Rusų šnipo sulaikymo operacija Romoje


ANA ZAFESOVA / LA STAMPA

Italijos policija areštavo „kurmį“ iš Portugalijos slaptųjų struktūrų. Pasirodo, Portugalijos žvalgybininkas talkino Rusijos užsienio žvalgybai.

La Stampa leidinyje pasirodžiusi publikacija apie su Rusijos žvalgyba bendradarbiavusio asmens demaskavimą – tai tarsi dar vienas patvirtinimas, dar vienas neginčijamas įrodymas, kad Rusijos šnipų esama visur. Rusija nė kiek nesikeičia: jos agentai ir vėl aktyvūs.

Anos Zafesovos aprašytoji istorija – tarsi iš šnipų vadovėlio, kur pasakojama, kaip veikia „kurmiai“, kaip jie atpažįstami ir kaip neutralizuojami. Šį kartą Rusijos žvalgybai parsidavęs „kurmis“ slaptąją informaciją bandė perduoti savo kuratoriui viename iš Romos barų. Tą šeštadienį abu ir buvo sulaikyti Italijos policijos pareigūnų.

„Kurmis“ – Frederiko Karvalju iš Portugalijos slaptųjų tarnybų. Konkrečiau tariant – Portugalijos Informacijos ir saugumo tarnybos analitikas. Manoma, kad šis portugalas talkino Rusijos užsienio žvalgybai mažiausiai dvejis metus. Į Italijos sostinę jis atsivežė konfidencialių dokumentų, susijusių su NATO ir Europos Sąjungos paslaptimis.

Maskvos kuratorius iš Rusijos užsienio žvalgybos (SVR – Služba vnešnej razvedki) paskyrė susitikimą portugalui Romoje, vienoje iš šio miesto kavinių. Italijos policija sulaikymo operacijai buvo puikiai pasiruošusi. Įtariamasis „kurmis“ sulaikytas perduodant laikmenas su slaptąja informacija. Taigi įkalčiai – nepaneigiami.

Šaltiniai iš Lisabonos teigia, kad pasiruošimas sulaikymo operacijai užtruko dvejis mėnesius. Preliminariai žinoma, kodėl portugalas Karvalju sutiko bendradarbiauti su Rusijos žvalgyba. Jis jautėsi įskaudintas saviškių. Karvalju kadaise vadovavo vienam iš Portugalijos nacionalinės žvalgybos departamentų. Vadinasi, užėmė aukštą postą ir buvo traktuojamas kaip perspektyvus darbuotojas, galėjęs ir toliau sėkmingai kilti karjeros laiptais. Tačiau atlikus tarnybinį patikrinimą paaiškėjo, jog vyras turėjo įtartinų seksualinių ryšių su merginomis iš Rytų Europos, įskaitant ir Rusijos prostitutes.

Po sulaikymo operacijos portugalo namuose atlikta krata. Kratos metu aptikta slaptų dokumentų ir grynųjų pinigų. Manoma, kad už kiekvieną slaptą dokumentą, perduotą SVR agentui, portugalas uždirbdavo po 10 tūkst. eurų.

Ši istorija – tipiška Šaltojo karo laikams. Šnipai tuomet dažnai žlugdavo per moteris. Keista tik tai, kad dokumentus iš portugalo paėmęs SVR darbuotojas neturėjo diplomatinės priedangos. Beje, SVR darbuotojas sučiuptas kartu su savo bendrininku ir šiuo metu laukia ekstradicijos į Portugaliją.

Oficialioji Maskva kol kas nekomentuoja viešų pranešimų apie žvalgybinio pobūdžio incidentą.

Informacijos šaltinis: La Stampa.

2016.05.26; 07:09

print