Rusų „demaskuotojo“ mirtis – ir vėl egzotiškas nuodas?


Po Aleksandro Litvinenkos nužudymo Londone visuomenė sužinojo, kas yra polonis-210. Dabar Didžiosios Britanijos spaudos dėmesio centre – nuodas gelzemiumas, kuriuo domėjosi dar Konan Doilis.

2012 metais Surėjuje pabėgėlis bankininkas Aleksandras Perepiličnas prieš pat, kai „parkrito ir numirė“, jis pasišovė pateikti demaskuojančią informaciją juristo Sergejaus Magnickio byloje ir pradėjo perdavinėti svarbius dokumentus Šveicarijos prokuratūrai.

Pirmą kartą išplaukė įrodymai, naudingi versijai, kad rusų verslininkas, rastas 2012 metais negyvas netoli savo namų Anglijoje, buvo nunuodytas žudikų, praneša „The Independent“ žurnalistas Kehelas Milmas (Kahal Milmo).

2013 metais Surėjaus policija nusprendė, kad Perepilično mirtis visai neįtartina ir tretieji asmenys ten neįpainioti. Tačiau koronerio tyrimo išvakarėse išaiškėjo: naujos analizės, atliktos vedančiosios nuodų specialistės Monik Simonds, Perepilično skrandžio turinio pavyzdyje rado medžiagos, kuri glaudžiai asocijuojasi su mirtinu augaliniu nuodu. Dabar skubiai atliekamos papildomos analizės.

Kalbama apie medžiagą, kuri nepaprastai retai sutinkama gamtoje, galimas jos šaltinis – penkios augalo gelzemiumo rūšys. „Tai nuodingas augalas – žinomas žudikų iš Rusijos ir Kinijos instrumentas“, – tvirtina publikacijos autorius, pasakodamas, kad 2011 metais kinų milijardierius Chuanas Guanas prarijo nuodų, kai valgė troškintą katės mėsą.

Surėjaus koroneris nurodė atidėti tyrimą iki rugsėjo, kad Simonds pabandytų įrodyti, jog Perepilično skrandžio medžiagos šaltinis buvo gelsemium elegans.

Perepiličnas atvyko į Didžiąją Britaniją 2010 metais ir pasisiūlė pateikti demaskuojančios medžiagos juristo Sergejaus Magnickio byloje, primena Milmas. Šiek tiek prieš mirtį jis apsidraudė savo gyvybę septynženkle suma keliais polisais ir turėjo duoti parodymus Šveicarijos valdžiai po to, kai atskleidė atskirą numanomą aferą, kurioje dalyvavo mokesčių tarnybos valdininkė iš Maskvos ir jos vyras.

Staigi Aleksandro Perepilično mirtis 2012 metų lapkritį – tai mažiausiai penkta paslaptingų mirčių grandinėje, kurios, galimas dalykas, susijusios su numanoma gigantiška mokesčių afera Rusijoje, rašo „The Times“. Šiek tiek prieš mirtį Perepiličnas pradėjo perdavinėti potencialiai svarbius dokumentus Šveicarijos prokuratūrai, kuri tyrė aferą su Londono investicijų fondo „Hermitage Capital“ mokesčiais. „Jis taip ir neatskleidė, kaip gavo tuos dokumentus, bet iki pabėgdamas iš Rusijos Perepiličnas buvo susijęs su nusikalstama gauja, kuri kaltinama vykdžiusi aferas“, – sakoma straipsnyje.

Skrodimas atskleidė, kad Perepiličnas turėjo problemų su širdimi, tačiau jo motina pareiškė, jog sūnų nužudė, nes „jis per daug žinojo“.

Perepiličnas tvirtino, jog turi dokumentų, įrodančių, kad Rusijos valdininkai įvykdė milžinišką mokesčių aferą prieš „Hermitage Capital“. Pelnas iš aferos „neva buvo pervestas į sąskaitą Šveicarijos banke Vladlenui Stepanovui, kurio žmona Olga Stepanova 2004–2010 metais vadovavo vienai mokesčių inspekcijai Maskvoje“, – praneša korespondentas.

Anksčiau Perepiličnas buvo liudytojas prieš nusikaltėlių gaują, kuriai, kaip manoma, vadovavo Dmitrijus Kliujevas.

„Hermitage“ vadovas Viljamas „Brauderis tvirtina: yra įrodančių dokumentų, kad Stepanovai bendradarbiavo su Kliujevo gauja“. Stepanovai neigė, kad kaip nors pažeidė įstatymus. Stepanovas sakė, kad anksčiau Perepiličnas buvo jo dalykinis partneris ir pabėgo iš Rusijos, prasiskolinęs „daug pinigų“ dešimtims kreditorių po to, kai per 2008 metų finansinę krizę patyrė nuostolių iš investicijų į nekilnojamąjį turtą“.

„Gelzemiumo“ pavadinimą turi trys nuodingųjų žydinčių krūmokšnių rūšys, praneša „The Guardian“. Dviejų rūšių gimtinė – Šiaurės Amerika, trečia ir pati nuodingiausia – gelsemium elegans – auga tik Azijoje.

Tuo tarpu dar 1879 metais Konan Doilis išspausdino leidinyje „British Medical Journal“ straipsnį apie eksperimentus su savimi. Prarijus gelzemiumo jį „kamavo stiprus skausmas galvos priešakinėje dalyje, viduriavimas ir bendra apatija“.

Apsinuodijus gelzemiumu randama jo alkaloidų pėdsakų aukos kraujyje ir šlapime. „Tai, kad šitos cheminės medžiagos paminėtos naujausiuose toksikologinio tyrimo rezultatuose, sustiprina hipotezę, jog Perepiličnas galėjo būti nusikaltimo auka. Dabar tyrėjai pabandys išsiaiškinti, kada Perepiličnas paskutinį kartą valgė prieš pabėgiojimą ir mirtį“, – sakoma straipsnyje.

Nuotraukoje: neaiškiomis aplinkybėmis miręs Rusijos bankininkas Aleksandras Perepiličnas.

2015.05.24; 05:21

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *