Kauno apygardos prokuratūra apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje dėl padėjimo vykdyti Lietuvos gyventojų genocidą (Baudžiamojo kodekso 24 str. 6 d., 99 str.) kaltinamas Lietuvos pilietis P. A. P. „Pokario laikotarpio nusikaltimai žmoniškumui yra sudėtingi tiek žmogiškąja, tiek teisine prasme. Perduodami genocido bylas teismui prokurorai privalo atskirti teisinius argumentus nuo emocinių išgyvenimų. Visgi, atkaklus prokurorų darbas šios kategorijos bylose rodo, kad valstybės prioritetas istoriniam teisingumui įgyvendinamas sėkmingai“, – pavaldinių darbą vertina generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2000 m. pavasarį. Jo metu buvo surinkta pakankamai duomenų, kad kaltinamasis, buvęs aktyvus Lietuvos partizanų rėmėjas, 1950 m. pavasarį buvo užverbuotas sovietų okupacinės struktūros – Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos (MGB), jam buvo suteiktas agentūrinis slapyvardis. Žinodamas pagrindinį sovietų okupacinės struktūros tikslą – sunaikinti Lietuvos partizanus, P. A. P. 1950 m. rudenį MGB Šakių rajono skyriaus darbuotojams reguliariai teikė duomenis apie „Tauro“ apygardos, „Žalgirio“ rinktinės, „Vasario 16-osios“ tėvonijos partizanus, o pastariesiems teikdavo klaidingą informaciją. Kaltinamasis siekė, kad partizanai nepakeistų savo buvimo vietos.
Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio Marijampolės rajono vyriausiojo prokuroro pavaduotojo Arūno Žukausko, kaltinamasis 1950 m. rugsėjo 12 d. MGB Šakių rajono skyriaus pareigūnus ir karius nuvedė į Šakių rajone esantį Liaušgirio mišką ir parodė partizanų stovyklos buvimo vietą. Stovykla buvo apsupta ir užpulta. Užpuolimo metu buvo nušauti penki Lietuvos partizanai, vienas – sužeistas ir suimtas. Pastarasis 1952 metų vasarą buvo sušaudytas.
Kaltinamasis ikiteisminio tyrimo metu pripažino padaręs nusikaltimą. Jam skirta kardomoji priemonė rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
Ikiteisminį tyrimą kontroliavo Kauno apygardos prokuratūros prokurorai. Baudžiamąją bylą sudaro 3 tomai dokumentų.
Šiais metais prokuratūra šalies teismams perdavė jau ketvirtą baudžiamąją bylą dėl genocido vykdymo.
Primename, kad 1990–2008 m. laikotarpiu šalyje buvo pradėti ir atliekami 229 ikiteisminiai tyrimai dėl okupaciniu laikotarpiu padarytų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Per minėtą laikotarpį 20 baudžiamųjų bylų 29 asmenų atžvilgiu buvo perduotos nagrinėti teismui, iš jų – 18 baudžiamųjų bylų su kaltinamuoju aktu, 2 bylos – prokuroro nutarimu dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo. Praėjusiais metais buvo priimti procesiniai sprendimai inicijuoti 8 ikiteisminius tyrimus: 1 – dėl genocido (BK 99 str.), 3 – tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo (BK 101 str.), 4 – dėl okupuotos valstybės civilių trėmimo (BK 102 str.).
Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė
Lietuvos Respublikos prokuratūra
2009.11.14