Vienoje gyvenvietėje šalia Maskvos gyvena pensininkas, vadina jis save Georgijumi Ivanovičiumi, pasakoja “The Independent”.
„Jis beveik aklas ir vaikščioja pasiramsčiuodamas lazdele, bet išlikęs elegantiškas ir išsaugojęs skvarbų protą“, – rašo korespondentas Šonas Vokeris, pažymėdamas, kad šiomis dienomis apybraižos herojui sukaks 90 metų. Bet tai nėra paprastas vasarnamio gyventojas, o „vienas iš nepaprasčiausių personažų šnipinėjimo istorijoje ir vienas iš nelemtai išgarsėjusių žinomų britų išdavikų“, kaip išsireiškia autorius.
Džordžas Bleikas, buvęs Slaptosios žvalgybos valdybos bendradarbis, daugiau kaip 10 metų buvo dvigubas agentas. „Slapta informacija, kurią jis perdavinėjo SSSR, lėmė, kad buvo demaskuota daugybė britų agentų ir sužlugdyta daugybė Didžiosios Britanijos planų“, – sakoma straipsnyje.
1961 metais Dž.Bleikas buvo nuteistas 42 metus kalėjimo už šnipinėjimą, bet po 5-erių metų pabėgo iš kalėjimo, paspruko į VDR, o iš ten į SSSR.
Dž.Bleikas – dabar paskutinis gyvas iš grupės britų, kurie tapo sovietų šnipais ir išdavė tėvynę ideologiniais sumetimais, pastebi autorius. Bet Dž.Bleikas neprisipažįsta esąs „išdavikas“: girdi, skirtingai nuo „Kembridžo penketuko“, jis niekada nesijautė esąs britų isteblišmento dalimi, o kad išduotum šalį, pirmiausia reikia joje tapti savu.
Laikraštis perpasakoja Dž.Bleiko biografiją: gimė Roterdame, olandės ir turkų žydo sūnus, Pasipriešinimo kovotojas, vėliau – Didžiosios Britanijos specialiųjų tarnybų bendradarbis. Tapo marksistu būdamas nelaisvėje Šiaurės Korėjoje.
„Dėka Bleiko SSSR išvengė labai rimtų karinių ir politinių nuostolių, kuriuos jai galėjo padaryti JAV ir Didžioji Britanija“, – kalbėjo 2007 metais oficialus Užsienio žvalgybos tarnybos atstovas Sergejus Ivanovas.
Interviu Dž.Bleikas sakė, kad palaipsniui suvokė, jog marksistiniai idealai praktiškai Sovietų Sąjungoje neveikia. Ką mano Dž.Bleikas apie dabartinę Rusijos vyriausybę? „Kruopščiai atrinkta Rusijos valstybinė žiniasklaida, kuriai pavedama paimti iš Dž.Bleiko interviu, jam šito klausimo neužduoda. Tačiau iki pat paskutinio meto jis vis dar dalyvavo rengiant jaunus Užsienio žvalgybos tarnybos bendradarbius“, – sakoma straipsnyje.
Iš visų britų šnipų, atsidūrusių Maskvoje, Dž.Bleikas geriausiai adaptavosi naujame gyvenime, mano autorius: „gal todėl, kad jis niekada nelaikė savęs britu“.
Nuotraukoje: Džordžas Bleikas, išdavęs apie keturis šimtus britų žvalgų.
Šaltinis: „The Independent”
2012.11.12