pirmasis britų – sovietų sandėris: „paslauga už paslaugą“.
Tačiau britai atsisako suteikti Rusijai duomenų, kurie galbūt suteiktų daugiau aiškumo apie pasikėsinimo į Lenino gyvybę detales.
Britų archyvai, kuriuose esama duomenų apie baronienės veiklą, – iki šiol įslaptinti. O jei iki šiol įslaptinti, vadinasi, juose esama tikrai rimtų paslapčių, darančių įtaką ir šiandienai.
Galbūt baronienė Stalinui perdavė asmeninių rašytojo Maksimo Gorkio laiškų? Galbūt į Stalino rankas pakliuvę Gorkio laiškai paskatino diktatorių imtis represijų prieš sovietinę inteligentiją, nes ši apie Staliną buvo susidariusi nepalankią nuomonę kaip apie žiaurių diktatorių?
Dokumentuose, kurie aptikti britų archyvuose, esama duomenų, jog nuo 1922 iki 1931 metų baronienė buvo dvigubas agentas – tuo pačiu metu talkino ir vokiečiams, ir bolševikams. Tikriausiai yra duomenų, kurie paaiškintų ir tai, ar baronienė 1942-aisiais talkino nacistams, o 1951-aisiais – sovietams.
Tačiau britų žvalgyba dar nelinkusi atversti šių dokumentų.
Nuotraukoje: knygos apie baronienę Murą Budberg viršelis.
Informacijos šaltinis – Daily Mail.
2015.04.11; 08:45