Rusijos ekonomistas Sergejus Gurijevas po apklausos Michailo Chodorkovskio byloje pasitraukė iš Rusijos ekonomikos mokyklos rektoriaus posto ir išvažiavo į Prancūziją. "Le Monde" korespondentas Piotras Smoliaras paėmė iš garsaus mokslininko liberalo interviu apie emigracijos priežastis, padėtį Rusijoje ir ateities planus.
Pasak ekonomisto, jo skubų išvykimą lėmė Tyrimų komiteto darbuotojų elgesys per apklausą balandžio 25 dieną. S.Gurijevą pribloškė, kad vietoj vieno tyrėjo pas jį atvyko trys Rusijos tyrimų komiteto karininkai. Turėdami teismo sankciją, jie atliko kratą jo kabinete ir paėmė elektroninį susirašinėjimą.
„Negaliu pasakyti, nei kokie dokumentai juos domino, nei ko jie manęs klausinėjo per apklausą, nes aš pasirašiau pasižadėjimą neviešinti, – cituoja S.Gurijevą korespondentas. – Bet aš žinojau, kad jų veiksmai nepagrįsti ir kad vėliau tai gali pakeisti mano statusą M.Chodorkovskio byloje, liudytoją padarius įtariamuoju“.
S.Gurijevo nuomone, tokius Rusijos tyrimų komiteto veiksmus lėmė tai, kad 2011 metais jis prezidento Dmitrijaus Medvedevo prašymu Žmogaus teisių tarybos vardu davė ekspertų išvadas apie M.Chodorkovskio bylą. „Nėra jokio pagrindo ką nors tirti ar aiškintis, ar aš gavau už tai pinigų (o aš jų negavau) ir ar aš pakankamai kompetentingas, ar ne, – piktinasi mokslininkas. – Tai grynai saviraiškos laisvės klausimas“.
Ir ekonomistas nelaiko savęs disidentu. „Aš dėstytojas ir noriu toliau dėstyti“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad jau gavo Paryžiaus Politikos tyrimų instituto siūlymą vesti politikos ekonomikos ir mikroekonomikos kursus, perduoda leidinys.
S.Gurijevas tvirtina, kad išvyko iš šalies tik norėdamas išsaugoti laisvę, neketindamas tapti įvykių šalyje simboliu. „Kai Dmitrijus Peskovas sako, kad aš galiu išvažiuoti ir grįžti, jis be abejo, teisus, – cituoja jo žodžius Smoliaras. – Bet aš nenoriu grįžti“.
„Man nepatinka tikimybė atsidurti kalėjime“, – sako ekonomistas.
S.Gurijevas mano, kad po Vladimiro Putino sugrįžimo į Kremlių laisvo žodžio padėtis Rusijoje pablogėjo. „2011 metais prezidento D.Medvedevo prašymu aš išdėsčiau savo nuomonę, o 2013 metais mane už tą nuomonę persekioja ir iš manęs atima teises“, – piktinasi jis.
Mokslininkas atsisakė atsakyti į klausimą, ar jis tikėjo, kad D.Medvedevas gali būti reali alternatyva V.Putinui. „D.Medvedevo padėtis labai sudėtinga, jis visiškai vienišas, – pakomentavo jis savo atsisakymą. – Liūdna, ir aš nenoriu komplikuoti jo padėties“.
Nuotraukoje:Rusijos ekonomistas Sergejus Gurijevas.
Šaltinis: "Le Monde"
2013.06.10