Stambaus masto korupcinė veika teismų sistemoje: sulaikyti 26 asmenys


Dėl įtariamos korupcinės veikos, be to, kad sulaikyti aštuoni teisėjai, taip pat sulaikyti ir penki praktikuojantys advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, Marius Navickas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjai, teisininkai. Iš viso, kaip spaudos konferencijoje informavo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, sulaikyti 26 asmenys.

Teisingumo deovė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Įtariama, kad už palankius įvairius teisėjų sprendimus galimai mokėti ir žadėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100000 eurų. Sutartų kyšių suma gali siekti iki 400 000 eurų.

Generalinis prokuroras pabrėžė, kad šis atvejis yra išskirtinis ne tik dėl korupcijos masto ar kyšių dydžių, bet dėl pasekmių visai visuomenei. 

,,Tai teismo vardu ,,prastumti“ kažkieno savanaudiški, neteisėti sprendimai, nukentėjusių žmonių likimai, neįvykdytas teisingumas“, – teigė jis.

Pasak STT vadovo Žydrūno Bartkaus, atskleista visa teisėjų nusikalstamų veikų sistema, o su korupcine veikla susijusių teisėjų spręstos bylos ir jų sprendimai turės būti peržiūrėti. 

,,Generalinės prokuratūros viena iš artimiausių užduočių bus peržiūrėti korupcine veikla susijusių teisėjų spręstas bylas, ir įvertinti, ar negalėjo tie sprendimai būti paveikti korupcijos“, – sakė Ž. Bartkus.

Pasak jo, teisėjai turėjo didžiulį darbo stažą – mažiausias buvo 24 metai, o didžiausias – 32 metai. 

STT vadovas užsiminė, kad su šia korupcine veika susijusios daugelis bylų, viena jų – vadinamoji ,,Vijūnėlės dvaro“ byla. Paklaustas žurnalistų, ar prašys Druskininkų merui Ričardui Malinauskui panaikinti neliečiamybę, STT vadovas patvirtino, kad taip. 

,,Šiuo metu Druskininkų meras nėra tarp sulaikytų asmenų dėl to, kad jis yra kandidatas į merus ir jam taikoma neliečiamybė (…) Taip, prašysiu“, – sakė jis. 

„Šis ikiteisminis tyrimas – tai signalas visai teismų sistemai, kad turi būti imtasi kardinalių sprendimų ir pokyčių, siekiant užkirsti kelią bet kokiai galimai korupcijos apraiškai. Lietuvoje turi būti užtikrinamas skaidrus teisingumo vykdymas – tai visų pirma mūsų visų pilietinė pareiga, teisinės valstybės pamatas“, – pabrėžė STT direktorius Ž. Bartkus.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja, jį organizuoja ir kontroliuoja speciali Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus penkių prokurorų grupė. Vadovaujantis Prokuratūros įstatyme nustatytais kriterijais trims Generalinės prokuratūros ONKTD prokurorams suteiktas specialiojo prokuroro statusas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro E. Pašilio teikimą ir vadovaudamasi Konstitucija bei Teismų įstatymu, pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti net 8 teisėjų laisvę bei sustabdė jų įgaliojimus iki galutinių sprendimų ikiteisminiuose tyrimuose arba baudžiamosiose bylose įsiteisėjimo.

Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Generalinio prokuroro sprendimu dėl šių veikų, atskleidžiančių teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą, pradėti keli ikiteisminiai tyrimai.

Pagal Lietuvos Konstituciją teisėjas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, ar kitaip suvaržyta jo laisvė tik gavus Seimo, o tarp Seimo sesijų – Respublikos Prezidento sutikimą.

Leisdama patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn prezidentė pabrėžė, kad nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu, todėl būtina apsivalyti iki galo. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis abiejų prezidentės kadencijų prioritetas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.21; 07:36

print