Tautos Ateities Forumo pirmininkui Algimantui Matulevičiui ir vėl grasinta


Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius praėjusią savaitę netikėtai surengė spaudos konferenciją, kurią derėtų įvardinti skandalinga.

Tema – verta dėmesio. Pasirodo, visuomeniniam judėjimui “Tautos Ateities Forumas” vadovaujantis dr. A.Matulevičius sulaukė gasinimų. Praėjusią savaitę į jo mobilųjį telefoną viena po kitos atkeliavo dvi suglumti privertusios žinutės. Pirmasis pranešimas skambėjo šitaip: “Algi, užteks kabinėtis prie padorių žmonių, jei nebaigsi – sutraiškysime”. Antroji žinutė mažai kuo skyrėsi nuo pirmosios: “Mulki, jei tau dar neaišku, tai sakome, neliesk Viktoro ir Valdo, nes jie ne tavo nosiai, purkštausi, gali likti ir be nosies”.

Kad buvęs Seimo NSGK vadovas sulaukė grasinimų, – nieko keisto. Dr. A.Matulevičius turi užtektinai gausų būrį nedraugų, kurie jam nenori dovanoti dar prieš keletą metų principingai atlikto parlamentinio tyrimo. Tuometinis parlamentinis tyrimas buvo itin sudėtingas ir subtilus. A.Matulevičiaus vadovaujami parlamentarai bandė atidžiau pažvelgti, kas gi iš tiesų dedasi pagrindinėje Lietuvos slaptojoje tarnyboje – VSD. Tiksliau tariant, stengėsi išsiaiškinti, ar mūsų “džeimsai bondai” elgiasi taip, kaip liepia įstatymai. Mat būta įtarimų, jog, prisidengdami slaptumo skraiste, VSD pareigūnai elgiasi toli gražu ne taip, kaip derėtų elgtis teisinės, demokratinės valstybės saugumiečiams.

Beje, jau tomis dienomis A.Matulevičius sulaukė pasiūlymų elgtis kur kas kukliau, atsargiau. Mainais į “aštrių klausimų užglaistymą” jam buvo siūloma ramybė, prestižiniai, solidžiai apmokami valstybiniai postai arba galimybė dar vienai kadencijai patekti į Seimą. Subtilieji “patarėjai” prašė tik vieno: esą tegul tuometinis VSD direktorius Arvydas Pocius dar bent pusę metų išlieka savo poste. Bet A.Matulevičius pasirodė esąs nesukalbamas. Parlamentinei komisijai jis vadovavo būtent taip, kad Seimo nariai analizuotų net menkiausius įtarimus, išklausytų visų liudininkų nuomones ir sukauptą medžiagą paskui viešai paskelbtų.

Daug kam tuomet nepatiko ir skandalingoji A.Matulevičiaus knyga “Valstybės valdymo užkulisiai”, kurioje konkrečiai įvardinamas vadinamasis “valstybininkų klanas” bei jo “pilkieji kardinolai”. Negalėjo patikti ir gausūs A.Matulevičiaus interviu, pasirodę lietuviškosios žiniasklaidos puslapiuose.

Nebūtų keista, jei politikas jau tada būtų sulaukęs grasinamojo pobūdžio pranešimų. Tačiau A.Matulevičius nebuvo išrinktas į Lietuvos Seimą naująjai kadencijai, ir jo oponentai, matyt, nurimo. Suprask, netapęs parlamentaru atkaklusis teisybės ieškotojas A.Matulevičius “daug malkų nepriskaldys”. Tačiau taip manę skaudžiai apsiriko.  Nepakliuvęs į Seimą A.Matulevičius vis tiek nesitraukė iš politikos. Užuot susitaikęs su pralaimėjimu jis įkūrė visuomeninį judėjimą “Tautos Ateities Forumas”, kuris, beje, pasižymi ir triukšmingais protesto piketais ir mitingais.

Negalima sakyti, jog piketai buvo labai gausūs. Tačiau jie daug kam buvo nemalonūs. Nes A.Matulevičiaus vadovaujami TAF nariai nuo lietuviškosios teisėsaugos gynė ir tebegina terorizmu kaltinamą Eglę Kusaitę. Protesto akcijų metų buvęs Seimo NSGK vadovas atvirai dėstė, jog mūsų prokurorai ir saugumiečiai “teroristų ieško ne ten, kur derėtų” ir, žinoma, neteisėtai šoka pagal Rusijos slaptųjų tarnybų dūdelę.

Įsimintinos ir kai kurios kitos TAF lyderio A.Matulevičiaus akcijos. Jų metu taip pat kelti aštrūs klausimai: kas ir kodėl Baltarusijoje nužudė Lietuvos VSD pulkininką Vytautą Pociūną, kur dingo Baltarusijos opozicijai skirti milijonai, kodėl niekaip neištiriama CŽV kalėjimų Antaviliuose problema, kas ir kokiais sumetimais dangsto Viktorą Uspaskichą, kodėl numarinta vadinamoji nelegalių 25 milijonų byla ir t.t.. Kiekvienam aišku, kad šie klausimai – labai rimti. Ir kai kam – nepatogūs. Kaip danties skausmas.

O čia dar paaiškėja, kad A.Matulevičius jau baigęs rašyti antrąją knygą, kur kas aštresnę ir konkretesnę, nei “Valstybės valdymo užkulisiai”, kad jo iniciatyva jau susuktas dokumentinis filmas “Suklaidinta Lietuva”, kad nuspręsta dalyvauti būsimuosiuose Seimo rinkimuose, kad parengtas viešumai “Tautos naikinimo pasmerkimo aktas”, kad paskelbta straipsnių serija “Kvailiausi, nemokšiškiausi, idiotiškiausi lietuviškojo privatizavimo pavyzdžiai”…

A.Matulevičiaus žodžiais tariant, kantrybės taurę greičiausiai perpildė jo paskutinės publikacijos, kuriose keliamas klausimas, ar teisėtai ir kodėl tuometinis prezidentas Valdas Adamkus suteikė Lietuvos pilietybę ponui Mansurui Sadekovui, kokį vaidmenį nūnai atlieka Lietuvos generalinis prokuroras Darius Valys, ko kadaise į Rusiją pas Maskvoje tuomet besislapstantį V.Uspaskichą buvo nuvykęs tuometinis Lietuvos vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.

Taigi grasinimų arba bent jau perspėjimų reikėjo tikėtis. Juolab kad šių metų rugpjūtį jau būta vieno keisto nutikimo. 2011-ųjų rugpjūčio mėnesio viduryje buvo užpulta A.Matulevičiaus sodyba, esanti Varėnos rajone. Užpuolimo metu paties A.Matulevičiaus nebuvo. Visą siaubą teko patirti jo sūnui. Laimė, policija atvyko užtektinai greitai. Duodamas interviu portalui Slaptai.lt visuomeninio judėjimo TAF pirmininkas A.Matulevičius pabrėžė, kad į sodybą neteisėtai įsiveržę ir siautėti pradėję užpuolikai nuolatos tvirtino “užkasią tą parlamentarą”.

Neatmetama versija, jog užpuolikai sodyboje tikėjosi rasti būtent A.Matulevičių. Įsiveržėliai greičiausiai siekė išprovokuoti pasistumdymus, norėjo juos nufilmuoti, o paskui ketino parodyti internete: tik pažiūrėkite, koks nesusitvardantis, pasimetęs ar bejėgis yra A.Matulevičius. Labai panašu, kad buvusį Seimo NSGK pirmininką siekta užklupti neįprastoje situacijoje ir užfiksuoti jį kaip apsiginti nesugebantį arba nesusitvardantį žmogų.

Dėl sodybos užpuolimo iškelta baudžiamoji byla. A.Matulevičius viliasi, jog tyrimas bus atliktas kruopščiai, nuodugniai ir principingai. Tačiau neatmeta ir priešingo varianto. Nepamirškime: jis ne sykį skaudžiai kritikavo teisėsaugos institucijas. Taigi sodybos užpuolimo aplinkybes tiria ne sykį už nesavarankiškumą, neprincipingumą ir abejingumą bartų institucijų atstovai. Ar kritika, ne sykį pažerta teisėsaugai, neturės įtakos tyrimui, TAF lyderis A.Matulevičius negali guldyti galvos.

Viešai analizuodamas sodybos užpuolimo priežastis A.Matulevičius prisiminė, kaip kadaise dėl grasinimų skundėsi tuometiniam VSD vadovui Povilui Malakauskui. VSD direktorius P.Malakauskas žadėjo išsiaiškinti. Bet paskui tepasakė: “Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti”.

Kol kas dėl grasinančio turinio žinučių, atkeliavusių į mobilųjį telefoną, A.Matulevičius nesikreipė į teisėsaugos struktūras. Svarsto, ar apsimoka, nes, atvirai kalbant, ne itin pasitiki lietuviškosios teisėsaugos savarankiškumu bei principingumu. Tačiau į grasinimus jis žvelgia labai rimtai. Gal tos dvi žinutės ir neatrodo ypatingai grėsmingos. Bet tokių dalykų nereikėtų ignoruoti ir kaip “absoliučiai nereikšmingų”. “Turint omenyje grasinimus, kurie nuskambėjo man dar vadovaujant Seimo NSGK, įskaitant sodybos užpuolimą ir paskutiniąsias SMS žinutes, turint omenyje mano kritines pastabas, pažertas ir VSD, ir teisėsaugai, ir prezidentams, jausmas ne itin malonus”, – apie savo nuotaikas kalbėjo TAF pirmininko pavaduotojas.

Duodamas interviu A.Matulevičius prisiminė prancūziškąjį pavyzdį. Anuometinis Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas, nors ir sulaukęs garbaus amžiaus, atsidūrė teisiamųjų suole. Teisiamas už tai, kad galbūt neteisėtai disponavo finansinėmis lėšomis, eidamas Paryžiaus mero pareigas. Žodžiu, prancūzai elgiasi principingai. Jiems nė motais, kad Ž.Širakas turi didelių nuopelnų šaliai ir yra labai solidaus amžiaus. Prancūzai nedaro nuolaidų niekam. Jei būta pažeidimų, už juos privalu atsakyti. Visiems. Net prezidentams. O Lietuva nenori išsiaiškinti net tokių dalykų: kokiais motyvais V.Adamkus yra suteikęs pilietybę ponui M.Sadekovui.

TAF pirmininkas pažadėjo informuosiąs visuomenės aktualijų portalą Slaptai.lt apie tolimesnius savo veiksmus aiškinantis, kas ir kodėl siunčia grasinančias žinutes.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Tautos Ateities Forumo pitrmininkas Algimantas Matulevičius, sulaukęs grasinančių žinučių.

2011.10.04

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *