Trys dalykai, be kurių sunku įsivaizduoti Graikiją


Kiekvieną šalį, jos kultūrą, tradicijas ir žmones geriausiai pažinsime tuomet, kai patys ten apsilankysime. Tačiau, kaip rodo daugelio turistų patirtis, svetimos šalies kultūra atsiskleis visu gražumu, jeigu viešėsime lankomos valstybės provincijoje.

Mat kaimas – savotiška daugelio papročių, tradicijų saugykla. Tad jeigu dairotės kelionės į Graikiją, į šią istorinę, dievais ir mitais apipintą šalį, būtinai apsilankykite bent keliose graikų provincijose.

Tuomet dar aiškiau ir ryškiau pajusite pietietišką dvasią, charakterį, ne tik graikų, bet ir pasaulio istorijos pulsą. 

Graikai – šeimos žmonės. Tačiau jie svetingai sutinka ne tik savo artimuosius, bet pažįstamus ar netgi kitataučius. Kelionė į Graikiją gali suteikti daug malonumo akims bei sielai, tačiau kai kas gali ir nustebinti, ypač jeigu lankomasi pirmą kartą. Yra dalykų, be kurių sunku įsivaizduoti šį istorine dvasia alsuojantį kraštą bei jo žmones.

Alyvuogių aliejus

Pirmiausia, pradėkime nuo tyriausio – ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Alyvuogių aliejus ir Graikija – tai kaip homozigotiniai dvyniai – sunku įsivaizduoti vieną be kito. Žinoma, čia, Graikijoje, alyvuogių aliejus kur kas tyresnis, skaidresnis, ir, be abejo, natūralesnis negu tas, kurį mes įsivaizduojame. Apskritai, pas mus, Lietuvoje, sunku gauti gero, kokybiško alyvuogių aliejaus.

O štai, pavyzdžiui, Kretoje alyvuogių aliejus yra bene pagrindinė virtuvės dalis. Jis tinka ir salotoms, ir pagardams, ir, regis, viskam, kas tik yra valgoma. Galbūt šio aliejaus garsi istorija, galbūt išties aukšta kokybė suteikia tokį paklausumą ir populiarumą. Tačiau veikiausiai nė vienas asmuo, kuriam teko lankytis Graikijoje, negalėtų pasakyti, kad neteko ragauti tikrojo graikiško alyvuogių aliejaus. Mat jis šioje šalyje yra vertinamas ir išties labai mėgstamas.

Dar senovės graikai alyvuogių aliejų vadino auksu, turinčiu didelės reikšmės ne tik mitybai, bet ir visai graikų kultūrai. Alyvmedis laikytinas pergalės, garbės, netgi išminties ir taikos simboliu. Alyvmedžio lapų vainikais buvo apdovanojami olimpinių žaidynių nugalėtojai. Taigi šis medis ir jo vaisiai iš tikrųjų yra graikų kultūros dalis, ne tik mitybos šaltinis.

Statistika byloja, kad per metus Graikijoje išgaunama apie 300 000 tonų alyvuogių aliejaus. Tai vienas didžiausių pasaulio rodiklių (po Italijos ir Ispanijos). Teigiama, jog kiekvienas graikas per metus suvartoja iki 18 kilogramų alyvuogių aliejaus. Taigi tituluotai šį produktą galima vadinti ne tik graikų mitybos, bet ir tradicijų dalimi.

Cigaretės

Antra, tačiau neatsiejama graikų gyvenimo būdo dalis, yra rūkymas. Turistai tikina, jog šio krašto žmonės rūko kiaurą parą. Kartais pajuokaujama, kad jie ir gulasi, ir keliasi traukdami dūmą. Iš tiesų, atvykus į šį kraštą neįmanoma nepastebėti, kas išties akivaizdu: rūkoma daug ir beįveik visur. Jau oro uoste galima užuosti dūmų kvapą. Čia rūko ir vyrai, ir moterys. Pastarosios galbūt šiek tiek mažiau, bet tai daro su didesniu pasimėgavimu.

Graikai yra pirmaujanti Europos šalis pagal rūkančiųjų skaičių. Dienomis, rytais, vakarais, naktimis – visuomet rūkoma. Dažniausiai graikų pirštuose smilksta raudonas „Marlboro“. Ar tai būtų darbo vieta, ar maitinimo įstaiga, ar namai – visur yra rūkoma. Sunku pamatyti graiką, kuris netrauktų cigaretės. Ji dera ir prieš pietus, ir prieš pusryčius, ir po jų. Tai tarsi graikų įvaizdžio dalis.

Ir nors 2009 metais Graikijos įstatymai apribojo vietų, kuriose galima rūkyti, skaičių, graikams ir tai nesvarbu. Jie kai kuriais atvejais netgi ignoravo šį įstatymą ir toliau sau rūkė kaip rūkę.

Taigi jeigu nesate rūkantis žmogus, šioje šalyje jums teks prie to įprasti. Mat čia nekreipiama dėmesio į asmenis, kurie nerūko. Ar tai būtų vaikai, ar suaugusieji – visi kvėpuoja rūkalių dūmais. Taip jau šioje šalyje yra priimtina.

Kava

Na, ir žinoma, koks rūkymas be kavos?.. Kava Graikijoje taip pat yra labai mėgstama. Per dieną graikai išgeria maždaug po penkis puodelius labai stiprios graikiškos kavos. Karštomis dienomis vėsinamasi mėgaujantis šalta kava frappe. Ar tai būtų ankstus rytas, ar vėlus vakaras, graikas bet kada gali pasikviesti puodelio kavos, tiesiog pasišnekučiuoti.

Šeimos nariai vieni su kitais susitinka ne todėl, kad labai seniai matėsi ar jiems kažko vienas iš kito reikėtų. Tiesiog susibėgama puodelio kavos. Ir taip vaikštoma iš vienų namų – į kitus, iš vienos tavernos – į kitą. Tiek paplūdimyje, tiek darbe gaivinamasi ir šaltąja frappe, ir įprasta juodąja kava.

Tokia graikiška tradicija. Ir visai nesvarbu, ar jūs vyksite poilsinės kelionės, ar verslo reikalais, graikiškos kavos tikrai prisiragausite į valias, ypač jeigu esate kavos mėgėjas.

2014.11.02; 03:40

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *