Samaros sričiai Rusijos Federacijos Taryboje atstovauja „estas“


Dūmos Deputatų pajamų kontrolės komiteto vadovas Nikolajus Kovaliovas griežtai paneigė pranešimus, kad jis neva tai susitarė su Amerikos senatoriumi Benu Kardinu steigti bendrą kovos su korupcija komisiją.

Rusijos valdininkų turto ir sąskaitų užsienyje ieškoma jau seniai, bet kaip vienintėlę Dūmos kovotojų su korupcija sėkmę galima paminėti tik Vieningosios Rusijos atstovo Vladimiro Pechtino pasitraukimą, kai buvo rasta jo turto Majamyje. Tuo tarpu tiesioginiai Rusijos įstatymų pažeidinėjimai čia pat, tiesiog to paties N.Kovaliovo panosėje, praktiškai nieko nedomina.

Štai buvęs N.Kovaliovo padėjėjas ir draugas, o dabar Federacijos Tarybos narys nuo Samaros srities Sergejus Mamedovas seniai ir nebaudžiamai turi visa tai, ko ponas N.Kovaliovas ruošiasi ieškoti drauge su kolegomis amerikiečiais. Bet nei ryšiai su kriminalitetu, nei turimi užsienio aktyvai, net turima Rusijos senatoriaus teisė gyventi Estijoje jam nesukėlė absoliučiai jokių problemų.

Net visažinė opozicinė tinklaraštinė sfera ignoruoja žymiojo Vieningosios Rusijos atstovo darbelius, nekeldama triukšmo, kaip kad buvo atsitikę su „čekų šnipu“ Bastrykinu ar Izraelio piliečiu senatoriumi Vitalijumi Malkinu.

Tuo tarpu, pagal Sergejaus Mamedovo deklaraciją, Estijoje jis turi 88,9 kv. m ploto butą. Estijos registracijos knygoje nurodoma, kad tai dviejų aukštų butas Rotušės aikštėje, pačiame Talino centre, vadinamajame Jegorovo name. Be nekilnojamojo turto, S.Mamedovas turi dar ir Estijos asmens kodą registre. Tai išsiaiškino Talino leidinio "Eesti Ekspress" žurnalistai, kurie, skirtingai nuo kolegų rusų, įtarė senatoriaus istorijoje korupcijos giją.  

Policijos departamento spaudos atstovė Helin Vaher patvirtino žurnalistų atradimą: „Sergejus Mamedovas turi leidimą gyventi Estijoje“. Bet į smulkmenas ji diplomatiškai nesileidžia, nes neseniai respublikoje kilęs skandalas su leidimais gyventi verčia policiją labai atsargiai apsieiti su šia tema. Todėl kol kas nepavyko sužinoti iš oficialių policijos šaltinių, kada S.Mamedovas atvažiavo į Estiją, kuo jis čia užsiiminėjo ir kokiu pagrindu gavo leidimą gyventi.

Tačiau "Eesti Ekspress" žurnalistai surengė savo tyrimą ir visiškai patvirtino informaciją, kad senatorius nuo Samaros gubernijos Rusijos Federacijos Valstybės susirinkimo Federacijos Taryboje ir buvęs RF Valstybės Dūmos deputato Nikolajaus Kovaliovo 40-metis padėjėjas Sergejus Mamedovas turi Estijoje nekilnojamojo turto, įmonę, jachtą ir ilgametį leidimą gyventi.

Pasirodo, kad su Estija senatorius susijęs nuo 2005 metų, kai jis čia atidarė firmą "Stallings OÜ". Beje, būtent šiai kompanijai užregistruota S.Mamedovui priklausanti 22,6 m ilgio liukso klasei priskiriama jachta Fidelity. Nors ir „registruota“ Estijoje, jachta plūduriuoja Prancūzijos pakrantėse. Sprendžiant iš biznio registro, Estijos asmeninį kodą ir leidimą gyventi S.Mamedovas gavo 2008 metais.

Daugumą klausimų, susijusių su S.Mamedovo nekilnojamuoju turtu Estijoje, tvarko jo žmona, anksčiau garsi rusų tenisininkė Anastasija Myskina. Beje, jos ir į ją panašių Rusijos piliečių atžvilgiu dabar Estijos Pilietybės ir migracijos departamentas atlieka tyrimą, aiškinasi, kokiomis aplinkybėmis gauti leidimai gyventi po vadinamojo "Stelmacho skandalo".

Kaip anksčiau pranešė žiniasklaida, Estijos firmos Advisory Partners ir Integer Invest siūlė 2009–2011 metais turtingiems rusams mokamas paslaugas suteikiant leidimus gyventi Estijoje ir atitinkamai – leidimus gauti Šengeno vizą. Firmoms vadovavo Estijos parlamento deputatas Indrekas Raudnė ir Talino Miesto Susirinkimo deputatas Nikolajus Stelmachas.

Abu priklausė dešiniųjų partijų sąjungai „Tėvynė – ResPublika“ IRL, kuri kartu su Reformistų partija įeina į Estijos vyriausybę. Būtent šitos partijos atstovas vadovauja Estijos VRM, išduodančiai leidimus gyventi.

Tvirtinama, kad per tokią paslaugą nuolatinę Šengeno vizą nuo Estijos gavo apie 147 Rusijos ir NVS šalių piliečiai, tarp jų ir S.Mamedovo žmona Anastasija Myskina bei jos mama, o taip pat virtinė prasivogusių bankininkų ir kriminalinių „autoritetų“. Tų asmenų sąrašas anksčiau buvo skelbtas Estijos ir Rusijos žiniasklaidoje.

Po to, kai apie skandalą sužinojo žiniasklaida, Estijos valdžia pareiškė, kad greičiausiai visi tie 147 leidimai gyventi bus anuliuoti. Bet oficialių duomenų apie tų grasinimų įgyvendinimą kol kas nėra. Kai dėl Estijos politikų, įsipainiojusių į skandalą, tai kriminalinis tyrimas prieš juos buvo nutrauktas praėjusių metų pabaigoje. 

Šiaip ar taip, Estijos valdžios galimos sankcijos Rusijos senatoriui S.Mamedovui negresia. Sau leidimą gyventi jis gavo gerokai iki skandalo ir į „147 sąrašą“ nepatenka. Tuo tarpu skandalo su Estijos leidimais gyventi fone Rusijos FSB Pskovo srityje anksčiau padarė pareiškimą, kad „nekilnojamojo turto ir verslo turėjimas Estijoje yra užsienio specialiosioms tarnyboms vienas iš būdų paspausti rusus ir išgauti iš jų reikalingą informaciją arba užverbuoti.

Tokių atvejų pastaraisiais metais fiksuojama vis daugiau ir daugiau“. Matyt, kad užverbuoti ne šiaip sau verslininką, o dar ir senatorių – tikras radinys užsienio specialiosioms tarnyboms, bet keista, jog Rusijos kontržvalgybininkai, kaip ir ponas Kovaliovas, S.Mamedovo „nepastebi“.

Tuo tarpu pastebėti Sergejaus Mamedovo glaudūs ryšiai su kriminaliniu pasauliu. Jo draugystė su kriminaliniu „autoritetu“ Aleksandru Charkovskiu (kriminalinė pravardė – Grebecas) nėra neįmenama paslaptis. Dešimtajame dešimtmetyje Grebecas buvo artimas kriminaliniam „autoritetui“ Baului, kuriam žuvus perėjo į jo įpėdinio Karpo grupuotę, kovojusią su atskilusia Vini Puchų grupuote.

Tada, dešimtajame dešimtmetyje, Grebecas nužudė du mažus vaikus: prisigėręs pasileido kažkur vandens motociklu ir iškrito iš balno. Motociklas be motociklininko šovė į šoną nuo paplūdimio ir visu greičiu įsirėžė į kabiną, kurioje persirenginėjo vaikai. Abu žuvo vietoje. A.Charkovskis pasiekė krantą ir bandė pasislėpti, bet buvo sugautas ir nugabentas į miliciją. Ir vis dėlto jis išsisuko, apsimetęs bepročiu.

Įdomu, jog pripažintas nepakaltinamu A.Charkovskis 2001 metais tapo Pamario krašto gubernatoriaus Sergejaus Darkino patarėju. Be „politinės“ veiklos, Grebecas dar užsiėmė ir „verslu“ – konkrečiai, plovė pinigus per Pabaltijo bankus, taip pat ir Mamedovo biznio interesais, kaip ir manė anksčiau žiniasklaida. Neatmestina, kad būtent jis ir padėjo S.Mamedovui gauti leidimą gyventi.

Atsižvelgiant į visa tai, Rusijos deputatų iniciatyvos ieškant Rusijos korupcininkų pėdsakų užsienyje vis panašesnės į „rinkos tyrimą“, kai visada yra galimybė pasivažinėti po pasaulį, apsidairyti, išstudijuoti sėkmingiausių duoklės rinkėjų patirtį ir net pasidžiaugti už juos.

Nuotraukoje: Estijos sostinė Talinas.

Šaltinis: compromat.ru

2013.04.08

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *