Seimas galutinai nusprendė, kad Lietuvoje bus organizuojamas referendumas dėl Visagino atominės elektrinės.
Už referendumą balsavo 62 Seimo nariai, prieš – 39, susilaikė – 18. Už referendumą balsavo 22 socialdemokratai, 9 Darbo partijos frakcijos nariai, 6 Krikščionių partijos frakcijos atstovai, 12 mišrios darbo grupės narių (po vieną susilaikė ir balsavo prieš), 12 “Tvarkos ir teisingumo” partijos frakcijos narių (Julius Veselka pasisakė prieš). Po septynis Liberalų ir centro sąjungos bei Liberalų sąjūdžio atstovus susilaikė. Prieš balsavo 37 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS – LKD) partijos nariai (už balsavo Jonas Šimėnas, o Paulius Saudargas susilaikė).
TS – LKD partijos narys J.Šimėnas dar svarstant darbotvarkės klausimus pasisakė už referendumą dėl elektrinės ir prieš atominę energetiką (už tai buvo nubaustas – TS – LKD partijos taryba rinkimų sąraše jį perkėlė keliolika vietų žemiau). J.Šimėno nuomone, didžiausia problema Lietuvos energetikos sektoriuje yra brangi šiluma, kurios didžioji dalis vis tebegaminama, naudojant “Gazpromo” dujas. Pasirenkant atominį elektros gamybos kelią, vėl “šildysime Drūkšių ežerą ir bėdosime, kad šilumai gaminti išleidžiame daug pinigų”.
Referendumas vyks spalio 14-ąją kartu su Seimo rinkimais ir bus konsultacinis, o ne įpareigojantis – politikai galės į jį atsižvelgti, tačiau nebūtinai laikytis tokios pat pozicijos.
Lietuvoje gali būti rengiami privalomieji ir konsultaciniai (patariamieji) referendumai. Referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą buvo privalomasis. Kelių liberalų siūlymu norėta referendumą nukelti į 2014 – 2015 metus, tačiau pasiūlymas nesurinko reikiamo balsų skaičiaus.
Po balsavimo rezultatų paskelbimo premjeras Andrius Kubilius, aštriai pasisakęs prieš referendumą ir įpareigojęs savo frakciją balsuoti prieš, nelabai rišliai “dėkojo” šmaikštaudamas: “Aš žiūriu į pasimetusius socialdemokratus ir šiek tiek darbiečius ir noriu padėkoti partijos vardu, nes musms, partijai, rinkimuose jūs duodate labai gerą temą, kurioje patys savo programose esate įsipareigoję pasisakyti už. Tai iš tikrųjų aš noriu pacituoti socialdemokratų programą, gal ne visi jūs patys ją perskaitėte, pačią naujausią, patvirtintą jūsų suvažiavime, cituoju: “Naujų reaktorių problema Visagino atominėje elektrinėje išlieka aktuali”. Tai, gerbiami kolegos, aš iš tikrųjų raginu eiti, nuosekliai įgyvendinti savo programas, o mums norisi padėkoti, kad jūs mums padedate rinkimuose, tokią gerą temą, kaip energetinė nepriklausomybė, išlaikyti kaip vieną iš svarbiausių”.
Dar iki balsavimo Seime premjeras teigė, kad tautos nuomonė dėl referendumo reikalingumo jau buvo išsakyta renkant parašus – nepavyko surinkti reikiamo 300 tūkst. parašų skaičiaus.
Tačiau jis nepaminėjo, kad parašus dėl dar griežtesnio požiūrio į AE Lietuvoje renka kita grupė, kuriai terminas sukako vėliau, liepos 17-ąją.
Kaip po balsavimo sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas ir parengiamuosius naujos AE projekto darbus įgyvendinančios valstybės bendrovės “Visagino atominė elektrinė” (VAE) vadovas Rimantas Vaitkus, referendumo rezultatai nepaveiks derybų su regioniniais partneriais ir strateginiu investuotoju – Japonijos kompanija “Hitachi” – eigos.
Kaip žinoma, Lenkija kol kas yra atsisakiusi dalyvauti elektrinės statybose, bet neatmeta galimybės, jog gali pakeisti savąją nuomonę. Latvija ir Estija taip pat kol kas laukia, kokia bus politinė aplinka Lietuvoje po Seimo rinkimų šių metų rudenį. Baimindamasi, kad į valdžią atėjus dabartinei opozicijai, kuri nedalyvavo balsavime dėl naujos atominės jėgainės projekto, jau priimti sprendimai gali būti peržiūrėti.
Vyriausybė planuoja, kad jėgainės statyba prasidės 2015 metais, o vėliausiai 2022 metais ji jau galėtų gaminti elektrą. Skaičiuojama, kad bendra projekto suma neturėtų viršyti 5 milijardų eurų arba 17 milijardų litų. Lietuva turėtų į projektą investuoti apie 6 milijardus litų.
Galutinį sprendimą planuojama priimti 2015 metais.
Nuotraukoje: premjeras Andrius Kubilius ir Seimo pirmininkė Irena degutienė, kategoriškai remiantys naujosios AE statybas Lietuvoje.
2012.07.22