Sveiki, atvykę į Pasaulines klajoklių žaidynes: „Jeigu Čingischanas būtų gyvas, jis būtų čia“


Shaun Walker / The Guardian

Rugsėjo 3–8 dienomis Kirgizija rengia antrąsias istorijoje Pasaulio klajoklių žaidynes, praneša The Guardian. Renginio, kuris prasidėjo šeštadienį prabangia ceremonija, tikslas – šlovinti Viduriniosios Azijos tautų paveldą, rašo korespondentas Šonas Vokeris.

Gal Čingishanas buvo panašus į šį karį?
Gal Čingishanas buvo panašus į šį karį?

Žaidynėse dalyvauja 40 šalių. Kai kurios iš jų turi senas klajoklių gyvenimo tradicijas, kitos atvyko greičiausiai dėl malonumo. Vyks varžybos, be kitų, ir sakalų medžioklės, kaulų  mėtymo ir mas-wrestling‘o (pagalio traukimo – red.).

Publikos dėmesio ir varžybų įtampos lyderis – kok boru. „Tai rūsti Viduriniosios Azijos polo atmaina: dvi komandos rungiasi dėl begalvio ožio skerdenos“, – rašo autorius, paaiškindamas, kad žaidėjai grumiasi kumščiais ir bizūnais. Kad „įmuštų įvartį“, reikia nušuoliuoti su ožiu ir sušlapinti jį tokiame lyg ir negiliame baseine.

Kok boru varžybos vyks ką tik pastatytame 10 tūks. vietų hipodrome Čiolpon-Atoje, mieste Isyk Kulio pakrantėse. Ten pat, hipodrome, vyko ir iškilmingas atidarymas. „Šimtai klajoklių moterų sukosi šokyje, žirgų kaskadininkai liepsnojančiais drabužiais šuoliavo arenoje, didžiuliame ekrane buvo rodomi vaizdai, iliustruojantys kirgizų tautos istoriją“, – pasakoja korespondentas.

„Jeigu Čingischanas būtų gyvas, jis būtų čia“, – tarė vedantysis.

Kirgizijos prezidentas Almazbekas Atambajevas per atidarymą pareiškė: „Klajoklių civilizacija – ekologiškai stabilios raidos pavyzdys, kaip tik to šiandien ieško visa žmonija“. 

Aktorius Styvenas Sigalas - Kirgizijoje.
Aktorius Styvenas Sigalas – Kirgizijoje.

Ceremonijos pabaigoje į areną išjojo Styvenas Sigalas senovės kirgizų kario apranga. „Po kirgizų jojikų  ir jų kvapą gniaužiančių triukų Sigalas atrodė šiek tiek ne vietoje – jis netvirtai jojo aikštėje ristele, bet publikai tai patiko“, – pasakoja Vokeris.

Autoriaus nuomone, Sigalas įgijo keistą įprotį – lankytis renginiuose buvusiose sovietinėse respublikose. „Jis nuoširdžiai bendrauja su Rusijos prezidentu Putinu, o rugpjūty Sigalas matytas Baltarusijoje, kur diktatoriškų užmojų vietos prezidentas Aleksandras Lukašenka valgydino jį morka. Kodėl Sigalas tapo garsenybe Klajoklių žaidynėse, taip ir liko neaišku“, – sakoma straipsnyje.

Žurnalistas pastebėjo, kad vienos dalyvaujančios šalys pasirengė rimčiau už kitas. Pakistano ir Turkmėnijos komandos pasirodė apsirengusios elegantiška oficialia uniforma, o italai atrodė lyg išsiruošę į vakaronę vasaros sode. Stebėtinai skaitlinga delegacija iš Indijos ir JAV. Botsvanos, Zimbabvės ir Kongo Demokratinės Respublikos komandose buvo po vieną žmogų, be to, Kongo atstovas atrodė įtartinai panašus į kirgizą.

Sekmadienį vyko amerikiečių ir rusų kok boru rungtynės. Komandose po 8 žmones. Beje, tik vienas amerikiečių komandos žaidėjas – Kridas Gernikas iš Vajomingo – buvo žaidęs tą žaidimą anksčiau.

Sakalų medžioklė Kirgizijoje.
Sakalų medžioklė Kirgizijoje.

„Rusija irgi nėra kok boru lyderė, bet Rusijos komandą sudarė išimtinai Rusijoje gyvenantys etniniai kirgizai, ir netrukus jau buvo aišku, kad jie savo darbą išmano“, – rašo autorius. „Amerikiečiams nuoširdžiai plojo už jų uolumą (vienas amerikiečių žaidėjas per rungtynes net susilaužė pirštą), bet senyvas kirgizas tribūnoje priekaištingai palingavo galvą, nepatenkintas žaidimo lygiu“, – sakoma straipsnyje.

Moterų sunkiasvorių kategorijos (nuo 85 kg ir daugiau) mas restling‘ą lengvai laimėjo Tatjana Grigor iš Rusijos Sachos respublikos (Jakutijos, – red.).

Kai kurie kirgizai iškėlė klausimą, ar verta buvo tai skurdžiai šaliai taip smarkiai išlaidauti Žaidynėms. Bet, autoriaus nuomone, gausybė žiūrovų neabejotinai patyrė malonumą. „Mažytė Kirgizija surengė šou visam pasauliui, kad parodytų savo didingas tradicijas“, – pabrėžė 44-rių metų Kairatas iš Biškeko.

Informacijos šaltinis: The Guardian

2016-09-06; 17:40

print